Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Körfez Ülkeleri yatırımcıları ve Türk İş dünyası İstanbul’da buluştu

Körfez Ülkeleri yatırımcıları ve Türk İş dünyası İstanbul’da buluştu

Körfez Ülkeleri’nden İstanbul’a akın

Uluslararası İşbirliği Platformu (International Cooperation Platform) ile Körfez Araştırma Merkezi (Gulf Research Center) tarafından gerçekleştirilen Körfez Ülkeleri İşbirliği Kurulu (GCC)-Türkiye Ekonomik Forumu, Körfez Ülkeleri ve Türk iş dünyasının ağır iştiraki ile gerçekleşti. Türkiye’de yapılan en değerli doruklardan bir tanesi olduğunu, doruğun Körfez ve Türkiye iş dünyasını bir ortaya getirdiğini söz eden UİP Kurucusu ve Lideri Cengiz Özgencil, Körfez Ülkeleri’nden A ve B statüsündeki 136 iş beşerinin, Türkiye’den ise 146 iş beşerinin katıldığını söyledi. 

Körfez Ülkeleri yatırımcıları ve Türk iş dünyası 12-13 Kasım’da İstanbul’da gerçekleştirilen Körfez Ülkeleri İşbirliği Kurulu (GCC)-Türkiye Ekonomik Forumu’nda bir ortaya geldi. Körfez İşbirliği Kuruluna bağlı ülkelerin bakanları, bakan yardımcıları, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın ve çok sayıda bürokratın katıldığı toplantıda iştirakçi ülkelerin tarım, besin, altyapı, ulaşım, lojistik, turizm, finans, yatırım, sanayi ve güç alanlarında faaliyet gösteren şirketlerin yetkilileri de hazır bulundu.

ÜLKELER ORTASI İŞ BİRLİĞİNİN GELİŞİMİNE DESTEK 

Forumun bölge ülkeleri ile Türkiye ortasındaki ekonomik iş birliğinin geliştirilmesine yardımcı olmak ismine düzenlendiğini belirten UİP Kurucusu ve Lideri Cengiz Özgencil, doruğa üst seviye iş insanı ve bakan seviyesinde iştirakin sağlandığını ve ağır B2B görüşmelerinin olduğunu kaydetti. Özgencil, GCC-Türkiye Ekonomik Forumu’nun Türkiye’de yapılan en kıymetli tepelerden bir tanesi olduğunun altını çizdi.

Zirveye ağır iştirak olduğunu söyleyen Özgencil, doruğun hem genel akışı hem de art planda B2B odalarında iş insanlarının bir ortaya gelip görüşmeler yapması, kamu bağlamında da bakanların bir ortaya gelip görüşmeler yapması ile çok verimli geçtiğini kaydetti. Özgencil, “Özellikle ülkemizdeki çok kıymetli iş insanları ağır bir formda iştirak sağladı. Büyük firmaların CEO seviyesinde iştiraki oldu.” sözlerini kullandı.

İlginizi Çekebilir;  Narlıdere Belediyesi'nden kritik yapılandırma hamlesi 

“ÖZEL KESİMİN DİPLOMASİ MİSYONU VAR”

Cengiz Özgencil kelamlarını şöyle sürdürdü;

“Her şeyi devletten beklememek lazım. Devlet doğal ki hem iş dünyası hem de vatandaş için kollayıcı bir çatı. Özel kesim dünyadaki her ülkede bir diplomasi de yapıyor, yalnızca iş ilişkisi yapmıyor. Bir diplomasi vazifesi de var.  GCC-Türkiye Ekonomik Forumu’nda özel bölümün birbirleriyle olan görüşmelerinde üzerlerine düşen misyonu ziyadesiyle yaptıklarını düşünüyorum. Zira iştirakin bu kadar ağır ve üst seviye olması çok pahalı bakanlarımızın uzun soluklu, çok ayrıntılı konuşmalar yapması ve bu konuşmaları yaparken de hazırladıkları bir grup programları salona yansıtmaları çok pahalıydı. İştirakçiler da bunlardan çok etkilendi.” 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.