Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

“Korolar Maratonu” Cumhuriyet’in 100. Yılında Nilüfer’de

Nilüfer Belediyesi, Cumhuriyet’in 100 yılında, Koro Kültürü Derneği’nin düzenlediği Korolar Maratonu’na mesken sahipliği yapıyor. Çeşitli yaş gruplarından koroların yer alacağı maratonda; gerek yapılanmalarıyla gerek seslendirdikleri farklı özellikteki yapıtlarla farklı kentlerden toplam 31 koro, seyirciyi Türkiye koro müziğinin farklı renkleriyle buluşturacak.

Cumhuriyet’in 100 yılına özel etkinlikler düzenleyen Nilüfer Belediyesi hafta sonunda Korolar Maratonu’na mesken sahipliği yapacak. Türkiye’de koro kültürünün geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması ismine faaliyet gösteren Koro Kültürü Derneği tarafından 10 yıldır düzenlenen “Korolar Maratonu”, bu yıl Nilüfer’de gerçekleştirilecek. 31 koronun konser vereceği maratonda toplam 885 korist yer alacak.

13-15 Ekim 2023 tarihleri ortasında gerçekleşecek aktiflikte birçok konserin yanı sıra, koro müziği alanında çok sayıda söyleşi ve atölye çalışmaları da yer alıyor. Bursalılar’ın adeta müziğe doyacağı maraton, 13 Ekim Cuma akşamı Merinos AKKM’de, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ve Devlet Çoksesli Korosu’nun da yer aldığı görkemli bir açılış konseriyle başlayacak. Açılış konserinde farklı kentlerden maratona katılan 9 koro da, sürpriz bir şekilde sahne alacak. Gecede, Cumhuriyet tarihinin en hoş marşları olarak yer etmiş eserlerin yanı sıra 100 yıl için özel bestelenmiş marşlar, bu büyük koro tarafından seslendirilecek.

Açılışın akabinde 14-15 Ekim tarihlerinde de maratona katılan korolar konserler verecek. Nazım Hikmet Kültürevi’ndeki konserleri Bursalılar fiyatsız olarak izleyebilecek. Çocuklar, gençler ve yetişkinlerden oluşan çeşitli yaş gruplarından koroların yer alacağı maratonda; bayan korosu, oda korosu, vokal grupları üzere gerek yapılanmalarıyla gerek seslendirdikleri farklı özellikteki eserlerle farklı kentlerden 31 koro bir ortaya gelecek ve seyirciyi Türkiye koro müziğinin farklı renkleriyle buluşturacak.

Etkinlik kapsamında sahne alacak koroların yanı sıra, Türkiye’de koro müziğine katkı sağlayan birçok isim de, maraton programında yer alıyor. Koro müziğine yıllarını adamış bestekarlar, koro şefleri ve müzik eğitimcilerinin koro müziği alanında yapacağı sunumlar ve atölye çalışmaları, gün uzunluğu müzikle devam eden program içinde iştirakçilere alanla ilgili farklı bir perspektif sunmayı hedefliyor. Suna Çevik, Hasan Uçarsu, Burak Onur Fazilet, Başak Doğan ve Pınar Çanakçı Çavdur’un katkı sağlayacağı bu etkinlikler, bilhassa koro müziğine ilgi gösterenler için kaçırılmaz olacak.

İlginizi Çekebilir;  Mersin Yenişehir Belediyesi: Başkan Abdullah Özyiğit'ten 10 Kasım mesajı

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ve Devlet Çoksesli Korosu’nun yapacağı açılışın akabinde 14 Ekim Cumartesi akşamı düzenlenecek gala konserini Barbershop İstanbul ve maratona mesken sahipliği yapan Nilüfer Çoksesli Koro verecek. 15 Ekim Pazar akşamı ise Acapella Boğaziçi, ilgi çeken repertuarlarıyla seyircinin karşısına çıkacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.