Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Kaspersky, 2024’ün Gelişmiş Tehdit Ortamına dair tahminlerini paylaştı

Kaspersky, 2024’ün Gelişmiş Tehdit Ortamına dair kestirimlerini paylaştı

 

Kaspersky Küresel Araştırma ve Tahlil Grubu (GReAT) uzmanları, Gelişmiş Kalıcı Tehditlerin (APT) evrimine odaklanan Kaspersky Güvenlik Bülteninde 2024 yılı için öngörülerini ve kestirimlerini paylaştı.

Kaspersky araştırmacıları, APT aktörlerinin taşınabilir, giyilebilir ve akıllı aygıtlara yeni açıklar getireceğini ve bunları botnet oluşturmak, tedarik zinciri atak prosedürlerini geliştirmek ve daha tesirli gayeli kimlik avı için yapay zekadan yararlanmak için kullanacağını varsayım ediyor. Bu gelişmelerin siyasi maksatlı taarruzları ve siber hataları da ağırlaştırması bekleniyor.

Yapay zeka takviyeli taklitler, taşınabilir aygıtlar için yeni istismarların yükselişi ve yeni botnetler

Rapora nazaran gelişmekte olan yapay zeka araçları kimlik avı iletisi üretimini kolaylaştıracak, hatta muhakkak bireylerin taklit edilmesine imkan sağlayacak. Saldırganlar, çevrimiçi dataları toplayarak maksatla alakası olan bir kişinin biçiminde mektuplar yazmak üzere bunları büyük lisan modellerini (LLM) beslemek için kullanabilir ve yaratıcı otomasyon prosedürleri geliştirebilirler.

“Operation Triangulation” taşınabilir aygıtlara yönelik istismarlarda çığır açan bir dönemece işaret ediyor ve potansiyel olarak taşınabilir, giyilebilir ve akıllı aygıtlara saldıran APT’lere yönelik daha fazla araştırma yapmak için ilham veriyor. Yakın gelecekte tehdit aktörlerinin izleme uğraşlarını genişlettiğine, çeşitli tüketici aygıtlarını güvenlik açıkları ve iletileşme programları aracılığıyla sıfır tıklama akınları, SMS yahut iletileşme uygulamaları aracılığıyla ağ trafiğini durdurmak dahil olmak üzere “sessiz” istismar dağıtım prosedürleri aracılığıyla hedeflediğine şahit olacağız. Bu gelişimeler şahsî ve kurumsal aygıtların korunmasını daha da kıymetli hale getiriyor.

Yaygın olarak kullanılan yazılım ve aygıtlardaki güvenlik açıklarının istismar edilmesi, dikkatli olunması gereken bir diğer nokta. Yüksek ve kritik ehemmiyete sahip güvenlik açıklarının keşfedilmesi bazen hudutlu araştırma ve gecikmeli düzeltmelerle sonuçlanıyor ve potansiyel olarak amaçlı taarruzlar yapabilen, yeni, büyük ölçekli ve saklı botnetlerin önünü açıyor.

İlginizi Çekebilir;  Veri Sızıntıları Hükümetlerin En Büyük Kâbusu

Devlet dayanaklı aktörlerin siber akınlarındaki artış ve hacktivizm eğiliminin normalleşmesi

Devlet dayanaklı siber hücum sayıları artan jeopolitik gerginlikler nedeniyle önümüzdeki yıl artma eğiliminde. Bu hücumlar muhtemelen bilgi hırsızlığı yahut şifreleme, BT altyapısı tahribatı, uzun vadeli casusluk ve siber sabotaj tehditlerine yol açacak.

Dikkat çeken bir başka eğilim de jeopolitik çatışmaların bir kesimi olarak daha yaygın hale gelen hacktivizm eğilimi. Jeopolitik tansiyonlar hem yıkıcı hem de yanlış bilgi yaymayı amaçlayan, gereksiz soruşturmalara ve akabinde SOC analistlerinin ve siber güvenlik araştırmacılarının ikaz yorgunluğuna yol açan hacktivist faaliyetlerde mümkün bir artışa işaret ediyor.

2024’e yönelik gelişmiş tehditlere dair öteki iddialar ortasında şunlar yer alıyor:

Hizmet olarak tedarik zinciri taarruzları: Operatörlerin toplu satın alma eğilimi

Büyük firmaların sistemlerine erişim sağlamak için daha küçük firmaları amaç alan tedarik zinciri akınları: 2022-2023 yıllarındaki Okta ihlalleri bu tehditlerin ölçeğini vurguluyor. Bu tıp akınların gayeleri finansal yarardan casusluğa kadar değişebiliyor. 2024 yılı tedarik zincirleriyle ilgili dark web erişim pazarı faaliyetlerinde yeni gelişmelere sahne olabilir ve daha verimli ve büyük ölçekli taarruzlara imkan sağlayabilir.

Kiralık hack hizmetleri sunan kümelerin artması

Özel dedektiflerden ticari rakiplere kadar çeşitli müşterilere bilgi hırsızlığı hizmetleri sağlayan kiralık hack kümeleri artıyor. Bu eğilimin önümüzdeki yıl büyümesi bekleniyor.

Kernel rootkitleri yine revaçta

Kernel Mode Code Signing, PatchGuard, HVCI (Hypervisor-Protected Code Integrity) üzere çağdaş güvenlik tedbirlerine karşın, çekirdek seviyesinde kod yürütme mahzurları APT’ler ve siber hata kümeleri tarafından aşılabiliyor. WHCP suistimalleri ile aktifleştirilen Windows çekirdek taarruzları artıyor, KONUT sertifikalarının ve çalıntı kod imzalama sertifikalarının yeraltındaki pazarı giderek büyüyor. Tehdit aktörleri taktiklerinde BYOVD’den (Bring Your Own Vulnerable Driver – Kendi Savunmasız Sürücünü Getir) giderek daha fazla yararlanıyor.

İlginizi Çekebilir;  Anker ile Tüm Apple Cihazlar İçin Tek Cihazla Daha Hızlı Şarjla Tanışın!

Gelişmiş ataklar için kullanılan Yönetilen Belge Transferi (MFT) sistemleri

Yönetilen Belge Transferi (Managed File Transfer – MFT) sistemleri, MOVEit ve GoAnywhere’in 2023 ihlallerinde görüldüğü üzere, artan siber tehditlerle karşı karşıya. Siber saldırganların finansal çıkarlar ve operasyonel aksaklıkların peşine düşmesi nedeniyle bu eğilim daha da artmaya hazırlanıyor. Daha geniş ağlara entegre olan karmaşık MFT mimarisi, güvenlik zafiyetleri barındırabiliyor. Kuruluşlar, MFT sistemlerini gelişen tehditlere karşı güçlendirmek için Data Kaybını Tedbire ve şifreleme dahil olmak üzere sağlam siber güvenlik tedbirleri uygulamalı ve siber güvenlik farkındalığını artırmalı.

Kaspersky Küresel Araştırma ve Tahlil Takımı (GReAT) Direktörü Igor Kuznetsov, şunları söylüyor: “2023 yılında yapay zeka araçlarının kullanılabilirliğindeki kayda paha artış, kapsamlı ve son derece sofistike kampanyalar yürüten gelişmiş makûs niyetli aktörlerin dikkatinden kaçmadı. Bununla birlikte, tedarik zinciri taarruzları gerçekleştirmek için yeni prosedürler, kiralık hack hizmetlerinin ortaya çıkışı, tüketici aygıtları için yeni istismarlar ve daha fazlası dahil olmak üzere yaklaşan trendlerin yapay zekanın tesirlerinin ötesine geçeceğini iddia ediyoruz. Maksadımız, siber savunmacıların tehditlere dair en son gelişmelerin önüne geçmelerine yardımcı olarak gelişmiş tehdit istihbaratı sağlayarak siber ataklara karşı daha tesirli savunma yapma kapasitelerini artırmaktır.” 

APT kestirimleri, Kaspersky’nin dünya çapında kullanılan tehdit istihbarat hizmetleri sayesinde geliştirildi. Raporun tamamını Securelist’te okuyabilirsiniz.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.