Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

MEM’de Yeni Sezon Cihat Aşkın Konseri ile Başladı

Türkiye’de keman ekolünün değerli temsilcilerinden keman virtüözü Cihat Aşkın ve ülkemizin en hassas duo piyanisti olarak tanınan Çağdaş Özkan, Nilüfer Belediyesi Dr. Hüseyin Parkan Sanlıkol Müzik Enstrümanları Müzesi’nin dönem açılışında verdiği konserle izleyicilere keyifli bir akşam yaşattı.

Nilüfer Belediyesi Dr. Hüseyin Parkan Sanlıkol Müzik Enstrümanları Müzesi, yeni sezona renkli bir konserle başladı. Cumhuriyet’in 100 yılı aktiflikleri kapsamında yer alan konserde Türkiye’de keman ekolünün kıymetli temsilcilerinden biri olan ve dört kıtada verdiği konserlerde Doğu ve Batı kültürünü sentezleyen yapıtlarıyla sanatını yansıtan keman virtüözü ve bestekar Cihat Aşkın sahne aldı. Aşkın’a Türkiye’nin en hassas duo piyanisti olarak tanınan Çağdaş Özkan eşlik etti. Klasik müzikseverlerin ilgi gösterdiği ve biletlerin evvelce tükendiği konsere, Nilüfer Belediye Başkanvekili Remzi Çınar, Kültür ve Toplumsal İşler Müdürü Nejla Aslan ve Nilüfer Belediye Lideri Turgay Erdem’in eşi Zeynep Terzioğlu Fazilet de katıldı.

İki başka kısımdan oluşan konserin birinci kısmında sanatkarlar, Aşkın’ın düzenlemelerini ve Türk Beşleri’nin yapıtlarını yorumladılar. İkinci kısımda ise dünya klasikleri ortasında yer alan parçaları icra ettiler. Keman ve piyanonun ahengini ortaya koyan ve performansları ile izleyenleri hayran bırakan iki usta isim, konser sonunda konuklar tarafından alkışlandı. Nilüfer Belediyesi Başkanvekili Remzi Çınar, konser sonunda sanatkarlara çiçek vererek teşekkür etti.

Genç müzisyenlerin mesleklerini ilerletmeleri konusunda dayanak olan keman virtüözü Cihat Aşkın, konserden bir gün evvel de Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuarı, Uludağ Üniversitesi Müzik Eğitim Kısmı ve Zeki Müren Hoş Sanatlar Lisesi’nden seçilen keman öğrencileri ile ‘Master Class’ aktifliğine katıldı. Burada öğrencilerin performanslarını izleyen Aşkın, enstrümantal olarak eşlik edip, tekliflerde bulundu. Öğrencilere özgün yorumlamanın öneminden bahseden Aşkın, soyut kavramların somutlaştırılmasında sanatın gücünden yararlanmalarını istedi. Performansları sırasında izleyici ile kuracakları bağa da dikkat çeken Aşkın, irtibat sanatının kıymetini vurguladı.

MEM Sahne dönem boyunca kıymetli konserlere mesken sahipliği yapmaya devam edecek. 19 Kasım 2023 Pazar Günü Saat 20.00’da Uğur Önür ve Umut Sülünoğlu; 20 Aralık 2023 Çarşamba Günü de Saat 20.00’da Her-Dem Türk Müziği Topluluğu, ‘Cumhuriyetin Müziği’ Türk Müziği Konseri’nde Güniz Alkaç, Cüneyt Aslan ve İlberk Kaya sahne alacak. MEM Genç Sahne Konserleri’nde de 1 Kasım 2023 Çarşamba Günü Saat 20.00’da İdil Naz Alıcı, 6 Aralık 2023 Çarşamba Günü Saat 20.00’da Bilge Su konser verecek.

İlginizi Çekebilir;  Türk Telekom, enerji dönüşümündeki öncü vizyonunu TT Ventures ile elektrikli otomobillere yansıtıyor

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.