Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Konak’ta 2024 Yılı Mali Bütçesi Onaylandı

Konak Belediyesi 2024 yılı Mali Bütçesi bir evvelki yıla nazaran yüzde 111,66 artışla 1 milyar 415 milyon TL’den 2 milyar 995 milyon TL’ye yükseldi. Bütçenin onaylandığı toplantıda konuşan Lider Batur, “Konak Belediyesi olarak ayakta kalan, kredibilitesi yüksek olan, kredi kullandığı vakit dönüşünü sağlayan bir belediyeyiz. Tüm gelen artırımlardan sonra, gereç ve emtiayla ilgili ortalama masraflarımız yüzde 200 arttı. Yüzde 180’lik bir eksi bütçeyi, yıl içinde bu noktaya getirmek sahiden büyük bir muvaffakiyettir, büyük bir meziyettir” diye konuştu. Lider Batur, belediye gelir yasası oluşturulması gerekliliğine de dikkat çekerek, “Ülkedeki ekonomik krizin, belediyeler üzerinde büyük bir düşünce yarattığını hepimiz biliyoruz. Bizim tek isteğimiz belediye gelirleri yasasının çıkarılmasıdır. Bunu Kıyı Ege Belediyeler Birliği olarak da daima lisana getiriyoruz” dedi.

 

 

Konak Belediye Meclisi’nin 2024 yılı Performans Programı ve bütçe görüşmesinin yapıldığı ekim ayı üçüncü toplantısı, Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Konak Belediye Lideri Abdül Batur’un yönettiği oturumu CHP Konak İlçe Lideri Ozan Ali İlgazi, CHP Konak Gençlik Kolları Lideri Okan Uslu, Ak Parti Konak İlçe eski yöneticisi Taner Deniz de takip etti. 2024 yılı gelir ve masraf bütçeleri hakkında ayrıntılı bir sunum gerçekleştirilen toplantıda Lider Batur, tenkit ve sorulara da cevap verdi. 

 

Batur: Belediye gelirleri yasası çıkarılmalı

 

Konak Belediye Lideri Abdül Batur, bütçeyi değerlendirdiği, gelen tenkit ve soruları yanıtladığı konuşmasında 2019 yılından bu yana yaşanan felaketleri ve ekonomik krizi hatırlattı. Mahallî idarelerin krizden en çok etkilenen kurumlar olduğunun ve belediye gelirleriyle ilgili yasal düzenleme yapılması gerekliliğinin altını çizen Lider Batur şöyle konuştu: 

“İller Bankası hissemiz, hak ettiğimiz hissemiz, yıl ortalamasına baktığımızda yüzde 25 civarında arttı. Tüm gelen artırımlardan sonra, gereç ve emtiayla ilgili ortalama masraflarımız yüzde 200 arttı. Yüzde 180’lik bir eksi bütçeyi, yıl içinde bu noktaya getirmek nitekim büyük bir muvaffakiyettir, büyük bir meziyettir. Emeği geçen bütün çalışma arkadaşlarımıza, lider yardımcılarımıza, müdürlerimize, işçi kardeşlerimize, hepsine farklı ayrı teşekkür ediyorum. Konak Belediyesi olarak, duruşumuzla,  İzmir’in kalbi Konak için, kelam verdiğimiz projelerin en azından temelini atmış olacağız. Ülkedeki ekonomik krizin, belediyeler üzerinde büyük bir sorun yarattığını hepimiz biliyoruz. Konak Belediyesi olarak ayakta kalan, kredibilitesi yüksek olan, kredi kullandığı vakit dönüşünü sağlayan bir belediyeyiz. Bizim tek isteğimiz belediye gelirleri yasasının çıkarılmasıdır. Bunu Kıyı Ege Belediyeler Birliği olarak da daima lisana getiriyoruz. Merkezi hükümet, belediyelere nefes aldıracak, belediyelerin gelirlerini artıracak, belediyelerin bundan sonraki süreçte yol yürümelerini sağlayacak önlemleri almak mecburiyetindedir. Bu yalnızca CHP’li belediyeler için değil, yaklaşık 23 bin 900 belediyeyi etkileyen bir ekonomik ezadır.”

İlginizi Çekebilir;  Başkan Böcek Moskova'da işbirliği protokolü imzaladı

 

“İhalelerimizi gerçekleştiriyoruz”

 

Yaşanan tüm aksilikler ve ekonomik krize karşın çalışmalarını sürdürdüklerini lisana getiren Lider Batur,  neden ve sonuçları da anlatarak şöyle konuştu: 

“2019’dan sonra, yaklaşık bir buçuk yıl süren bir pandemi periyodu, İzmir zelzelesi, planda olmayan bir hizmet binası imali, sonra ekonomik kriz, sonrasında Kahramanmaraş sarsıntıları, gerisinden yeniden ekonomik kriz. Bu kriz vatandaşlar kadar mahallî idare bütçelerini de derinden sarstı. Bugün yaptığımız bütçenin hangi sayılara geldiğini gördünüz. Hizmet binamızla ilgili üçüncü kere ihaleye çıktık. İhaleye yalnızca iki firma girdi. Firmalar neden ihaleye giremiyor. Zira ülkede belgisiz bir ekonomik gidiş var. Bizim en fazla kullandığımız kalem, asfaltta altyapı materyali bitüm. Tonu 7 bin liraymış, 15 bine çıkmış. Yüzde 115 artmış. Nervürlü demir, yüzde 90 artmış. Betonarme kalıp yapılması, yüzde 339 artmış. Geldiğimiz nokta bu. Belediye bu gereçlerle iş yapıyor, müteahhitler bu materyallerdeki fiyat artışını hesaplayarak ihaleye giriyorlar.  Biz ihalelerimizi gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz haftaki Cemevi ihalesine bir firma katılmış. Bizim yaklaşık maliyetimizin iki misli fiyat vermiş.  Teminat yetersiz olduğu için ihaleyi iptal etmişiz. Hizmet binamızın ihale çalışmalarına aylar evvel başladık. Teknik kurallara uyulmuş da biz mi vermemişiz. Unuttuk, kenara attık sanılmasın.” 

 

 

“Hizmette devamlılık esastır”

 

Başkan Batur, Konak’ta her vakit hizmetten, vatandaşa ve kente yarar sağlayacak çalışmalardan yana olduklarını da vurgulayarak, “Hizmette devamlılık temeldir. Gültepe Atatürk Spor Tesisiyle Toros Toplumsal Tesisi imali başlamıştı, yüzde ellinin altında bir ilerleme kaydedebilmişti.  Biz, kente yarar sağlayacak olan bu projelere devam etmekten yana hal koyduk ve tamamladık” dedi. 

 

“Bizim formülümüz vatandaşı muhafaza formülü”

 

Konak’ta kentsel dönüşümü başlattıklarını ve belediye olarak vatandaşı koruyarak devam ettiklerini bir sefer daha vurgulayan Lider Batur şunları söyledi: 

İlginizi Çekebilir;  Başkan Büyükakın: Asıl güç sivil toplum ve gönüllülük hareketlerindedir

“Kentsel dönüşümle ilgili projelere başlayan belediye lideri olarak herhalde tarihe geçmişizdir. Başladık. Bu süreç içinde yaşanan külfetler biliniyor. Biz kentsel dönüşümde çok samimi olduğumuzu oradaki vatandaşımız da biliyor. Kentsel Dönüşüm Müdürlüğümüzdeki ilgili teknik arkadaşları da Toros’ta görevlendirdik. 5 No’lu bölgenin alandaki uygulamasıyla ilgili çalışmaları takip ediyorlar. Vatandaşımızla mukaveleyi belediye yapacak, ihaleye belediye çıkacak.  Bizim formülümüz vatandaşı müdafaa formülü. Vatandaş üçüncü şahıslara esir olmayacak. Malları ellerinden alınmayacak.”   

 

 

“Kente damga vuracak bir proje”

 

Başkan Batur, meclis salonunu da içeren hizmet binası projesinin kente damga vuracağını hatırlatarak, “Depremden gördüğü ziyan nedeniyle yıkımını gerçekleştirdiğimiz Basmane’deki hizmet binamız, 538 metrekareye oturuyordu, yaptığımız kamulaştırmalarla bin 200 metreye çıkardık. Hoş bir proje, her şeyiyle dört dörtlük bir proje, kente damga vuracak bir proje. Bu bina içinde bir meclis salonu oluşturduk. Sarsıntıdan evvel meclis binası olarak düşündüğümüz Alsancak’taki tarihi binamız ise kültür ve sanat alanında belediyemize, kentimize hizmet edecek. 29 Ekim’de de açılışını gerçekleştireceğiz” dedi. 

 

 

“Yarışan değil, yetiştiren kadro olmalıyız”

 

Futbol kadrolarıyla ilgili soruları da cevaplayan Lider Batur, altyapıya tartı verdiklerini açıklayarak, “Kadın futbol ekibimiz beş şampiyonluk kazandığı devirde üç büyükler lige girmemişti. Biz belediyeyiz, kamuyuz. Bilhassa de profesyonel liglerde profesyonel kulüplerle yarışamayız. Biz yarışan değil, yetiştiren ekip olmalıyız. Yıllık maliyeti 20-25 milyonu buluyor. Biz bunun onda biriyle sportmen yetiştirsek, kız çocuklarımız için altyapı kursak, onların gayretine takviye olsak daha düzgün değil mi? Sponsorlu büyük kulüplerle aşık atacak değiliz. Vatandaşın vergisini grubun deplasman fiyatına, transfere harcayamam” diye konuştu.

 

 

“En büyük kıymetlendirme vatandaşın” 

 

Başkan Batur, en büyük değerlendirmeyi tekrar halktan alacaklarının da altını çizerek, “Hayal kırıklığı olup olmadığını 2024 Mart ayında göreceğiz. Kıymetlendirme yalnızca burada yapılmıyor. En büyük kıymetlendirme vatandaşın sandığa gittiği gündür. O gün hayal kırıklığı olup olmadığını herkes görür” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Büyükşehirden Ula'da İçme Suyu Hat Çalışmaları

 

 

2024 Mali Bütçesi kabul edildi

 

Oy çokluğu ile kabul edilen 2024 yılı bütçesi, bir evvelki yıla nazaran yüzde 111,66 artışla 1 milyar 415 milyon TL’den 2 milyar 995 milyon TL’ye yükseldi. Fen İşleri Müdürlüğü yatırım harcamaları 2024 yılında, 2023 yılına nazaran yüzde 39,53 artışla,  toplam bütçenin yüzde 15,54’ünü oluşturarak, 465 bin 365 TL olarak belirlendi. Öbür müdürlüklerin yatırım bütçesi ise 170 bin 60 TL olup Fen İşleri Müdürlüğü ile birlikte toplam yatırım bütçesi 2023 yılına nazaran yüzde 44,08 artış ile 635 bin 425 TL olarak belirlendi. Böylece yatırım bütçesi, toplam bütçenin yüzde 21,22’sini oluşturdu. Toplumsal, kültürel, sanatsal, sportif hizmet ve yardımlar için 2023 yılı başlangıç bütçesine nazaran yüzde 43,61 artış ile 2024 yılı mali bütçesine 54 milyon 160 bin TL ödenek kondu. Gelir bütçesi ise 2 milyar 745 bin TL olarak açıklandı. 

 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.