Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Mobilya sektörünün hedefi katma değerli üretim

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği son yıllarda tasarım odaklı ihracat ile daha katma pahalı eserler ihraç ederek pazarlarını çeşitlendiriyor.

 

Egeli mobilyacılar yakaladığı bu istikrar ve dalın güç birliğiyle oluşan sinerjiyi Mobilya Bölüm Buluşması ile sağlamlaştırdı.

 

“Mobilya Kesim Buluşması” Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği mesken sahipliğinde gerçekleştirildi. Tıpkı vakitte ihracata yönelik devlet takviyeleri ile ilgili de bölüme bilgi verildi.

 

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Lideri Ali Fuat Gürle, “Temsil ettiğimiz Mobilya, Kağıt ve Odun Dışı orman eserleri dallarının tamamında 2023 yılında Türkiye geneli ihracatımız 8 milyar dolar civarındaydı. Mobilya kesimimiz 2023 yılında 4,6 milyar dolar ihracata imza attı. Dünya mobilya ihracatı 310 milyar dolar. Çin yüzde 42 ile birinci. Almanya, İtalya, Meksika, Vietnam, Polonya, ABD, Kanada’nın gerisinde sekizinci sırada Türkiye var. Çin, Almanya, İtalya üç ülke toplamda dünya mobilya ihracatının yüzde 52’sini gerçekleştiriyor. Türkiye, MDF/HDF levha üretiminde Avrupa’da 1. dünyada 2. sırada yer almaktadır. İtalya’nın yonga levha üretimi 5 milyon metreküp, Türkiye’nin ise 12 milyon metreküp olmasına karşın İtalya dünya ticaretinden 5,7 hisse alıyor biz ise 1,7 hisse alıyoruz. Bu tablo katma kıymetli mobilyanın ne kadar kıymetli olduğu ortaya koyuyor.” dedi.

                                                                                 

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği Lider Yardımcısı Hikmet Güngör, “Ticaret Bakanlığı’nın takviyesi ile Birliğimizin yürüttüğü Aegean Furniture isimli URGE Projemiz ile Ege Bölgesi’ndeki katma bedelli mobilya ihracatını artırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu sene Suudi Arabistan, Güney Afrika, Fas, Senegal, Hindistan’a sektörel ticaret heyetleri yapmayı düşünüyoruz. Suudi Arabistan’a sektörel ticaret heyetimiz Mayıs ayında düzenlenecek. 2025 yılı için iştirak yapmayı planladığımız Çin Guangzhou’da iki faz halinde yapılan mobilya fuarlarının ikinci fazına ofis mobilyaları kısmına ulusal iştirak yapacağız. Bu sene 4’üncüsünü düzenleyeceğimiz Ezber Bozan Tasarım Yarışımızın teması mobilya kesiminde çevresel ve kullanıcı dostu tahlillerle, inovatif eserlerin ortaya çıkarılması amacıyla “Mobilyaşam” olarak belirlendi. Mobilyaşam teması ile bireylerin sıklıkla değişen hayat alanlarına ve farklı kullanım gereksinimlerine problemsiz bir halde entegre olan, mobilite içeren, basitçe taşınabilir, değiştirilebilir, mobilyaların daha aktif bir formda kullanılmasına yarar sağlayan dizaynları hedefliyoruz. Bu sayede özgün ve yenilikçi dizaynların mobilya endüstrisi ile buluşması ve dalımızın daha katma kıymetli bir formda ihracat artışı yaşamasını hedefliyoruz.” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Türkiye'nin En Büyük HORECA Fuarı Kapılarını Açtı

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.