Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Kuru İncir İhracatında Tarihi Rekor 73 Bin 388 Ton Kuru İncir İhraç Ettik 260 Milyon Dolar Döviz Kazandık

Türkiye’nin üretim ve ihracatında dünya birincisi olduğu, tüm semavi dinlerde kutsal meyve olarak tanımlanan cennet meyvesi kuru incirde 2022/23 dönemi ihracatta tarihi bir muvaffakiyetle sonuçlandı.

Türkiye 2022/23 döneminde 73 bin 388 ton kuru incir ihraç ederken ölçü bazında tarihinin en yüksek kuru incir ihracat sayısına ulaştı.

Kuru incir ihracatçıları 2022/23 döneminde 109 ülkeye kuru incir ihraç ederek Türkiye’ye 260 milyon dolar döviz kazandırmayı başardı.

 

Kuru incir ihracatındaki döviz getiri performansının, 2018 yılındaki 278 milyon dolarlık kuru incir ihracatından sonra en çok döviz kazandığımız ikinci dönem olarak tarihteki yerini aldığını lisana getiren Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Mehmet Ali Işık, başarılı bir dönemi geride bıraktıklarını, 2023/24 dönemine da umutlu bir giriş yaptıklarını kaydetti.

 

Kuru incirin Cumhuriyet öncesi yıllardan beri Türkiye’nin en kıymetli ihraç eserlerinden biri olduğuna işaret eden Lider Işık, “Türk üreticisi ve ihracatçısının yüzyılı aşan muvaffakiyet öyküsü güçlü bir biçimde devam ediyor. Kuru incirde tabiat şartlarından ötürü oluşabilen mikotoksinlerin önlenmesi için kuru incirleri tek tek denetim ederek ihraç partilerini hazırlıyoruz. Kuru İncir Konseyi çalışmalarımız kapsamında, Kalite ve Besin Güvenliğini arttırmaya yönelik Birliğimizce yaptırılan Ekşilik Böceği Alımlı Yem Tuzağı, İlek Filesi, Kurutma Kereveti ve Hasat Filelerini Tarım ve Orman Bakanlığımız uyumunda kuru incir üreticilerimize fiyatsız dağıtıyoruz. Dünya Sıhhat Örgütü’nün sağlıklı besinler listesinde yer alan kuru incirimizin hak ettiği pahası bulması için kuru incir üretim ve ihracat zincirinde olan üretici, çengelci, tüccar ve ihracatçı özverili bir biçimde çalışarak 2023/24 döneminde 75 bin ton kuru incir ihraç ederek 300 milyon dolar dövizi ülkemize kazandırmak istiyoruz” formunda konuştu.

 

İlginizi Çekebilir;  Toplam ciro yıllık yüzde 69,0 arttı

Kuru incir ihracatında ABD lider 

 

Ege İhracatçı Birlikleri datalarına nazaran; Amerika Birleşik Devletleri 2021/22 döneminde 35 milyon 324 bin dolar olan kuru incir ithalatını 2022/23 döneminde yüzde 22’lik artışla 43 milyon 102 bin dolara taşıdı ve Türkiye’nin kuru incir ihracatındaki liderliğini sürdürdü.

 

Türkiye’nin ABD’ye kuru incir ihracatın 10 yıl evvel 11 milyon dolar düzeyinde olduğunu hatırlatan Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Mehmet Ali Işık, geçen süreçte ABD pazarında katıldıkları besin fuarları, sürdürdükleri TURQUALITY ve URGE Projeleriyle kuru incir ihracatında 4 katlık bir artış başarısı gösterdiklerini, ABD’nin Türkiye’nin kuru incir ihracatında dördüncü sıradan birinci sıraya yükseldiğini aktardı.

 

Türkiye’nin kuru incir ihracatında klâsik pazarlarından Fransa 30 milyon dolarlık incir talebiyle ikinci ülke olurken, Almanya 29 milyon dolarlık ihracatla listeye üçüncü sıradan giriş yaptı.

 

Çin Halk Cumhuriyeti’ne kuru incir ihracatı yüzde 136’lık artışla 4,3 milyon dolardan 10,2 milyon dolara çıkarken, Suudi Arabistan’a yüzde 1811’lik artışla 114 bin dolardan 2,2 milyon dolara tırmandı.

İlk gemiyle 15 milyon dolarlık kuru incir ihraç edildi

Kuru incirde, 2023/24 dönemi 6 Ekim 2023 tarihinde başladı. Birinci gemiye 3 bin 27 ton kuru incir yüklenirken, döviz karşılığı 15 milyon 410 bin dolar oldu. Birinci ihraç edilen kuru incirlerin 3,6 milyon dolarlık kısmı Fransa’ya giderken, Almanya’ya 2,5 milyon dolarlık, İtalya’ya 2 milyon dolarlık kuru incir yola çıktı. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.