Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Kocaelililer uzayı çok sevdi

Dünya Uzay Haftası, her yıl 4-10 Ekim tarihleri ortasında kutlanıyor. 1999 yılında Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen Dünya Uzay Haftası’nda uzay çalışmalarının insanların hayatına katkılarıyla ilgili toplumda farkındalık oluşturulması ve bilhassa gençlerin ilgilerinin bu alana çekilmesi amaçlanıyor.

Bu bağlamda Kocaeli Bilim Merkezi’nin Dünya Uzay Haftası kapsamında uzay farkındalığını arttırmak ve bilimin oluşum kavramlarının topluma tanıtılması, öğretilmesi, sevdirilmesi ve yaygınlaştırılmasını desteklemek hedefiyle 7 Ekim’de çeşitli atölyeler eşliğinde düzenlediği Dünya Uzay Haftası aktifliği ağır ilgi gördü.

 

ATÖLYE AKTİFLİKLERİ VE GÖKYÜZÜ GÖZLEMİ

Kocaeli halkına uzay bilimini sevdirmek, bilim merkezi hakkında farkındalık oluşturmak için birbirinden eğlenceli ve öğretici uzay temalı atölyeler düzenlendi. İştirakçiler belli yaş kümelerine nazaran roket imali, gökyüzü atlası, Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik uygulamaları, ayın evreleri atölyelerine iştirak sağladı. Roket üretimi atölyesinde iştirakçiler kendi uzay roketlerini yapıp yarıştırmaları ile renkli imgeler ortaya çıktı. Aktiflik sonunda gerçekleştirilen gökyüzü müşahedesinde genel iştirak sağlayan ziyaretçiler Satürn ve Jüpiter’i yakından gözlemleme fırsatı yakaladı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Uzaya Yolculuk Temalı En İyi Oyunlar

Yoruma kapalı.