Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Meriç, “Seyahat Acentaları Turizm Sektörünün Şefleridir”

Ege Üniversitesi Çeşme Turizm Fakültesi ile Meslek Planlama ve Muvaffakiyet Koordinatörlüğü iş birliğinde “İzmir’de Seyahat Acentacılığının Mevcut Durumu ve TÜRSAB” bahisli konferans gerçekleştirildi. Ege Üniversitesi İrtibat Fakültesi Konferans Salonunda “Seyahat Acentacılığı ve Çeşit Operatörlüğü” dersi kapsamında düzenlenen programa EÜ Çeşme Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Samet Can Curkan, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Konferansı Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) İzmir Bölge Temsil Şurası Lideri Kıvanç Meriç verdi.

Konferansta konuşan Kıvanç Meriç TÜRSAB yapılanması ve seyahat acentacılığının durumu hakkında bilgiler verdi.  Kıvanç Meriç, “TÜRSAB, Türkiye turizm dalına ve seyahat acentacılığı mesleğine katkı sağlamak, üyelerinin ulusal ve memleketler arası platformlarda daha faal, güçlü ve faal bir rol üstlenebilmeleri için dijital çağa uygun yenilikçi ve sürdürülebilir bakış açısı geliştirmek vizyonuyla hareket eden bir yapılanmadır. TÜRSAB Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise ikinci büyük  turizm birliğidir. Yaklaşık 16 bin üyemiz bulunuyor. Ayrıyeten TÜRSAB seyahat acentalarının mesleksel manada gelişimine katkı sağlayacak eğitim çalışmalarını organize ederek bölümdeki hizmet standartlarını yükseltiyor” dedi. 

Seyahat acentacılığı hakkında bilgi veren Meriç, “Turizm, bir hizmet bölümüdür. Hasebiyle bizler seyahat acentaları olarak bir insanın hayatında yaşayacağı en kıymetli periyotları pazarlamaya çalışıyoruz. Yani insanların yorucu iş periyotları sonrası çıkacağı tatilin âlâ yahut makus geçmesi bizlerin elinde. Hakikaten şayet makûs geçtiyse bu süreç, o tatili parayla bile geri alamazsınız. Bu yüzden bizim mesleğimiz çok değerli ve çok hassas bir istikrar üzerinde ilerliyor ve ben şunu söylüyorum seyahat acentaları turizm dalının şefleridir. Seyahat acentacılığının en sıkıntı kısmı gerçek paketi yanlışsız müşteriye  hazırlayabilmektir ve bu paketi de gerçek bir halde fiyatlandırıp müşteriye satabilmektir. Hasebiyle seyahat acentacılığı çok komplike bir iştir, yalnızca bir alandan ibaret değildir. Müşterileriniz sizlerden konaklamadan ulaşıma rehberlikten vize süreçlerine kadar her türlü işleri yapmanızı bekliyor” dedi. 

İlginizi Çekebilir;  Başkan Pekyatırmacı: "İlçemize hep birlikte ilk günkü heyecanla hizmet ediyoruz

“Sektörün gerçek turizm profesyonellerine gereksinimi var” 

Turizmin bir rekabet alanı olmadığını tabir eden Meriç, “Turizm herkesin birlikte hareket ettiği bir olgudur. Bu şuurla yaptığımız işlerde muvaffakiyet gelir. Türkiye turizmde çok önemli bir noktada, dünyanın birinci beşinde olan bir turizm ülkesiyiz. Türkiye, turizm çeşitliliği açısında çok güçlü bir pozisyonda ve kültür mozaiği en geniş ülkelerden biri. Hasebiyle iş alanımızın çok geniş olduğu bir coğrafyada yaşıyoruz. Lakin kimi vakit seyahat acentaları olarak mesleksel tecrübesi olmadan bu işin okulunu okunmayan bireylerin acenta şirketleri açması mesleğin olumsuz etkilemesine sebebiyet veriyor. Dalın gerçek turizm profesyonellerine muhtaçlığı var. Sizler öğrencilik devrinizde erkenden hayata atılın bir çok farklı kısımlarda hizmet veren seyahat acentalarında staj yapma imkanına ulaşın” dedi. 

Konferans sonunda Kıvanç Meriç öğrencilerin sorularını yanıtlayarak hatıra fotoğrafı çektirdi. Konferans sonrası Dekan Prof. Dr. Bilgehan Gültekin,  Çeşme Turizm Fakültesi öğrencilerini toplantı salonunda ağırlayarak onlarla sohbet etti. Ayrıyeten Egeli gençler, Dekan Prof. Dr. Gültekin eşliğinde Ege Üniversitesi Medya Uygulama ve Araştırma Merkezini de ziyaret etti. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.