Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Kültürel Mirasın Modern Yorumu:  Steve Coleman 17 Kasım’da CRR’de!

 

Kültürel Mirasın Çağdaş Yorumu: 

Steve Coleman 17 Kasım’da CRR’de!

 

Steve Coleman & Reflex Üçlüsü ile Cazın Derinliklerine Seyahat

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu, 17 Kasım Cuma akşamı saat 20.00’de, çağdaş caz müziğinin öncü isimlerinden Steve Coleman ve üçlüsü Reflex’i ağırlıyor. Amerikan çağdaş cazının sonlarını zorlayan alto saksafoncu, bestekar ve müzik teorisyeni Steve Coleman’a; bas gitarda Rich Brown, davulda Sean Rickman eşlik edecek. Coleman ve Reflex, bu performanslarıyla, yalnızca kendilerine has özgün sesleriyle değil, birebir vakitte caz severlere sundukları derin ve etkileyici müzikal tecrübeyle de akıllarda kalacak.

 

Coleman’ın sanatı, Afrika ritimleri ve melodilerini, çağdaş cazın özgür ruhu ile birleştiriyor. Eski kültürlerin derinliklerinden süzülüp gelen ve Von Freeman ile Sam Rivers üzere ustalardan aldığı ilhamla yoğrulan ses, Coleman’ın Batı Afrika müziğine olan ilgisi ile şekilleniyor. Coleman, bu tesirleri M-Base konsepti altında toplayarak, doğaçlama cazın sonlarını zorlayan yenilikçi ve dinamik bir üslup geliştirdi.

 

Coleman’ın, müziksel bir lisan olarak M-Base’i tanımladığı, 1980’lerde Graham Haynes ile birlikte yürüttüğü sokak orkestrasından gelişen ve sonrasında “Steve Coleman and Five Elements” olarak evrilen efsanevi topluluğunun yankıları, Motherland Pulse, On The Edge Of Tomorrow ve World Expansion üzere albümlerinde kendini gösterdi. Bu albümler, Afro-Amerikan müziğinin erken devir formlarını tekrar tanımlarken, melodik genişlemelere de yer vermiş, bu sayede Coleman’ın müziğinde sınırsız yaratıcılığın kapılarını aralamıştır.

 

Cazın dâhiyane çocuğu olarak görülen Coleman, müziğini daima evrimleştirerek Afrika, Asya ve Latin kültürlerinin melodik, ritmik ve yapısal bileşenleri ile bezemekte, bilgelikle harmanladığı tabiat, metafizik ve bilim ilhamlarıyla müzikseverleri kozmik bir keşfe çıkarmaktadır. Reflex ile sahneye çıkan Coleman, cazın bu etkileyici ve dönüştürücü gücünü yaşamak isteyen herkesi, bu özel akşamda, müziğin transandantal hudutlarını zorlayan bir seyahate davet ediyor.

İlginizi Çekebilir;  Bir Rus Edebiyatı Klasiğiİ, Tolstoy'un Savaş ve Barış'ı Şehir Tiyatroları'nda

 

Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleşecek bu caz serüveninin biletleri 50-100-165 ve 200 TL olarak CRR gişesinde ve Biletix’te satışta.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.