Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

KOP 3.Merhale Projeleri Hakkında Bilgilendirme Gezisi Düzenlendi

Çumra heyetinin iştirakiyle Konya Ovası’na su getirilen barajların son durumu hakkında bilgilendirme maksatlı seyahat programı düzenledi.

Çumra Belediyesi ve Çumra Ziraat Odasıtarafından Konya ovasına can verecek ‘Mavi Tünel Projesi’ için devam eden çalışmaların yerinde incelenmesi ve bilgi alınması ismine bir seyahat ve bilgilendirme programı düzenlendi.

Çumra Belediyesi ve Ziraat Odasının konut sahipliğinde düzenlenen programa Ak Parti Vilayet Başkan yardımcısı, Siyasi Parti İlçe Liderleri ve İdare Konseyi Üyeleri, Pankobirlik Genel Başkanı ve Konya Şeker İdare Şurası Lideri, Güneysınır Belediye Lideri, Selçuklu, Karatay, Meram, Karaman Ziraat Odası Liderleri, Meclis Üyeleri, Muhtarlar, Sulama ve Kalkınma Kooperatiflerinin yöneticileri ve Çumra çiftçisi katıldı.

Gezi kapsamında yer alan; Bağbaşı Barajı, Afşar Barajı, Yalnızardıç Barajı, Bozkır Barajı ve Hadimi Tünelinde DSİ yetkilileri tarafından barajların mevcut sulama kapasiteleri ve Mavi tünel projesinin devam eden çalışmaları hakkında bilgi verdi.Yapılan çalışmalarla ilgili katılımcıları bilgilendiren DSİ 4 Bölge Müdür Yardımcısı Hüseyin Koray Bilgi, Afşar Bağbaşı Hadimi Tünel İkmali için de 2026 yılına kadar müddetlerinin olduğunu aktararak,“Ancak erken bitirebilmek için çalışıyoruz. Konya çiftçisi bu projeyi bekliyor. 2.8 milyar TL’lik devasa bir yatırım olan Mavi Tünelprojesi 2015’ten bu yana hizmette… Avşar Barajı tamamlandı. Suyu tuttuk, baraj kabul etabında. Hadimi Tüneli bittikten sonra buradaki suyu Bağbaşı’na aktaracağız. Hadimi Tüneli ise 18 kilometre. 10 kilometresini geçkin kısmında farklı noktalarda çalışmalar yürütülüyor. Hadimi tünelimizde toplam hem Avşar hem Bağbaşı barajları taraflarına gerçek toplam yaklaşık 8 bin 100 metre mesafede açacağımız kısım kaldı. Bu aralar tamamlandığında tünelimiz büsbütün açılmış olacak.Afşar Barajı’nın 364 milyon metreküp depolama hacmi var. Afşar’dan yıllık 170 milyon metreküp su, Konya Ovasına akacak.Ahi kanalımızda ise şu ana kadar 70 km’ye kadar su verdik. Kanalda sorun yaşanmaması için yerin röntgenini çekiyoruz. 70 km’den sonra İmkanlar tamamlandığında ve yağışlar istediğimiz üzere olduğunda Hotamış’a su vermeyi planlıyoruz.” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Edremit Belediyesi'ne 109 Bin Euro AB Desteği

“Çumra Ovasında 100 Bin Dekar Alan Sulanacak”

Proje tamamlandığında Çumra ovasının alacağı su ölçüsü hakkında bilgi veren Hüseyin Koray Bilgi; “Şu anda Beyşehir gölünden gelerek. Suğla depolamasında tutulan 100 milyon metreküp su100 bin hektar alanın sulanması için kapalı sistemlerde devreye girdikten sonra mavi boğaza ve oradan da Apa barajından Çumra ovasına aktarılacak” dedi.

Gezi programı ile birlikte Mavi Tünel Projesi ile ilgili yapılan çalışmaların son durumu hakkında değerlendirmelerin yapıldığı toplantıda konuşan Çumra Belediye Lideri Recep Candan projenin kıymetine vurgu yaparak, “Ovaya kısa müddette suyun gelmesi için daima birlikte üzerimize düşeni ziyadesiyle yapacağız” dedi.

“Üretimin Sürdürülebilirliği İçin Suya Gereksinimimiz Var”

Başkan Candan Çumra’nın geçmişten bu güne üreten bir güç olduğuna vurgu yaparak üretimde suyun ehemmiyetine deyindi. Candan açıklamasında; “Hepimizin ortak bir sıkıntısı var.

Çatalhöyük’ten bu yana tarımın ve medeniyetin beşiği olma özelliğini taşıyoruz. Dolayısıyla bu bölgede şayet beşerler yaşayacak, çiftçimiz hem kendisini hem de Türkiye’yi doyuracaksa bizim suya gereksinimimiz var. Çok şükür çiftçilerimiz çalışkanlığı ve alnın teriyle her türlü mahsulü üretebiliyor. Konya Şeker Fabrikamızın da bu üretimde bir lokomotif olmasıyla Çumra’mızda kurulan fabrikamız 10 bin bireye istihdam sağladı. Çumra üretiyor, Konya üretiyor ve Karaman üretiyor. Ürettiğimiz buğdayla bir besin üretim üssü olarak Dünya’da tahıl krizi yaşandığı devirlerde Ukrayna’ya gereksinim duymadan ülkemizi doyuruyoruz. Ancak bu üretimin sürdürülebilirliği için suya muhtaçlığımız var” tabirlerini kullandı.

“100 Yıllık Bir Hayal Var”

Osmanlı periyodunda Çumra ve Konya ovasında yapılan sulama projeleri ile Mavi Tünel arasında değerli bir bağ olduğunu belirten Candan, “Geçmişi yıllar evvel Sultan Abdülhamit Hanın bu topraklarda başlattığı sulama projesi sayesinde Çumra var olmuştur. Bu projeyle 100 yıllık bir hayal olan Toroslardan Akdeniz’e akan suların Konya ve Çumra ovamıza akıtılması ile ilgili yıllardır siyasetçilerimiz ve yöneticilerimiz uğraş etti. Bugünlere geldiğimizde Mavi Tünel Projesi de o hayalin gerçekleşmesi konusunda ortaya konulan iradeyi gösteriyor. Mavi Tünel projeleri Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlık yaptığı dönemden bu yana adım adım faaliyete geçiyor. Bağbaşı barajı ve Mavi Tünel birinci etap olarak faaliyete geçti. Daha sonrasında Bozkır barajımız faaliyete geçerek akabinde Avşar barajımızda tamamlandı. Son halka olarak Afşar barajımızın suyunu Bağbaşı barajımıza taşıyacak Hadimi tünelinin de tamamlanmasıyla Mavi Tünel Projesinin birinci demeti tamamlanacak ve Çumra ovası hak ettiği suyu alacak. Bu proje için yapılan barajlar ülkemiz adına gurur duyulacak yatırımlardan biri.” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Geleceğin Dağcıları Canik'te Yetişecek

“Yalnızardıç Barajı Su Entegresi İçin Değerli Bir Hedef”

Kısa müddette çiftçinin muhtaçlık duyduğu sulamayı yapabilmesi için Yalnızardıç barajının önemine değinen Candan; “Maalesef yaşadığımız kuraklıktan ötürü bu sularda çiftçimizin ihtiyacını karşılamaya yetmiyor. O yüzden bizim ek su kaynaklarına muhtaçlığımız var. Su ihtiyacının kısa müddette karşılanması için Yalnızardıç barajının bu Mavi Tünel Projesine entegre edilmesi amaçlar ortasında yer alıyor. Biz ayrım gözetmeden bu davaya sahip çıkacak ve projenin takipçisi olarak bu mevzuyu gündemde tutmalıyız” dedi.

“Hep Birlikte Omuz Verelim”

Çiftçilerin şeker pancarı üretiminde büyük oranda yer altı sularından yararlandığını dile getiren PANKOBİRLİK Genel Lideri ve Konya Şeker idare konseyi lideri Ramazan Erkoyuncu çiftçinin barajdan gelecek suyu beklediğini lisana getirdi. Lider Erkoyuncu açıklamasında su konusunun gündemde tutulması için daima birlikte hareket etmenin önemini yineledi. Erkoyuncu yaptığı açıklamada; “Ben bir çiftçiyim ve bu suyun ne kadar kıymetli olduğunu en güzel bilenlerdenim. Su olmadan hiçbir şey olmaz. Konya Türkiye’de şeker verimi açısından şeker pancarı ekiminde ünite alanda elde edilen enler ortasında yer almaktadır. Dolayısıyla bugünde yarında şeker pancarı ekiminden vazgeçilemez. Pancarda tıpkı mısır gibi aynı ölçüde su tüketen bir bitki ve bu yüzden bize su lazım. Şu anda bizim en büyük su ihtiyacımızı yüzde 80 oranında yer altı suları karşılıyor. O yüzden suyun ovaya en kısa sürede akması için daima birlikte omuz verelim ve bu mevzuyu kamuoyu ve çiftçi dayanağı ile gündemde tutalım” tabirlerini kullandı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.