Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Korolar Maratonu’na Muhteşem Açılış

Nilüfer Belediyesi, Koro Kültürü Derneği’nin düzenlediği Korolar Maratonu’na ev sahipliği yapıyor. Cumhuriyet’in 100 yılına atfen düzenlenen ve 29 koronun katıldığı Korolar Maratonu’nun açılışını Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ve Devlet Çoksesli Korosu mükemmel bir konserle yaptı.

Nilüfer Belediyesi, Cumhuriyet’in 100 yılı kutlamaları kapsamında Türkiye’nin dört bir yanından koroların katıldığı Korolar Maratonu’na konut sahipliği yapıyor. Koro Kültürü Derneği tarafından düzenlenen, Korolar Maratonu’nun açılışı Merinos AKKM’de düzenlenen özel konserle yapıldı. Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ve Devlet Çoksesli Korosu’nun da yer açılış konserine ağır ilgi vardı. 29 koronun konser vereceği dev organizasyonun görkemli açılışına Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet, eşi Zeynep Terzioğlu Fazilet, Nilüfer Belediyesi Lider Yardımcıları Dr. Sibel Özer, Remzi Çınar ve çok sayıda müzik tutkunu katıldı. Gecede, Cumhuriyet tarihinin en hoş marşları olarak yer etmiş yapıtların yanı sıra 100 yıl için özel bestelenmiş marşlar Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi Cemi’i Can Deliorman idaresindeki büyük orkestra ve koro tarafından seslendirildi. Devlet Çoksesli Korosu Şefi Burak Onur Fazilet ve Nilüfer Çoksesli Korosu Şefi Zeynep Göknur Yıldız’ın da yer aldığı gecede izleyiciler arasında yer alan korolar da, konserin birtakım kısımlarında sürpriz yaparak marşlara eşlik etti. Nilüfer Çoksesli Koro, Nilüfer Gençlik Korosu, Jazzberry Tunes, Atatürk Korosu, Alegria Korosu, Sirene, Fermata, Yeditepe Çoksesli Korosu ve Eskişehir Polifonik Korosu sergilediği performansla geceye renk katarken, izleyenlerden büyük alkış aldı. Konsere katılanların, Cumhuriyet’in 100 yılını müzik eşliğinde coşkuyla kutladığı gecenin sonunda Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ve Devlet Çoksesli Korosu dakikalarca ayakta alkışlandı. Gecenin finalinde korolar ve izleyenler orkestraya eşlik ederek 10 Yıl Marşı’nı hep bir ağızdan söyledi.

Konser sonunda konuşan Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet, Nilüfer Belediyesi olarak Cumhuriyet’in 100 yılı kutlamaları kapsamında dev organizasyona konut sahipliği yapmaktan memnunluk duyduklarını söz etti. Tüm Bursalılar’ı Korolar Maratonu aktifliğine katılmaya davet eden Lider Turgay Erdem, “Öncelikle bize yaşattıkları bu hoş gece için Bursa Devlet Senfoni Orkestrası’na, Devlet Çoksesli Korosu’na ve farklı vilayetlerinden gelerek bu geceki müzik ziyafetine renk katan korolara çok teşekkür ediyorum. Bu maraton 2 gün boyunca 29 koronun sergileyeceği performansların yanı sıra çeşitli söyleşi ve atölye çalışmalarıyla devam edecek. Bursalıları bu keyifli maratona katılmaya davet ediyorum. Ayrıyeten bu tertipte değerli rol üstlenen Nilüfer Çoksesli Korosu’na ve bu maratonun asıl sahibi Koro Kültürü Derneği’ne de çok teşekkür ediyorum” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Üsküdar Harem Meydanında 100 Bin Kişilik Dev Konser!

“Cumhuriyet bir manada çokseslilik demek” kelamlarıyla konuşmasına devam eden Lider Fazilet, “Böylesine büyük orkestralar ve çok sesli korolar bana her zaman demokrasi kavramını ve Cumhuriyet’i çağrıştırır. Pek çok farklı enstrüman, farklı tonlar, farklı sesler fakat yanlışsız bir idareyle ortaya çıkan muhteşem bir ahenk. Tıpkı bu gece olduğu üzere. Farklılıkların ahenginden doğan bir hoşluk. Tıpkı bütün farklılıklarına karşın Cumhuriyet çatısı altında bir araya gelen Anadolu halkı üzere. Atatürk’ün yönettiği bu orkestra tam 100 yıldır kendi müziğini söylüyor. Bu müzik hiç bitmesin diyoruz. Çokseslilik uygundur. Seslerimiz hiç susmasın, renklerimiz hiç solmasın. Cumhuriyetimize kaç 100 yıllar diliyorum” diye konuştu.

Turgay Fazilet konuşmasının akabinde Şef Cemi’i Can Deliorman, Şef Burak Onur Fazilet ve Şef Zeynep Göknur Yıldız’a çiçek vererek izleyenler adına teşekkür etti.

14 ve 15 Ekim 2023 tarihlerinde devam edecek olan Korolar Maratonu’nda Türkiye’nin farklı vilayetlerden korolar performanslarını sergileyecek. Koro müziği alanında çok sayıda söyleşi ve atölye çalışmalarının da yapılacağı Korolar Maratonu kapsamında Barbershop İstanbul ve maratona konut sahipliği yapan Nilüfer Çoksesli Koro ile Acapella Boğaziçi de gala konserleri ile sanatseverlerin karşısına çıkacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.