Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

MARUF’a Vefahane Yaşam Merkezi Damga Vurdu

Marmara Belediyeler Birliği tarafından gerçekleştirilen Marmara Urban Forum/Marmara Uluslararası Kent Forumu’na (MARUF) katılan Bağcılar Belediyesi’nin Vefahane Ömür Merkezi projesi büyük beğeni topladı. 15 farklı atölyede eğitim, 6 farklı alanda terapi hizmetin fiyatsız verildiği tesisin kursiyeri yaşlılar, sabah servis araçlarıyla konutlarından alınıp akşam tekrar konutlarına götürülüyor.

Marmara Belediyeler Birliğinin (MBB) “Çözüm Üreten Kentler” mottosuyla düzenlediği Marmara Urban Forum’un (Marmara Memleketler arası Kent Forumu-MARUF) üçüncüsü 4-7 Ekim 2023’te İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşiyor. Kurulduğu günden bu yana hizmetleriyle lokal idarelerde öncü olan Bağcılar Belediyesi de örnek projeleriyle MARUF’ta yerini aldı. “Yaşam Uzunluğu Şehirler” başlığı altında “Kentte Yaşlılık” bahisli oturuma Bağcılar Belediye Lideri Abdullah Özdemir ile Avukat Octavio Vergara Andueza konuşmacı olarak katıldı. Doç. Dr. Hande Sart’ın moderatörlüğünde düzenlenen programda; genel nüfusun kentlerde ağırlaşması ve yaşlanmaya evrilen demografik dönüşümü ile birlikte mahallî idareler gündeminde değerli bir yer tutan yaşlılık siyasetleri ve uygulamaları ele alındı.

Dünya genelinde yaşlı nüfus artıyor

Tüm dünyayı ilgilendiren değerli bir mevzuyu seçtiklerini söyleyen Özdemir, “Yaşlı denildiğinde Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan tarif gereği 65 yaş ve üzeri nüfus anlaşılmaktadır. Genel nüfus içinde 65 yaş üzerindeki yaşlı nüfusta, bilhassa gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde hızla artmaktadır. BM (Birleşmiş Milletler) varsayımlarına nazaran, global nüfus içinde yaşlı nüfus oranı 2050 yılında 10 milyarın yaklaşık 2 milyarı 65 yaşın üzerinde olacağı varsayım edilmektedir. Yaşın ilerlemesi fiziksel, toplumsal, ekonomik, ruhsal ve gibisi pek çok değişikliği beraberinde getirmektedir. Bu değişiklikler yaşlı bireylerin gündelik hayatlarını sürdürme kabiliyetlerinin ve toplumsal rollerinin genç yaşlara nazaran farklılaşmasına neden olmaktadır. Münasebetiyle, bireylerin bulundukları mikro ve makro etrafları bu değişimlere ahenk göstermediğinde, yaşlıların hayatları zorlaşmakta, onları toplumda adeta “farklı”, “yalnız”, başka” bireylere dönüştürebilmektedir. İrtibatın bozulmaya başladığı bu devir sosyolojik yaşlanmanın başlangıcı sayılabilir. Bu süreçte yaşlılar yeni rollerine uygun davranmaya ve yeni bir toplumsal etrafta tutunmaya çalışırlar” dedi. 

İlginizi Çekebilir;  Narlıdere'nin Yaşam Vadisi yüzünü gösterdi

Sevgiyi, saygıyı, dayanışmayı güçlendirmek istiyoruz 

Ülkemizde ortalama hayat mühletinin arttığını ve yaşlıların sağlıklı ömür sürmeleri, kaliteli yaşlılık dönemi geçirmeleri için alınması gereken önlemlerin değer kazandığına dikkat çeken Özdemir, “İnsanın, hayatın her safhasında memnun ve huzurlu bir biçimde hayat sürmesi en natürel hakkıdır. Bunun en güzel formda kullanılabilmesi için geçmişten geleceğe köprüler kurarız. Kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan yaşlılarımızın toplumla bütünleşmesi, hayatın içinde faal bireyler olmaları maksadıyla yeni hizmet modelleri geliştiriyoruz. Bağcılar’da yaşlıların hayatlarını kolaylaştırmak, desteklemek ve toplumsal bağlarını güçlendirmek hedefiyle çeşitli hizmetler sunmaktayız. Yeni hizmet modelleriyle sevgiyi, merhameti, hürmet ve dayanışmayı daha da güçlendirmek istiyoruz” diye konuştu.

15 farklı atölyede eğitim ve 6 farklı alanda terapi hizmeti veriyoruz

Özdemir, Bağcılar Belediyesi olarak yaşlılara yönelik Haziran ayında hizmete sundukları Vefahane Yaşam Merkezi hakkında bilgi verdi. 5 kattan oluşan Hayat Merkezi’nin çağdaş ve çok amaçlı kullanıma uygun bina olduğunu tabir eden Özdemir şunları söyledi: “Vefahane Hayat Merkezi’nde ücretsiz olarak 15 farklı atölyede eğitim ve 6 farklı alanda terapi hizmeti veriyoruz. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek 65 yaş ve üzeri bireyler için teknolojik özel aygıtlar ve sistemle kurulan sanal terapi modeli hizmet veriyoruz. Bağcılarda yaşayan 65 yaş ve üzeri bireylerin yaşlanmanın getirdiği hareket kısıtlığı önlemek için geliştirilen modüllerle; günlük ömür aktivitelerini yapabilme becerilerini kazandırarak, bireylerin günlük hayatında bağımsız ve kendine kâfi hale gelmesini sağlıyoruz. Bunun yanında ruhsal danışmanlık ünitesi, diyetisyen hizmeti, geriatri hemşire hizmeti, ferdî bakım, banyo, kuaför hizmeti de bulunuyor. Aşçılık kursunda lezzetli yöresel yemekleri yapan kursiyerler, el becerileri atölyesinde ise hünerlerini sergiliyor. Marangozluk atölyesinde üretilen ahşap oyuncaklar ise torunlara armağan olarak götürülüyor. Müzik atölyemiz ise büyüklerimiz hem dinleniyor hem de keyifli zaman geçiriyor. Müziğe ilgi duyan büyüklerimizden oluşan bir koro kurmayı da düşünüyoruz. Kimi akıl-strateji oyunlarıyla hafıza zayıflamasının önüne geçerken kimi de hobi bahçesinde zamanını değerlendirebiliyor. Teknoloji, Dini Bilgiler, Çizgi Sanatları, Okuma-Yazma, Spor Merkezi, Kütüphane, Sohbet Salonu da başka atölyelerden kimileri. Bel fıtığı ve omurga kemiği eğikliği sebebiyle geçirdiği ameliyat sonrası iki bastonla yürüyen Güllü Gölçek isimli kursiyerimiz spor salonundaki eğitim sonunda bastonlarını attı. Bu türlü hoşluklara de şahitlik ediyoruz. Merkezimizde hem faydalı hem keyifli zaman geçiren yaşlılarımızı sabah servis araçlarıyla meskenlerinden alıyor akşam tekrar evlerine götürüyoruz.”

İlginizi Çekebilir;  Başkan Topaloğlu'ndan pazar esnafını ziyaret

Katılımcılar, Vefahane’yi çok beğendi

Özdemir’in anlattıkları davetliler tarafından çok beğenildi. Yapılan hizmetleri alkışlayan iştirakçiler, Vefahane Ömür Merkezi’ni açan Özdemir’i ve emeği geçenleri tebrik etti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.