Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Londra Sifted Summit’te Avrupalı startup’lardan OPLOG’a büyük ilgi

Lojistiği teknolojiyle birleştiren, kendi robotunu üreten tek fulfillment şirketi olan ve on yıldır B2B ve e-ticaret lojistiği hizmetleriyle fark yaratan OPLOG, Avrupa’nın en itibarlı startup aktifliği Londra Sifted Summit’e katıldı. OPLOG Kurucu ve CEO’su Halit Develioğlu yaptığı konuşmayla, milletlerarası startup’ların kurucularıyla tecrübelerini paylaştı. OPLOG, İngiltere İş ve Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan Birleşik Krallık’taki İçe Dönük Yatırım ve Direkt Yabancı Yatırım Programı’nın da ilgisini çekerek “Unicorn” adayı seçilmişti.

B2B ve e-ticaret lojistiği (fulfillment) alanında 10 yıldır hizmet veren, İngiltere ve Amerika’da açtığı depolarıyla küreselleşen, teknoloji odaklı lojistik şirketi OPLOG, yurtdışındaki çalışmalarını hızlandırıyor. 27-28 Eylül’de Ecom London’da yer alan OPLOG, 4-5 Ekim’de ise Avrupa’nın en değerli startup etkinliklerinden biri olan Sifted Summit’e katıldı. İngiltere’nin Londra kentinde düzenlenen, memleketler arası çıkışlı startup’ların temsil edildiği, girişimcileri yatırımcılarla bir ortaya getiren bu dorukta, OPLOG Kurucu ve CEO’su Halit Develioğlu tecrübelerini milletlerarası iş dünyasıyla paylaştı. Kendi robotunu üreten tek fulfillment şirketi olan OPLOG, geçen aylarda da İngiltere İş ve Ticaret Bakanlığı (DBT) tarafından oluşturulan Birleşik Krallık’taki İçe Dönük Yatırım (Inward Investment) ve Direkt Yabancı Yatırım Programı’nın (FDI) ilgisini çekerek “Unicorn” adayı seçilmiş ve London Tech Week kapsamında London Stock Exchange’e davet edilmişti.

Startup ekosisteminin en itibarlı etkinliklerinden biri olan Sifted Summit’te birinci sefer yer alan şirket, ismini ünlü Türk karakterden alan ve bir tona kadar yük taşıyabilen lojistik robotu TARQAN’ı tanıtırken, OPLOG Kurucu ve CEO’su Halit Develioğlu ise konuşmacı olduğu panelde, “kuruluş bedellerine sahip çıkarak istikrarlı büyümek” ile ilgili tecrübelerini Avrupa ve İngiltere yüklü startup’ların kurucularına aktardı. 

 

“Kuruluşların temel kıymetleri taklit içermemeli” 

İki günlük tepe boyunca, “Artık büyüme yerine karlılığa odaklanan Avrupa teknoloji bölümünde kurucular hangi metrikleri göz önünde bulundurmalı?”, “Misyon ve kıymetler konusu sürdürülebilir büyümeyle nasıl birleştirilebilir?”, “Kurucular sermaye verimliliği hakkında farklı evrelerde nasıl düşünmeli?” başlıklı birçok bahis konuşuldu. 

İlginizi Çekebilir;  Samsung Electronics Dual UHD Oyun Monitörünü Tanıttı: Odyssey Neo G9 57

OPLOG Kurucu ve CEO’su Halit Develioğlu da katıldığı panelde, “kuruluş bedellerine sahip çıkarak istikrarlı büyümek” üzerine tecrübelerini paylaşarak, “Kuruluşların temel kıymetleri, o kuruluşa özel olmalı ve taklit içermemeli. Bir kurucu olarak sizin inandıklarınızın bir yansıması olmalı” diye konuştu.

10 yıldır e-ticaret dalının muhtaçlık duyduğu teknolojik gelişmeyi kendi yazılımları ve robotik teknolojileriyle sağlayan OPLOG’un “tech-enabled logistics/teknoloji odaklı lojistik” anlayışıyla dalda yarattığı değişim ve dönüşüm, London Sifted Summit iştirakçileri tarafından ilgiyle dinlenildi.

 

“Avrupa’da niyet önderi olarak da yer edindik”

Sifted Summit’in iştirakçisi olmalarının, OPLOG’un küreselleşme seyahatindeki kıymetli adımlardan biri olduğunu belirten Develioğlu, Avrupa ekosistemindeki birçok startup ve yatırımcı ile değerli görüşmeler gerçekleştirirken yabancı basının da ilgi odağı oldu. Yalnızca depo, teknoloji ve hizmetleriyle değil, fikir başkanı olarak da Avrupa’da yer edindiklerine dikkat çeken Develioğlu, şunları lisana getirdi: 

“Startup’ların yüzde 90’ının birinci yıl itibariyle iflas ettiği bu ekosistemde dokuz yıl boyunca özkaynaklarımızla ilerlemiş olmaktan gurur duyuyoruz. Bu, başarılı bir startup olduğumuzun en değerli delili olmakla birlikte, 2022’de Temel Private Equity’den aldığımız yatırımla inovatif ve vizyoner bir formda büyümeyi sürdürüyoruz. Sifted Summit’te yer alarak bizim üzere başarılı startup’ların olduğu bir ekosistemde farklı muvaffakiyet kıssalarını dinlemek ve OPLOG’un bilinirliğinin artık Türkiye sonlarını aştığını görmek memnunluk verici.”

 

OPLOG VE TARQAN 18-19 Ekim’de Berlin yolcusu 

OPLOG’un alanında uzman olan memleketler arası çalışanlardan oluşan yurtdışı takımının, Ecom London ve Sifted Summit’te açtığı stantlarla tanıttığı TARQAN’a startup kurucuları ve yatırımcılar büyük ilgi gösterdi. OPLOG’un dünyada bir birincisi gerçekleştirerek kendi ürettiği lojistik robotu TARQAN, depo içi verimliliği yüzde 400’e kadar çıkarırken, klasik depolarda karşılaşılan insan kaynaklı sipariş toplama yanlışlarını yüzde 99,99 azaltıyor. Toplama suratını da klasik depo süreçlerine kıyasla 3 kat artıran TARQAN, eserlerin tüketicilere eksiksiz ve vaktinde ulaşmasını sağlıyor.

İlginizi Çekebilir;  Başkan Altay: "Konya'ya Yeni Tarımsal Sulama Yatırımları Kazandırıyoruz"

Operasyonel zorlukları ve öngörülemeyen maliyetleri ortadan kaldırarak, müşterilerine uçtan uca görünürlük ve takip sağlayan OPLOG, 18-19 Ekim’de Berlin’de düzenlenecek olan Seamless Europe’da da hizmetlerini ve teknolojisini memleketler arası iş dünyasıyla paylaşacak. Öte yandan İngiltere ve Amerika’da e-ticaret lojistiği (fulfillment) merkezleri bulunan şirket, üç kıtadaki müşteri odaklı kusursuz hizmet sunma vizyonunu yakın vakitte Almanya’da bir merkez açarak genişletecek. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.