Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Konya Büyükşehir 2023-2025 Açık Veri Stratejisi’ni Hazırladı

KONYA BÜYÜKŞEHİR 2023-2025 AÇIK BİLGİ STRATEJİSİ’Nİ HAZIRLADI

 

Akıllı Kent uygulamalarıyla model olan Konya Büyükşehir Belediyesi, kentteki tüm paydaşlarla ortak hedef ve maksat doğrultusunda “2023-2025 Açık Bilgi Stratejisi”ni hazırladı. Kurumların ve vatandaşların dataları tahlil ederek yeni fikirler geliştirmesine imkan sağlayacak Konya Açık Bilgi Stratejisi’ne acikveri.konya.bel.tr adresinde hizmet veren Konya Açık Data Portalı sayfasından ulaşılabiliyor.


Konya Büyükşehir Belediyesi, kentteki tüm paydaşlarla birlikte ortak maksat ve amaç belirlenerek kentin birlikte yönetilebilmesi için “2023-2025 Açık Data Stratejisi”ni hazırladı.

Kurumların bilgiye dayalı karar almasının ve inovasyonun teşvik edilmesinin giderek daha da değer kazandığı günümüz iş dünyasında Konya Büyükşehir Belediyesi, Akıllı Kent Stratejisi ve Yol Haritası vizyonunu; “İnsan ve etraf odaklı, gücünü mahallî ve kozmik bedellerden alan, akıllı teknolojilerden yararlanan, yenilikçi, öncü, sürdürülebilir ve iklim dostu Konya” olarak belirledi.

KONYA TÜRKİYE’DE AÇIK DATA PLATFORMU BULUNAN BİRİNCİ KENTLERDEN OLDU

Bu vizyon ışığında 2021 yılında, kentte yönetişimin güçlendirilmesi, kente hizmet eden paydaşlar ortasında uyumun artırılması ve bilgiye dayalı idare prensibi doğrultusunda “Konya Açık Data Portalı”nı hizmete alan Büyükşehir Belediyesi, Konya’yı Türkiye’de Açık Data Platformu bulunan birinci kentlerden biri yaptı.

10 farklı kategoride 150’ye yakın bilgi setiyle hizmet veren “Konya Açık Data Portalı” için; data çeşitliliğinin ve sayısının artırılması, açık bilgi ekosistemine katkı sunulması, portaldan sağlanan verimliliğin ve bilgi farkındalığının artırılması, mevcut dataların güncellenmesi, paydaş kurumların sayısının artırılması üzere ana maksatlarla “2023-2025 Konya Açık Data Stratejisi” hazırlandı.

3 STRATEJİK GAYE; 19 STRATEJİK AMAÇ İLE OLUŞTURULDU

3 stratejik maksat ve 19 stratejik amaç ile oluşturulan Konya Açık Bilgi Stratejisi, kurumların bulundurdukları data varlıklarını yönetme ve paylaşma metotlarını belirleme süreçlerine ışık tutacak. Açık bilgi paylaşımının artırılmasıyla farklı paydaşların ve vatandaşların dataları tahlil etmesine ve yeni fikirler geliştirmesine imkan sağlayacak portal sayesinde, kurumların şeffaf hizmet anlayışının gelişmesi desteklenecek. Böylelikle, Akıllı Kent alanında da model olan Konya’da dataya dayalı karar alma kültürünün daha güzel noktalara taşınması hedefleniyor.

İlginizi Çekebilir;  5G'ye Geçiş Güçlü Fiber Altyapı ile Mümkün

KONYA AÇIK BİLGİ PORTALI WEB SAYFASINDA PAYLAŞIMA AÇILDI

Global ve Ulusal Açık Data Siyasetleri, Dünyada Kabul Gören Açık Bilgi Standartları, Konya Açık Data Yönetişim Yapısı, İç ve Dış Paydaş Münasebetleri, Konya Açık Data Stratejik Gaye ve Gayeleri üzere birçok başlığın yer aldığı “2023-2025 Konya Açık Bilgi Stratejisi”, acikveri.konya.bel.tr adresinde hizmet veren Konya Açık Bilgi Portalı web sayfasında herkesin erişimine açıldı.

Sürekli yapılan keşif çalışmaları ve Konya Açık Bilgi Ekosistemine dahil olmak isteyen öteki kurumların da iştirakleriyle 2023 yılı sonuna kadar toplam data seti sayısının 200’e ulaşması hedefleniyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.