Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Kız Çocuklarını Nilüfer’den Dünyaya Dostluk ve Barış Mesajı Verdi

Nilüfer Belediyesi 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nde Almanya, Filistin ve Polonya’dan Türkiye’ye gelen çocukları ağırladı. Nilüfer Kent Konseyi’nin Dünya Kız Çocukları Günü ile ilgili Erasmus Projesi kapsamında Almanya, Polonya ve Filistin’den gelen 24 kız çocuğu, Nilüferli gençlerle bir ortaya geldi. Bir haftalık program kapsamında kentin farklı yerlerini gezen çocuklar, Nilüfer Belediyesi’ni de ziyaret etti. Nilüfer Barış Meclisi’nde gerçekleşen buluşmada çocuklar, Lider Yardımcısı Dr. Sibel Özer ile biraraya geldi. Çocuklara ağırlamaktan ötürü memnun olduklarını kaydeden Özer, projenin önemine dikkat çekti.

Nilüfer Kent Konseyi’nin Dünya Kız Çocukları Günü ile ilgili Erasmus Projesi’ne mesken sahipliği yapmaktan memnunluk duyduklarını söz eden Dr. Sibel Özer, “Farklı kültürlerden gelen gençler bu proje kapsamında bir ortaya gelerek ortak emelleri olan daha hoş bir dünya için çaba gösteriyorlar. Bu türlü bir projede yer aldığınız için öncelikle sizleri gönülden kucaklıyorum. Biliyorsunuz yaşadığımız dünya ne yazık ki her birey için eşit ve adil koşullar sunmuyor. Bilhassa az gelişmiş ülkelerde kız çocuklarının eğitim ve toplumsal haklara erişim konusunda külfetler yaşadıklarını biliyoruz. Dünyada her yıl milyonlarca kız çocuğu ayrımcılıkla uğraş ediyor, toplumsal cinsiyete dayalı şiddetle karşı karşıya kalıyor.

Savaşların bitmediği bir dünyada yaşıyoruz. Bütün bu saydığım sıkıntıların mülteci kız çocukları için çok daha ağır şartlarda yaşandığını da söylememe gerek yok sanırım. Bu can yakıcı sıkıntılara dikkat çekmek hedefiyle 11 Ekim tarihi, Dünya Kız Çocukları Günü ilan edilmiş” dedi.

Her insanın bir bayan tarafından yetiştirildiğinin altını çizen Özer, “O bayan ne kadar özgür, ne kadar eğitimli ve şuurlu, ne kadar haklarına sahip ise, yetiştireceği çocuk da o seviyede olacaktır. İnsani kıymetlerimizin, eşitlik, özgürlük, adalet üzere üniversal kıymetlerin yeryüzüne hakim olması, dolaylı olarak bayanların eğitimine bağlıdır. O nedenle bir kız çocuğunun kurtarılması, insanlığın kurtarılması demektir. Bir kız çocuğunun bile bu sorunlardan arındırılıp, bu çağın gerektirdiği eğitim ve toplumsal haklara sahip, şuurlu bir birey olarak yetiştirilmesi insanlığa yapılacak en hoş katkılardan biridir. Güçlü kızlar, güçlü yarınlar demek. Ben bu niyetlerle hepinizin Dünya Kız Çocukları Günü’nüzü kutluyorum” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  UBER, taksilerde en çok unutulan eşyaları listelediği Kayıp Eşya Endeksi'ni yayınladı

Sibel Özer, toplantıda Filistinli çocuklara da seslenerek dayanak bildirisinde bulundu. Bölgede yaşanan savaşın bitmesi için davette bulunan Özer, barış ve dostluğun hakim olması dileğinde bulundu. Ziyarete katılan çocuklar da Nilüfer’de ağırlanmaktan ötürü memnuniyetlerini ifade ettiler. Kız çocukları için farkındalık oluşturan projenin değerine vurgu yapan genç konuklar, dünyada barışın hakim olması dileğinde bulundular. Toplantı sonrası gençler Nilüfer Belediyesi Halk Konutu önünde pankart açarak barış ve dostluk iletisi verdiler.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.