Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Mastodon’u Gizli ve Güvenli Tutmanın Yolları

Toplumsal ağlar bizi uzun vakittir kullanıcıların internet üzerinde bir ortaya gelmeyi ve arkadaş edinmeyi sevdiği fikrine alıştırdı. Lakin bir vakitler Facebook, Instagram, X (eski Twitter), TikTok üzere daha küçük toplulukları tercih edenler için bunlar artık çok büyük hale geldi. Bu yaygın toplumsal ağların dışına itilenler de Mastodon’a katılmaya karar verdiler.

Mastodon X’e benzemekle birlikte merkezi olmayan, açık kaynaklı yazılım tabanlı bir toplumsal platform. Bu platform tek bir ağ oluşturmak ve birbirleriyle etkileşim kurmak için bir ortaya getirilen, merkezi olmayan çok sayıda sunucu (‘örnekler’ olarak da adlandırılır) üzerinde çalışıyor. Kullanıcılar tercihlerine ve ayarlarına nazaran bu örnekleri seçebiliyor yahut öbür örneklerden üyelerle bağlantı kurabiliyor. Bu da daha yeterli özelleştirme ve denetim imkanları sunuyor.

Kaspersky uzmanları, kullanıcıların Mastodon’daki kapalılıklarını güçlendirmelerine ve ferdî bilgilerini inançta tutmalarına yardımcı olmak için yararlı ipuçları ve içgörüler hazırladı.

Gizlilik siyaseti ne olacak?

Mastodon’da her örnek için özel zımnilik siyasetleri düzenleniyor. Genel olarak bunların hepsi data toplama, kullanım, depolama ve güvenlik ile üçüncü taraflarla bilgi paylaşımı hakkında temel unsurlara sahip. Kimi durumlarda kullanıcılardan toplanan şahsî dataları silme, değiştirme yahut öbür halde kullanma haklarından bahseden, bilhassa kanunlara hürmet duyan sunuculara rastlayabilirsiniz Bunlar genellikle GDPR’ye tabi olan Avrupa Birliği sunucularıdır.

O halde zımnilik ayarlarımızı yapalım!

  • Eğer bir X kullanıcısıysanız kimi ayarlar size tanıdık gelebilir. Birkaç tıp Mastodon hesabı vardır: Herkese açık (herkes için kullanılabilir), liste dışı (gönderileriniz hala herkes tarafından görülebilir, fakat herkese açık vakit çizelgelerinde listelenmez) ve sırf takipçileriniz için olanlar.
  • Her sunucunun kendi kapalılık siyasetine sahip olduğunu unutmamak kıymetlidir. Bu nedenle kayıt olmadan evvel tüm detayları incelemeyi unutmayın. Bu noktada paylaşabileceğimiz inançlı bir ipucu, sırf güvendiğiniz örnekleri kullanmak ve güvenmediğiniz sunucuları kullanan kullanıcılarla rastgele bir ferdî bilgi paylaşmamaktır. 
  • Gönderiler ayrıyeten üç farklı kapalılık düzeyine sahip olabilir. Herkes tarafından görülebilenler, takipçiler tarafından görülebilenler ve sırf gönderide ismi geçen kullanıcılar tarafından görülebilenler. 
  • Gönderilerin otomatik olarak silinmesine yönelik kurallar ve istisnalar belirlemek, arşivcilerin depolanan tüm bilgilerin tam arşivini dışa aktarabilmesi ve indirebilmesi açısından âlâ bir seçenektir. 
  • Ayrıca, ferdî ve başka hassas bilgileri aktarmak ve paylaşmak için direkt mesajlaşmayı kullanmaktan kaçınmanız yeterli olacaktır. Bu üzere bildiriler örneklerde açık metin olarak saklanır. Yani uçtan uca şifreleme (E2EE) üzere rastgele bir özel ekstra şifreleme tipi kullanmazlar.
İlginizi Çekebilir;  QR kodları ne kadar güvenli?

Peki ya güvenlik?

  • Diğer tüm hizmetler üzere Mastodon da veri sızıntılarıyla karşı karşıya kalabilir. Bunu göz önünde bulundurarak, öncelikle bu cins durumlarda ferdî bilgileri tespit edecek ve koruyacak muteber bir güvenlik tahlili kurmak iyi bir seçenek olacaktır. Ayrıyeten bu hizmetler ferdî bilgilerinizin sızdırılıp sızdırılmadığını denetim edebilecek özelliklere de sahiptir.
  • Kimlik avından kaçınmak için sadece AppStore ve Google Play üzere resmi mağazalarda sunulan uygulamaları yüklemek daha inançlı bir tercih olacaktır.
  • Bilinmeyen web siteleri için rastgele bir temas alırken dikkatli olmak bilhassa kıymetlidir. Bu tıp durumlar, berbat gayeli yazılımları edinmenize yahut bir kimlik avı hizmetine yönlendirilmenize neden olabilir. Çağdaş güvenlik tahlilleri mümkün kimlik avı web sitelerini yahut makus hedefli yazılım evraklarını tespit edebilir, böylelikle bilgisayarınız ve bilgileriniz inançta kalır.

Kaspersky Web İçerik Analisti Anna Larkina şunları söylüyor: “X.com yahut Threads üzere öbür toplumsal medya platformlarıyla karşılaştırıldığında Mastodon katiyen daha az düzenlemeye tabi. Bununla birlikte, tüm platform iştirakçileri tarafından uyulması gereken kurallar var. Öbür tüm çevrimiçi yayınlarda olduğu üzere, kullanıcılar Mastodon’da bilgi yayınlarken her vakit ‘yayınlamadan evvel düşün’ kuralına uymalıdır.”

Mastodon’daki saklılık ve güvenlik ayarları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Kaspersky hakkında

Kaspersky, 1997 yılında kurulmuş global bir siber güvenlik ve dijital kapalılık şirketidir. Kaspersky’nin derin tehdit istihbaratı ve güvenlik uzmanlığı, dünya genelinde işletmeleri, kritik altyapıları, hükümetleri ve tüketicileri korumak için daima olarak yenilikçi tahlillere ve hizmetlere dönüşmektedir. Şirketin kapsamlı güvenlik portföyü, gelişmiş ve gelişen dijital tehditlerle gayret etmek için önde gelen uç nokta müdafaası, özel güvenlik eserleri ve hizmetleri ile Siber Bağışıklık tahlillerini içeriyor. 400 milyondan fazla kullanıcı Kaspersky teknolojileri tarafından korunmaktadır ve şirket 220.000’den fazla kurumsal müşterinin kendileri için en değerli olanı muhafazalarına yardımcı oluyor. kaspersky.com adresinden daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir;  HUAWEI WATCH GT 4 Serisi, Türkiye'de Satışa Sunuldu

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.