Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Konak’ta Güzel İşlere İmza Attık, Daha Yapacak Çok İşimiz Var

Konak Belediye Lideri Abdül Batur, İzmir’in kalbi Konak’taki dört buçuk yıllık hizmet müddetinde gerçekleştirdikleri proje ve hizmetleri, CHP Konak İlçe Lideri Ozan Ali İlgazi ve idaresi, CHP İzmir Vilayet İdaresi, Konak Belediyesi Meclis Üyeleri ile CHP Konak bayan ve gençlik kollarının katıldığı toplantıda kıymetlendirdi. Lider Batur’un dört buçuk yıldaki çalışmaları ayrıntılı bir biçimde anlattığı toplantıda, hizmet mühleti boyunca Konak’ın gelişimine ve daha yaşanır bir kent olmasına katkı sunan çalışmaları; Konak halkının hizmetine açılan tesisleri; kültür, sanat ve spor faaliyetlerini; altyapı ve kent estetiği çalışmalarını; bayan, çocuk ve gençlere yönelik hizmetleri; manisiz ömür, istihdam, can dostları, eşitlik ve eğitim üzere pek çok alanı kapsayan çalışmaların anlatıldığı sinema gösterimi de yapıldı. Lider Batur ayakta alkışlanan sunumunda, çalışmalarının sürat kesmeden süreceğinin bildirisini vererek daha yapacakları çok iş olduğunu söyledi. 

 

 

Vatandaşa verdiğimiz kelamın yüzde 90’ını yerine getirdik 

 

Film gösteriminin akabinde kürsüdeki yerini alan Konak Belediye Lideri Abdül Batur, 300 milyonluk yatırım yaptıklarını, on yedi projenin açılışını gerçekleştirdiklerini ve seçim vaatlerinin yüzde 90’a yakınını gerçekleştirdiklerini lisana getirdi. Birlikte Konak vurgusu yapan Lider Batur, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

“Seçim öncesinde hazırladığımız, içinde yapacağımız hizmet ve projelerin olduğu beyannamemizi gözden geçirdik. Vatandaşımıza verdiğimiz kelamların çabucak hemen yüzde 90’ını yerine getirdiğimizi gördük. Yatırıma harcadığımız bütçe 300 milyon TL’yi aştı.  17 projemizin açılışını gerçekleştirdik. İlçemizde misyon aldığımızda, bilhassa meclis üyesi arkadaşlarımızla, muhtarlarımızla, kentteki sivil toplum örgütleriyle bir ortada çalışarak sloganımız da olan ‘Birlikte Konak’ anlayışıyla hareket ettik. Dört buçuk yıl içinde her türlü külfete karşın, bu kadar yatırım yapılması, hizmet üretilmesi ve bunların devam ediyor olması konusunda örgütün bilgi sahibi olması çok değerli. Örgüt, çalışmaları ne kadar uygun bilirse alandaki çalışmalar da o kadar başarıyı yükseltir.”

 

 

“Konak Belediye Başkanlığı, bana verilen çok büyük bir onurdur”

 

Başkan Batur, Konak’ın İzmir’in gerçek kalbi olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: 

İlginizi Çekebilir;  Kötü amaçlı yazılımların %58'i fidye yazılımı

“Bundan sonraki süreçte de çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Konak bizlere heyecan veren, bu kentin en dinamik ilçesi. Gece nüfusu 400 bin, gündüz nüfusu bir buçuk milyon. Konak, İzmir’in gerçek kalbidir. Halka dokunan, halkın gerçek muhtaçlığını karşılayan, vatandaşla iç içe olan, toplumsal belediyeciliği, toplumsal demokrat belediyeciliği yürüten bir anlayışı şimdiye kadar sergiledik. Dört periyot Narlıdere belediye başkanlığından sonra Konak Belediye Başkanlığı, bana verilen çok büyük bir onurdur. Hoş işlere imza attık, Konak’ta yapacağımız daha çok iş var.” 

 

 

“Sosyal belediyecilik anlayışı ön plana çıktı”

 

Pandemi, doğal afetler ve ekonomik kriz nedeniyle güç bir süreçten geçildiğini, bu periyotta toplumsal belediyeciliğin ön plana çıktığını belirten Lider Batur, CHP’li belediyelerin fark yarattığını tabir etti ve kelamlarına şöyle devam etti: 

“Bir pandemi süreci yaşadık, sonrasında ekonomik kriz, İzmir zelzelesi, Kahramanmaraş sarsıntıları yaşandı. Bu sorunlara karşın Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin tamamı bu süreçten muvaffakiyetle çıktı. Yalnızca Konak Belediyesi değil, ülkemizde vazife yapan CHP’li belediyelerimiz bu süreçte halkın yanında oldu, düşüncelerin aşılmasında elinden geleni yaptı. Bu felaketler ve afetler sürecinde toplumsal belediyecilik anlayışı ön plana çıktı. CHP’li belediyeler, vatandaşlarımızın toplumsal yardımlardan yararlanması ve lokal idaresi yanlarında hissetmelerini sağlarken, devlet yardımının yanında mahallî idarelerin de güçlü bir yardım yapabildiğini, üstelik bu işi güzel başarılı bir halde yaptığını da kamuoyuna gösterdi. Cumhuriyet Halk Partililer halkın yanında değil diyen anlayışı da çürütmüş oldu.” 

 

 

Afetlerden ders aldık, Afet Müdürlüğü ve Arama Kurtarma Merkezi kurduk

 

Başkan Batur, yaşanan felaketlerden çıkan sonuçları hizmetlerine yansıttıklarını ve vatandaşın her vakit yanında olacaklarını belirterek, “Biz, büyükşehir belediyemiz ve ilçe belediyelerimiz, kentimizde elimizden gelen her şeyi yaptık. Toplumsal yardım yatırımında 20 milyonu aştık. Toplumsal yardımlarla vatandaşın, bilhassa dar gelirli vatandaşların yanında bir nefes olmaya çalıştık. Yalnızca kentimizde değil kent dışında da hizmet verdik, bilhassa 6 Şubat sarsıntılarından sonra genel merkezimiz tarafından belirlenen misyon yerimizdeydik. Birinci giden kurtarma gruplarından biri olduk. Dulkadiroğlu ilçesinde çadır kentimizi kurduk yaklaşık dört ay oradaki vatandaşlarımıza hizmet ürettik, bir nebze olsun yaralarına merhem olmaya çalıştık. Buradan aldığımız dersle Afet İşleri Müdürlüğü kurduk. Konak Arama Kurtarma Merkezimizi oluşturduk. Vazife yapacak işçisi gönüllüler ortasından seçtik, eğitimlerini tamamladık. Afet bölgelerinde hazır bulunacak, günde 3 bin şahsa yemek çıkarabilecek bir tır oluşturduk. Büyükşehir belediyemizden aldığımız iki körüklü otobüsün de taşınabilir duş ve tuvalet olarak dönüşümünü sağlıyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Başkan Büyükakın: İtfaiyemizin Kahramanlarıyla Gurur Duyuyorum

 

 

“Aklımız daima kentsel dönüşümde oldu”

 

Konak’ta misyona gelir gelmez kentsel dönüşüm çalışmalarını başlattıklarını da hatırlatan Lider Batur, seçim sürecinde vatandaşın gündeminin kentsel dönüşüm olduğunu, bilhassa Gültepe bölgesinde çok talep olduğunu, ömür kurallarının zorlaştığını gördüklerini söyledi. Gültepe’den başlattıkları kentsel dönüşüm çalışmaları sürecinde neler yaşandığını, çalışmaların nasıl yürütüldüğünü ve hangi kademede olduğunu aktaran Lider Batur kelamlarını, “Konak’ta belediye lideri olmamdaki en kıymetli nedenlerden biri kentsel dönüşümdü. Genel Liderimiz ve Genel Merkezimizin değerlendirmesiyle Konak’ta aday olmuştum ve seçildiğim günden beri aklım fikrim kentsel dönüşümde. Vazifeye gelir gelmez birinci başladığımız iş de kentsel dönüşüm oldu” diyerek sürdürdü.  

 

 

“Vatandaşımızı diğerlerine teslim etmeyeceğiz” 

 

Gültepe’yle birlikte Beştepeler bölgesinde de kentsel dönüşümün devam ettiğini ekleyen Lider Batur, bölgede yaşayan meclis üyesi ve ilçe yöneticilerine seslenerek vatandaşların diğer bir kurum ve tertiple muahede gerçekleştirmemeleri, konutlarını satmamaları konusunda ihtarda bulundu ve “Biz, belediye olarak kontratlarını yapacağız, belediye olarak imza atacağız ve belediye olarak o bölgedeki yapılaşmayı, kentsel dönüşümü sağlayacağız. Vatandaşımızı diğerlerine teslim etmeyeceğiz. O bölgeler pahalanacak. O bölgelerin sefasını sürme hakkı, elli yıldır cefasını çeken vatandaşımızındır” dedi.

 

 

“En hoş ödül Manisiz Ömür Köyümüzdeki çocukların hayata tutunmaları”

 

Konak Belediyesi’nin geniş bir yelpazeye yayılan proje ve hizmetleri ortasında Konak Manisiz Hayat Köyü’nü başka bir yere koyarak anlatan Lider Batur, hizmet kapasitesini iki kat artıran merkezle ilgili şunları söyledi:

“300 milyonluk yatırım yaptık lakin en haz duyduğumuz çalışma Manisiz Hayat Köyümüz. Çeşitli kurumlardan mükafatlar aldık lakin en büyük ödül, oradaki çocuklarımızın gelişimini izlemek, hayata tutunduklarını görmek, velilerinin memnunluğunu paylaşmak. Engelli vatandaşlarımıza, çocuklarımıza yardımı bir borç biliyoruz.” 

İlginizi Çekebilir;  Abdi İbrahim & Inoliva'dan, Mevsim Geçişlerinde 3'lü Destek: LIPOZONE CD3Çinko

 

 

“Konak’taki semt merkezlerimiz cıvıl cıvıldır”

 

Başkan Batur, üretimin de merkezi haline gelen semt merkezlerinin muvaffakiyetini da kıymetlendirerek, “On altı semt merkezimizde bilhassa bayanlara yönelik hobi ve meslek kurslarımızı yürütüyoruz. Bayan Kooperatifimiz kanalıyla da aile bütçelerine katkı sunması manasında semt merkezlerimizde üretilen eserlerin değerlendirmesi yapılıyor. Gittiğiniz vakit görürsünüz; Konak’taki semt merkezlerimiz cıvıl cıvıldır. Bayanlarla, gençlerle ve çocuklarla ‘Birlikte Konak’ anlayışını en hoş gördüğümüz yerlerden biri semt merkezlerimiz” dedi.

 

 

“Bütçemizi gerçek yönlendiriyoruz”

 

Başkan Batur, dört buçuk yılda on yedi tesis ve merkez açılışı, devam eden onarım,  yeni tesis ve merkez projeleri, yol, kaldırım, park düzenlemeleri, afet durumlarını da kapayan toplumsal yardımlar ile birçok proje ve aktifliği sürdürebilmek için yanlışsız bir bütçe yönlendirmesi yaptıklarını da vurguladı. Gelir ve masraf istikrarının ortasında çok büyük bir uçurum olduğunu ortaya koyan Lider Batur, “Bütçemizi gerçek yönlendiriyoruz. Bütçemizi, hak edişlerimiz vaktinde ödeyebilen, çalışanlarımızın maaşlarını günü gününe ödeyen bir belediyeyiz. Belediye bütçemiz geldiğimizden beri yüzde 305 arttı. Bu olağan bir artış değil tabi. Yaşadığımız zahmetli süreçler, ekonomik krizin en fazla vurduğu kurumlar belediyeler. Bilhassa ilçe belediyelerin bütçe kaynakları Vilayetler Bankasından. Etraf, paklık ve katı atık vergisiyle imar harçlarından gelen bir gelir var. Gelirimiz bu yıl yüzde 20 oranında artmış. Masrafımız ise yüzde 200. Buna karşın, önlemimizi de alarak hem yatırımlarımızı sürdürüyor hem de çalışanlarımızın hakkının günü gününe yatırılmasını önemsiyoruz” diye konuştu. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.