Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Konya Büyükşehir Türk-İslam Sanatları Akademisi’nde Kayıt Heyecanı Başladı

KONYA BÜYÜKŞEHİR TÜRK-İSLAM SANATLARI AKADEMİSİ’NDE KAYIT HEYECANI BAŞLADI

Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları bünyesinde Türk-İslam Sanatlarının yaşatılması ve yeni kuşaklara aktarılması maksadıyla hizmet veren TİSA’da ön kayıt süreci başladı. 21 Kasım’a kadar “komek.org.tr” adresinden alınacak kayıtlar sonrası yapılacak mülakatta başarılı olan adaylar kesin kayıt hakkı kazanacak.


Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (KOMEK) bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Türk-İslam Sanatları Akademisi’nde (TİSA) yeni devir kayıtları başladı.

KOMEK bünyesinde Klâsik Türk İslam Sanatları Akademisi olarak kurulan TİSA, İslam kültürünü yüzyıllardır ayakta tutan ögelerin en değerlilerinden olan sanat anlayışını sürdürmek ve bu alanda şuurlu bireyler yetiştirmek gayesiyle eğitimlerine devam ediyor. 

TİSA’nın eğitim programı tezhip, kalemişi, fotoğraf, musiki, hüsn-i çizgi üzere sanat kısımlarının yanı sıra; Osmanlı Türkçesi, Farsça, Divan Edebiyatı ve Sanat İdeolojisi üzere alanları içeriyor. Öğrenciler, atölye çalışmalarına katılırken tarihi ve mimari yapılarda uygulama çalışmaları da yapabiliyor. Öğrenciler bu sayede dersleri yalnızca teknik taraflarıyla değil, sanat taraflarıyla de işleyerek farklı açılardan sanatsal bakabilme imkanı kazanıyor. Öğrencilere tüm branşlarda temelden başlayarak detaylara kadar öğretim imkanı sunan TİSA, sanatın zenginliklerini keşfetmek ve anlamak isteyenlere kapsamlı bir eğitim imkanı da sunuyor. 

Ön kayıtları 21 Kasım tarihine kadar devam edecek TİSA’da müracaatlar “komek.org.tr” adresinden alınıyor. TİSA’da adaylar, 25 Kasım’da gerçekleştirilecek mülakat sonucuna nazaran kesin kayıt hakkı kazanacak. Beş ana branş ve dört alt branşta karma modelle eğitimler gerçekleştirilen TİSA’da; ana branşlardan rastgele birini tercih eden bir öğrenci, alt branşların tamamını almakla sorumlu olacak.

Ana branşlar; musiki, hüsn-i çizgi, tezhip, fotoğraf, kalem işi. Alt branşlar ise sanat ideolojisi, Osmanlı Türkçesi, Farsça ve Klasik Türk Edebiyatından oluşuyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Finansal Okuryazarlık Projesiyle 10 Yılda 60 Bin Çocuğa Ulaşıldı

Yoruma kapalı.