Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Maritaş Denim Harran Ovası’ndaki İlk Rejeneratif Pamuk Hasadını Gerçekleştirdi

İplikten dokumaya tam entegre üretim tesislerinde 520 kişilik grubu ve yılda 24 milyon metre kumaş kapasitesiyle üretim yapan Maritaş Denim, Türkiye’nin birinci TÜBİTAK dayanaklı üniversite ve sanayi iş birliği içerisinde yürütülen rejeneratif pamuk hasadını Harran Ovası’nda gerçekleştirdi. Yenilenebilir tarım uygulamalarıyla pamuk üretimine yönelik ulusal farkındalığı artırma maksadı taşıyan ve 24 ay sürecek olan proje, kontratlı tarım uygulamalarıyla mahallî çiftçileri desteklemeyi ve yakın tedariği hedefliyor. “Harvesting in Harran: Maritaş Denim Regenerative Cotton Journey” sloganıyla hayat bulan birinci hasat aktifliği, yenileyici tarımın ülkemizde yapılabileceğini ve bu usulle elde edilen pamuğun çiftçiler için verimli olabileceğini gösteren değerli bir örnektir. Maritaş Denim Genel Müdür Yardımcısı Fatih Kesim, rejeneratif tarımla elde edilen pamuğun, toplam kumaş üretimdeki hissesini giderek artırmayı amaçladıklarını belirtti.

 

Türkiye’de yenileyici pamuk üretimine öncülük etmek ve katkı sağlamak için yola çıkan Maritaş Denim, Türkiye’nin birinci TÜBİTAK dayanaklı üniversite ve sanayi iş birliği içerisinde yürütülen rejeneratif pamuk hasadını Harran Ovası’nda gerçekleştirdi. Lokal çiftçilere takviye olmayı ve ulusal seviyede yenileyici tarım uygulamalarına dikkat çekmeyi hedefleyen Maritaş Denim, “Harvesting in Harran: Maritaş Denim Regenerative Cotton Journey” birinci hasat aktifliğiyle bölümdeki öncü rolünü ve liderliğini pekiştirdi. Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Kısmı ve Gaziantep Üniversitesi Dokuma Mühendisliği Kısmı iş birliğinde gerçekleşen proje, çiftçilere kontratlı üretim yaptırmayı ve yakın tedariği hedefliyor. Birinci etapta 500 dekar üretim alanı ve 10 dekar pilot proje alanında yapılan çalışmanın kademeli olarak 24 ay sürmesi planlanıyor. Proje kapsamında Mayıs 2023’te ekilen pamuk tohumlarının birinci hasatı gerçekleştirildi.

 

500 Bin Metrelik Kumaş Talebini Karşılayabilecek Ham Husus Elde Edilecek

 

Toplamda 340 şirkete kumaş üreten ve dalına yeşil dönüşüm alanında önderlik yapan Maritaş Denim, 16 ülkede konumlandırdığı acenteleri aracılığıyla 41 farklı ülkedeki 340 markaya kumaş ihracatı gerçekleştiriyor. Rejeneratif pamuğun birinci hasadıyla ise ortalama yükteki %100 içerikli bir kumaş için yaklaşık 500 bin metrelik talebi karşılayabilecek ham husus elde edilmesi ön görülüyor. 

İlginizi Çekebilir;  Başkan Çerçioğlu 30 Ağustos Zaferi'nin 101. yıldönümünde bir mesaj yayımladı

 

Hammadde temininde en düzgün uygulama metotlarını keşfetmek ve geliştirmek gayesiyle değerli bir adım atan Maritaş Denim, yaptığı araştırmayla gelecekteki üretim süreçlerine ışık tutacak ve şirketin sürdürülebilirlik amaçlarına ulaşmasına katkı sağlayacak pahalı datalar sunmayı hedefliyor. Araştırmanın ana maksatlarından biri, hammadde temini konusundaki en aktüel ve tesirli pratikleri belirleyerek bunları geliştirmek ve daha geniş bir perspektifte uygulanabilir hale getirmek. Gelecekteki süreç için yol gösterici olması hedeflenen bu araştırma projesi, Maritaş Denim’in sürdürülebilirlik taahhüdünü güçlendirmek ve ekim alanlarını genişleterek lokal iktisada katkıda bulunmak için atılan değerli bir adım olarak bedellendiriliyor. 

 

Yakından Tedarikle Rejeneratif Tarım Destekleniyor

 

Son yıllarda iklim değişikliğine bir yanıt olarak geliştirilen ve kullanımı yaygınlaşan rejeneratif tarımla elde edilen pamukların ithalatını, 5 bin km ile 7 bin km uzaklıktan gerçekleştiren Maritaş Denim, uzaktan ham husus muhtaçlığını azaltmak maksadıyla kontratlı tarım sistemini kullanmaya başladı. Harran Ovası’ndaki çiftçilere, kontratlı üretim yaptırarak ham unsurunu yakından tedarikle elde etmeyi hedefleyen Maritaş Denim, karbon emisyonunu azaltarak rejeneratif tarımı destekliyor. Verilen bu takviye, monokültür tarıma kıyasla toprağı düzgünleştirmeye, mahsul verimliliğini ve su tutma kapasitesini artırmayı amaçlıyor.

 

“Sadece Lokal Değil Küresel Tesir Yaratacağız”

 

Gerçekleştirdikleri projeyle tabiat, insanlık ve sanayi ismine bir momentum yaratmak ve gerçek bir adım atmak istediklerini belirten Maritaş Denim Genel Müdür Yardımcısı Fatih Kesim, “Biz inanıyoruz ki Harran Ovası’nda başlattığımız rejeneratif pamuk üretimi, toprağın ve tabiatın özüne dönmesine, kirletmeden üretebilen, tabiatla uyumlu yaşayabilen jenerasyonlara bir rehberdir. Yalnızca lokal değil küresel tesir yaratacak bir harekete öncülük ettiğimiz için gurur duyuyoruz. Denimi yine tanımlamak ve sanayide sürdürülebilirlik perspektifinde pamuğa yaklaşımımızı dönüştürmek için hayata geçirdiğimiz projemizde bizlere yol gösteren Harran Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi ve Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası yetkililerine sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.” açıklamalarında bulundu.

İlginizi Çekebilir;  Yurt Dışından Gelen Gençler Narlıdere'de Tarihi Keşfe Çıktı

 

“Tekstil Bölümü İçin Sürdürülebilir Pamuk Tedarik Zinciri Oluşturacağız”

 

28 yıldır pamuk üretimi yapılan Harran Ovası’nın yaklaşık %75’inde pamuk ekildiğini ve Şanlıurfa’nın Türkiye pamuk üretiminin %45’ini oluşturduğunu söyleyen Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Kısım Lideri Prof. Dr. Osman Çopur, “Sürekli pamuk tarımının yapılması topraklarda derin sürüm, taban taşı oluşumu, hastalık, ziyanlı otlarda artış ve toprağın mikrobiyolojisinde bozulmalara neden olabiliyor. Yapılan araştırmalar, endüstriyel tarım nedeniyle oluşan karbon salınımının, onarıcı tarım uygulamalarının yaygınlaşmasıyla 3 yıl üzere bir müddette %100’ünden fazlasının geri emilebileceği ortaya koyuyor. Maritaş Denim’in toplumsal sorumluluk ve sürdürülebilir tarım yaklaşımıyla birlikte hayata geçirdiğimiz çalışmamız Kasım 2022’de kışlık orta eser mercimek ekimiyle başldı. Azot istikametinden zenginleştirilen toprak, pamuk üretim maliyetlerinin de azalmasını sağladı. Hedefimiz dokumacılık kesimi için sürüdürülebilir pamuk tedarik zinciri oluşturmak ve gelecek jenerasyonlara sağlıklı bir toprak bırakmaktır.” dedi.

 

“Rejeneratif Pamuk Yüksek Kumaş Kalitesi Sunuyor”

 

Pamuk lifinin dokuma endsütrisi için ehemmiyetinden bahseden Gaziantep Üniversitesi Dokumacılık Mühendisliği Kısım Lideri Prof. Dr. Cem Güneşoğlu, “Pamuktaki üretimin artma amacı üst seviye bir kimyasal tüketimle sonuçlandı. Bugün pamuk üretimi global tarımın %2’sini oluştururken, tarımda tüketilen ilaçların %20’sinden sorumlu. Bu sürdürülebilir bir durum değildir. Bu yüzden 1980’lerde başlayan sürdürülebilir tarım ve pamuk üretiminin son halkası rejeneratiftir. Toprak sıhhatinin korunması, beraberinde bu toprakta yetişen her eserin kalitesinin artması demek. Bu yüzden rejeneratif pamuk beraberinde daha kaliteli lif, yüksek kumaş kalitesi ve âlâ bir giysi konforu sunuyor. Ülkemizde rejen pamuk denildiğinde recycle pamuk akla geliyor. Öbür firmaların tersine Maritaş Denim’in bu farkındalığı bizim için çok bedelli.” açıklamalarında bulundu.

 

Maritaş Denim Hakkında:

Yolculuğuna 2004 yılında Maritaş Dokuma olarak başlayan Maritaş Denim, birinci devirde dokuma kumaş üretimi yaptıktan sonra, 2013 yılında üretimine denim üretim çizgisini da ekleyerek Maritaş Denim ismini aldı. Denim kumaşın vakte ve değişimlere ahenk sağlayan kalıcı yapısı, Maritaş Denim’in yeni ve yenilikçi DNA’sı ile birleşti. İplikten dokumaya kadar denim kumaş üretiminin tüm etaplarını gerçekleştirebilen entegre bir tesise sahip olan Maritaş Denim, her yeni koleksiyonunun gerisindeki fikri tasarlarken inovasyon, döngüsellik ve sürdürülebilirliğe odaklanıyor. Etrafın iş dünyasının merkezinde yer aldığı bu değişim devrinde, eser ve süreçleri ekolojik bakış açısıyla tahlil ediyor, klasik üretim yollarını güncelliyor ve yeni tahliller üretiyor.

İlginizi Çekebilir;  Tarım Sigortaları Poliçe Sayısı Artıyor

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.