Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Muğla Büyükşehir Muğla Tarımını Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği Çalıştayı’nda Anlattı

Muğla Büyükşehir Belediyesi Memleketler arası Tarım Kentleri Birliği (AGRICITIES) Lokal İdareler ve Tarım Çalıştayı’na katıldı.

30 Büyükşehir belediyesinin ve birçok ülkenin mahallî idarelerinin iştirakiyle bu yıl Balıkesir’de düzenlenen Milletlerarası Tarım Kentleri Birliği (AGRICITIES) Mahallî İdareler ve Tarım Çalıştayı’nda Muğla Büyükşehir Belediyesi’ni Ziraî Daire Lideri Buket Kallem temsil etti. 

Buket Kallem; “Muğla verimli toprakları, başat eserleri ile Türkiye’nin en kıymetli tarım kentlerinden biri”

Muğla Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Daire Lideri Buket Kallem çalıştayda yaptığı sunumda Muğla Toprak verimlilik haritası, Lokal Tohum Merkezi ve Türkiye geneline mahallî tohum dağıtımı, Ziraî Hedefli Toprak Bitki ve Sulama Suyu Tahlil Laboratuvarı, Tohum Test Laboratuvarı, Tıbbi Aromatik Bitki Laboratuvarı, Kriyoprezervasyon Laboratuvarı, Duyusal Tahlil Laboratuvarı, Distilasyon Tesisi, Koku Vadisi Projesi, Tıbbi Bitkiler Koleksiyon Bahçesi üzere projeleri iştirakçilere anlattı. Muğla’nın verimli toprakları ile tarım kenti olduğunu anlatan Buket Kallem Büyükşehir Belediyesi olarak tarımda katma pahası yüksek eserler elde etmek, üreten köylünün emeğinin karşılığını alması, toprağını satmaması için klasik usuller yerine toprağın tahlil edildiği, lokal tohumların test edildiği bilimsel tekniklerle üreticilere dayanak olduklarını belirtti. 

Ayrıca Muğla Ticaret Borsası işbirliği ile suram süreçlerinin devam ettiği Besin Tahlil Laboratuvarından da bahseden Buket Kallem besin eserlerinde katkı, kalıntı, tağşiş ve kalite kapsamında tahlil yapacak bir laboratuvarın Lokal İdareler bünyesinde tek olduğunun da altını çizdi. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Karakan Holding 70 bin çiftçi ile çalışıyor

Yoruma kapalı.