Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Muğla Yemekleri Kitabı Dünya İkincisi Oldu

Muğla Büyükşehir Belediyesinin dayanaklarıyla hazırlanan ‘Gocamandan Toruna Muğla Yemekleri’ kitabı Riyad’da düzenlenen ve dünyanın memleketler arası tek yemek kitapları yarışı olan “Gourmand World Cookbook Award” yarışında ‘Yemek Mirası’ kolunda Dünya ikincisi oldu.

Her yıl dünyanın farklı bir ülkesinde gerçekleşen ve dünyanın tek yemek kitabı yarışı olan “Gourmand World Cookbook Award” bu yıl 27-29 Kasım tarihleri ortasında Suudi Arabistan’ın başşehri Riyad’da düzenlendi. Müsabakada Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Gocamandan Toruna Muğla Yemekleri isimli kitap yemek mirası kısmında dünya ikincisi oldu.

 

Türkiye’nin Akıllı Tek Yemek Kitabı 446 Yemek Tanımı Bulunuyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi özellikleri ile Türkiye’de tek olan “Gocamandan Toruna Muğla Yemekleri” kitabının hazırlıklarına 2009 yılında başladı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Ortaca Meslek Yüksek Okulu Öğretim Elemanı Dr. Selma Atabey tarafından hazırlanan Gocamandan Toruna Muğla Yemekleri kitabı 13 ilçe ve köyleri dolaşılarak tarifler toplanarak hazırlandı. 446 yemek tanımının bulunduğu kitap Türkçe ve İngilizce olarak hazırlandı.

Ayrıca Kitapta her bir yemek tanımının görüntüsüne sayfadaki barkodla ulaşılabilirken, kitap bu özelliği ile Türkiye’de birinci akıllı yemek kitabı olma özelliğine sahip.

 

Muğla Yemekleri Dünya İkincisi

Bu yıl Riyad’da düzenlenen “Gourmand World Cookbook Award” yarışında Yemek mirası kategorisinde Gocamandan Toruna Muğla Yemekleri kitabı Dünya ikincisi olurken, müsabakayı Amerika’dan “The Ark of Taste” isimli kitap kazandı. Tıpkı yarışta Singapur üçüncü Romanya ise dördüncü oldu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  AKM'de 10. Uluslararası EgeArt Sanat Günleri "Lozan Mübadilleri Fotoğraf Sergisi"

Yoruma kapalı.