Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Konya Büyükşehir Meclisi’nden Filistin’e Destek Açıklaması

Konya Büyükşehir Belediye Meclisi, Gazze’ye yönelik düzenlenen insanlık dışı ataklar münasebetiyle İsrail’i kınarken Filistin’e dayanak açıklaması yaptı. 

Konya Büyükşehir Belediye Meclisi, Ekim ayı toplantısında Gazze’ye yönelik düzenlediği taarruzlar hasebiyle İsrail’i kınadı.

Büyükşehir Belediye Lider Vekili Mustafa Uzbaş başkanlığında toplanan Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Filistin’e dayanak gayesiyle okunan metinde şu tabirler yer aldı:

“Ne yazık ki dünya genelinde yaşanan acılar ve farklı coğrafyalardaki insanlık dramı her geçen gün artıyor. Bilhassa Filistin konusu, milletlerarası toplumun ve kurumların haysiyet imtihanı haline gelmiş durumdadır. Bu durum, verilen kelamların tutulmaması ve BM’nin Filistin halkını yalnız bırakmasıyla, insanlık için daha da utanç verici bir hale gelmiştir.

Siyonist siyasetlerle hareket eden İsrail, Filistinlileri sistematik olarak öz vatanlarından koparmış ve acımasız katliamlara sebep olmuştur. Bugün yaşanan hadiselerin tüm sorumlusu İsrail’dir. Gazze’ye yönelik orantısız hücumlar ve katliamlar, insan haklarının tümüne ve ahlaki pahalara karşıttır. Bölgede barış ikliminin karar sürmesi, İsrail’in katliamlara son vermesi ve Gazze’ye yardımların ulaşmasına bağlıdır.

Uzun vadede ise 1967 sonları temelinde, başşehri Kudüs olan, bağımsız, hükümran ve coğrafik bütünlüğü haiz Filistin devletinin kurulması kalıcı barışın anahtarıdır. 

Başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu olmak üzere, tüm memleketler arası toplumun, artık daha fazla gecikmeksizin iki devletli tahlil vizyonu temelinde tarafları adil bir tahlile yönlendirmek için sorumluluk alması gerekmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın tabir ettiği üzere; ‘İsrail’in devlet olarak varlığını sürdürebilmesi ve vatandaşlarının güvenliğini sağlaması lakin bu formda sağlanabilir.’

Son olaylar, 56 yıldır devam eden hukuksuz işgal ve buna bağlı siyasetlerin doğurduğu bir sonuçtur. Toprakları, hayat ve gelecek umutları elinden alınan Filistin halkı bugün yeni ve emsali görülmemiş bir kuşatma altındadır. İki milyon insanın yaşadığı ve 16 yıllık ablukayla çoktan bir açık hava hapishanesine dönüşmüş bulunan Gazze’ye sağlanan besin, güç ve insani yardımların kesilmesi, sivil yerleşimlerin gaye gözetilmeksizin vurulması milletlerarası hukukun açık ve ağır bir ihlalidir. Bu tansiyonun telafi edilemez sonuçlar doğurmaması için tüm tarafları barış-güvenlik-istikrar vizyonumuz çerçevesinde itidale ve aklıselime davet ediyoruz.

İlginizi Çekebilir;  Başkan Sandıkçı: "Kudüs özgür değilse, dünya tutsaktır"

Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde coğrafyamızı bu güçlü durumdan en kısa müddette kurtarmak için büyük bir gayret sarf ediyor. Konya Büyükşehir Meclisi olarak bizler de işgalci İsrail’in yaptığı katliamları şiddetle ve esefle kınıyor, bölgede barış ikliminin bir an önce tesis edilmesini temenni ediyoruz. Dualarımız ve takviyelerimiz, dün olduğu üzere bugün de Filistinli kardeşlerimizin yanındadır. Filistin’de hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyor, yaralılara acil şifa temenni ediyoruz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.