Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Körfez’deki iyileşmeyi raporlar da doğruluyor

Körfez’deki güzelleşmeyi raporlar da doğruluyor

Yaşayan Körfez seferberliği kapsamında hayata geçirilen yatırımların sonuçları İZSU Genel Müdürlüğü tarafından yakından takip ediliyor. TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) ile birlikte yürütülen Körfez izleme çalışmaları kapsamında 67 istasyonda su örneklemesi yapılıyor. Son tahlil raporunun datalarına nazaran Körfez’deki güzelleşme istikrarlı bir biçimde devam ediyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü’nün Körfez’deki canlılığı destekleyecek Yaşayan Körfez yatırımları Nisan ayında duyurulmuştu. 11 milyar liralık dev bütçeyle İzmir Körfezi’ni dört bir yandan kuşatan yatırımların olumlu sonuçları artık vatandaşlar tarafından da direkt gözlemleniyor. Koku sorununa ait şikâyetler yüzde 90 oranında azalırken, Körfez’deki olumlu gidişat bilimsel bilgilerle de onaylanıyor.

İZSU Genel Müdürlüğü’nün TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) ile birlikte yürüttüğü Körfez izleme çalışmaları kapsamında 67 istasyonda su örneklemesi yapılıyor. Oşinografik müşahede çalışmaları kapsamında, su kolonundan sediman örneği alınırken deniz canlılarından da örnekleme yapılıyor. Bu örnekler Tübitak MAM’a ilişkin laboratuvarlarda değerlendirilip, raporlanıyor.

Körfez’deki düzgünleşme artıyor

Hazırlanan son tahlil raporu datalarına nazaran Körfez’deki güzelleşme gün geçtikçe artıyor. İZSU Genel Müdürlüğü’nün son aldığı numuneler hem İZSU laboratuvarında hem de Vilayet Sıhhat Müdürlüğü İzmir Halk Sıhhati Laboratuvarı’nda tahlil edildi. Tahlilin sonuçları, iç Körfez’in 10 noktasında su kalitesinin yeterli ve orta derecede olduğunu ortaya koydu.

Mavişehir TOKİ, Yasemin Cafe önü, Bostanlı Pazar Yeri karşısı, Karşıyaka Yelken Kulübü, Alsancak İskele, Konak, Göztepe İskele, Poligon Deresi, Engelliler Parkı ve Özdilek önü olmak üzere 10 noktadan alınan numunelerde E.coli ve enterokok/Fekal Stretococ bedelleri ölçüldü. Mevzuat limit pahasının çok altında kalan tahlil sonuçlarıyla, iç Körfez’in iyi-orta derecede yüzülebilir alan kategorisine girdiği tasdik edildi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Beylikdüzü Belediyesi Öğrenciler İçin Görev Başında

Yoruma kapalı.