Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Maden ihracatının yıldızları ödüllendirildi

Maden ihracatının yıldızları ödüllendirildi

 

Türkiye’nin yeraltı zenginlikleri olan madenleri iktisada kazandıran, yaptıkları katma pahalı ihracatla Türkiye’ye 2022 yılında 1,2 milyar dolar döviz kazandıran Ege Maden İhracatçıları Birliği gerçekleştirdiği ihracatın yüzde 30’una imza atan 10 üyesini ödüllendirdi.

 

Mermerin başşehri Afyonkarahisar’da 9 Kasım’da düzenlenen 5. Hayatımız Maden Çalıştayı’nın Gala Gecesi’nde düzenlenen, “EMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni”nde Ege Maden İhracatçıları Birliği doğal taş ve doğal taş dışı madenler kesimlerinde en çok ihracat yapan 5’er üyesini onurlandırdı.

 

Ödül merasiminde konuşan Ege Maden İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Lideri İbrahim Alimoğlu, 2022 yılında 1,2 milyar dolar ihracata imza attıklarını, ödül alan 10 firmanın bu ihracatın 357 milyon dolarlık kısmını yaptıklarını kaydetti.

 

Doğal taş kesimi ihracatın amiral gemisi oldu

 

Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin ihracatında doğal taş dalının 767 milyon dolarla ihracatın amiral gemisi olduğu bilgisini paylaşan Alimoğlu, “Doğal taş dışındaki madenlerimizin ihracatı ise 433 milyon dolar oldu. İki başka kategori de Ege maden ihracatımızın yıldızlarını ödüllendiriyoruz. Türkiye’ye daha fazla döviz kazandırmak için Çin’de Xiamen Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı’nın Türkiye Ulusal İştirak Organizasyonu’nu gerçekleştiriyoruz. URGE Projemizle firmalarımızın kümelenerek ihracat yetkinlerini artırıyoruz. AMORF Tasarım Yarışıyla mimarlar ve tasarımcılarla bölümümüz ortasında köprü kuruyoruz ve katma kıymetli eser ihracatına taban hazırlıyoruz. 2024 yılında Güney Kore’de KOREA BUILD WEEK (KINTEX) Fuarı’na birinci defa Türkiye Ulusal İştirak Tertibi yapacağız. Çok sayıda ticaret heyeti tertibi yapıyoruz. Türk madencilik dalı 2028 yılı için 10 milyar dolar ihracat gayesi belirledi. Bu amaca 2 milyar dolarlık katkı sağlamak istiyoruz” diye konuştu.

 

Ege Maden İhracatçıları Birliği’nde; doğal taş kategorisinde birinci 5; “METAMAR MERMER GRANIT MADENCILIK SAN.VE TIC.A.S., AYTAN MERMER MADENCİLİK İTHALAT İHRACAT SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ, SEZGİN MERMER SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, MARTURA STONES DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ ve CEM-MER DOĞALTAŞ İTHALAT İHRACAT SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ” halinde sıralanırken, doğal taş dışı madenler kategorisinin birinci beşi; “KALTUN MADENCİLİK SANAYİ NAKLİYE VE AKARYAKIT TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, İNTER ABRASİV SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, ALABANDA MADENCİLİK DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, CTC GÜÇ MADENCİLİK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ ve MİKROMAN MADEN SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ” firmalarından oluştu.

İlginizi Çekebilir;  Güney Afrika mobilya ithalatında Türkiye'ye yöneldi

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.