Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Koç Holding’in Dijital Dönüşüm Uygulamaları Dünya Ekonomik Forumu Tarafından En İyi Örnekler Arasında Gösterildi

Koç Holding’in Dijital Dönüşüm Programı kapsamında hayata geçirdiği uygulamalar, Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) düzenlediği “Lighthouses Live” etkinliğinde en güzel örnekler ortasında gösterildi. 

 

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu “Dijital dönüşümü, kültürel dönüşüm programımızın temel ögelerinden biri olarak görüyor; dönüşümün merkezine çalışma arkadaşlarımızı konumlandırıyoruz. Bu kapsamda hiyerarşinin en aza indirgendiği ve takımların çok yakın çalıştığı çevik çalışma modelini benimsiyoruz” sözlerini kullandı.

 

Dünya Ekonomik Forumu (WEF), global çaptaki başkan üretim tesislerinde uygulanan teknolojilerin ve bu teknolojilerin sağladığı yararların anlatıldığı “Lighthouses Live” aktifliğine mesken sahipliği yaptı. Çevrim içi gerçekleştirilen aktiflikte konuşan Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, 2016 yılında başlatılan Dijital Dönüşüm Programı’na ait Topluluk vizyonunu ve bu kapsamda üretim tesislerinde yaygınlaştırılan teknolojik uygulamaları iştirakçilerle paylaştı. Küresel Lighthouse Network üyelerinin en ilham verici dönüşüm örneklerini anlattığı aktiflikte Foxconn, Siemens, Henkel, Schneider Electric, Johnson & Johnson ve CATT şirketlerinin üst seviye yöneticileri de konuşmacı olarak yer aldı.

 

WEF, McKinsey ile 2018 yılında başlattığı iş birliği kapsamında Sanayi 4.0 alanında dünya önderi olan üretim tesislerini belirleyerek, bu tesisleri “Global Lighthouse Network” ismini verdiği global ağa dâhil ediyor. Global ağ, sürdürülebilirliği inovasyonun merkezinde tutan üretim merkezlerini belirlemenin yanı sıra, ileri teknolojilere yatırımı özendirmeyi ve bu teknolojilerin öteki şirketler tarafından benimsenmesine yardımcı olmayı da hedefliyor. Arçelik’in Romanya Çamaşır Makinesi Fabrikası, Eskişehir Buzdolabı Fabrikası ve Ford Otosan’ın Kocaeli Fabrikası, Küresel Lighthouse Network’teki 132 fabrika ortasında yer alıyor. 

 

Teknolojilerin yaygınlaştırılması sürecinde işletme verimliliği ve performans artışı sağlayan uygulamalara odaklandıklarını söyleyen Levent Çakıroğlu, bu uygulamaların Koç Topluluğu’nun stratejik gayeleri ortasında yer alan kurumsal dayanıklılık, çeviklik ve sürdürülebilir büyümeye de hizmet ettiğinin altını çizdi. Çakıroğlu kelamlarına şöyle devam etti: “Koç Topluluğu olarak global bir vizyonla işlerimizi yönetirken, rekabetçiliğimizi artırmaya, teknoloji ve inovasyon kabiliyetlerimizi geliştirmeye odaklanıyoruz. Dijital dönüşümü, kültürel dönüşüm programımızın temel ögelerinden biri olarak görüyor; dönüşümün merkezine çalışma arkadaşlarımızı konumlandırıyoruz. Bu kapsamda hiyerarşinin en aza indirgendiği ve takımların çok yakın çalıştığı çevik çalışma modelini benimsiyoruz. Zira dijital dönüşüm süratli adaptasyon ve aksiyon gerektiriyor.”

İlginizi Çekebilir;  Banvit BRF'nin çevrenin korunmasına katkı sağlayan uygulamaları sonuç veriyor

 

Dijital dönüşüm sürecinde paydaşlarla iş birliğinin kıymetine vurgu yapan Çakıroğlu, “Bu seyahatte sahip olduğumuz teknolojik altyapıyı paydaşlarımıza sunarak, onların dijital yetkinliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz. Arçelik, Türkiye’nin üretim teknolojileri alanındaki birinci Ar-Ge Merkezi olan Atölye 4.0’da farklı teknoloji sağlayıcılar, start-up’lar, akademik kurumlar, KOBİ’ler ve tedarikçilerle çalışmalarını sürdürüyor. Öte yandan Ford Otosan ve Arçelik, dijitalleşmeyi tüm ekosistemine yaygınlaştırmak için tedarikçilerinin dijital dönüşümünü destekliyor” sözlerini kullandı. Taşınabilir otomasyon sistemlerinin yanı sıra yapay zekâ tabanlı güç idaresi ve kalite denetim sistemlerinin teknoloji üssü olan fabrikalarında süratle yaygınlaştırdıklarına dikkat çeken Çakıroğlu, üretim çizgilerinin ve teçhizatlarının dijital ikizlerinin oluşturulması sayesinde üretim müddetlerinde azalma ve verimlilik artışı sağladıklarını söyledi. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.