Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Karşıyaka’dan 100. Yıl Sergisi; Bir Millet Uyanıyor

Karşıyaka Belediyesi, kentin sanat hayatına kazandırdığı Çatı Bostanlı Stant Salonu’nda hazırladığı sergilerle tarihe ışık tutuyor. 

 

Kapılarını ulusal uğraşın anlatıldığı “Ateş Çemberinde İzmir” standı ile açan Çatı Bostanlı, bu yıl Cumhuriyet ihtilallerinin anlatıldığı “Bir Millet Uyanıyor” standına mesken sahipliği yapacak. 

 

16 Ekim Pazartesi günü ziyarete açılacak olan standa vatandaşları davet eden Tugay, “Özgürlüğünden ve bağımsızlığından canı kıymetine ödün vermeyen bir milletin yazdığı destanın yankılarına tanıklık etmeye tüm yurttaşlarımızı bekliyoruz” dedi. 

 

Karşıyaka Belediyesi geçen yıl hayata geçirdiği 500 metrekare alana sahip Çatı Bostanlı Stant Salonu’nda stantlar hazırlamaya devam ediyor. Geçen yıl “Ateş Çemberinde İzmir” standı ile İzmir’in Yunan işgali ile ateşlenen ve tüm yurdu sararak kurtuluşa uzanan ulusal gayret anlatılmış, stant ağır ilgi görmüştü. Bu yıl hazırlanan “Bir Millet Uyanıyor” standı ise Cumhuriyet’in ilan edilişinden Mustafa Kemal Atatürk’ün vefat ettiği 1938 yılına kadar uzanan on beş yıllık sürece odaklanıyor.

 

KURTULUŞTAN KURULUŞA

Bitmek bilmeyen savaşların, salgın hastalıkların, yokluğun ve cehaletin pençesinden alınan bir halkın; yanmış, yıkılmış bir ülkenin yeni bir dinamizmle var olma çabasının anlatıldığı stant, Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetin kurucu takımlarının ellerinde, dünyanın şaşkın bakışları altında yeni bir devletin ve ulusun doğuş hikayesini aktarmayı amaçlıyor. Stant, Cumhuriyet’in birinci yıllarındaki endüstrileşme uğraşlarına ve toplumdaki radikal dönüşüme eğilirken aydınlanma yolunda atılan adımları ve periyodun ruhunu aktarmayı hedefliyor.

 

NEFES KESEN DEVRİMLER

Birbiri gerisine, nefes kesercesine gerçekleştirilen ihtilallere, uygulanan siyasi ve ekonomik kararların gündelik hayattaki yansımalarına, geleceğine sahip çıkan jenerasyonun yapıtı olan genç Cumhuriyet’e tanıklık eden stant, ziyaretçileri Cumhuriyet gençliğinin o eşsiz coşkusunu tekrar yaşamaya, değişime dair inancı ve gücü daima birlikte hatırlamaya davet ediyor. 

İlginizi Çekebilir;  Avrupa Gençlik Başkenti için heyecan sürüyor

Küratörlüğü Aybala Yentürk tarafından gerçekleştirilen ve çok sayıda koleksiyon ve arşivden seçilen fotoğraf, doküman, gazete ve eşyalar eşliğinde hazırlanan standın kurgusunda İzmir ve Karşıyaka bilhassa ön plana çıkarılıyor. 

 

Kurtuluş gayretimizin son bulduğu 9 Eylül’ün 100. yılında hayata geçirdikleri Çatı Bostanlı Stant Salonu’nda tarihe ışık tutan çalışmalar gerçekleştirildiğini belirten Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, “Çatı Bostanlı’yı sanatla yaşayan Karşıyaka’nın değerli bir gereksinimine karşılık vermek ismine hayata geçirdik. 500 metrekarelik stant alanının yanı sıra çeşitli sanat kümelerinin çalışmasına konut sahipliği yapan salonlar, gençlere yönelik ses kayıt stüdyosu ve kafeteryasıyla birlikte yaşayan bir yer oluşturduk. Birinci standımızı her yıl coşkuyla kutladığımız İzmir’imizin bayramının yüzüncü yılında 9 Eylül’de izleyiciyle buluşturmuştuk. O devrin en büyük felaketlerinden birini, Büyük İzmir Yangını’nı uzmanlardan dinledik, bilinmeyen ayrıntılarını öğrendik. Hafızamızı tazeledik, genç nesillere anlattık. Bu yıl da Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır bir stant hazırladık” diye konuştu. 

 

“ÇAĞI YAKALAYAN BİR ULUS!”

Cumhuriyet’in kuruluşundan Ulu Lider Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikaline kadar geçen 15 yıllık sürece odaklandıklarını söyleyen Lider Tugay, “Bir Millet Uyanıyor standında, kıt imkânlarla sayısız ve eşsiz ihtilaller gerçekleştirerek coğrafyasına ve mazlum milletlere ışık tutan bir ulusun yine doğuşunun hikayesini anlatıyoruz. Kanla, gözyaşıyla sonlarını çizen bir ulusun; acıyla, kederle yoğrulan bir milletin; özgür ve çağdaş bir toplum olmak için ileriye gerçek attığı adımları resmediyoruz. Atatürk prensipleri ve ihtilallerinin gücüyle, çağı yakalayan bir ulusun, küllerinden var oluş serüvenine ışık tutuyoruz. Özgürlüğünden ve bağımsızlığından canı kıymetine ödün vermeyen bir milletin yazdığı destanın yankılarına tanıklık etmeye tüm yurttaşlarımızı bekliyoruz. Vatandaşlarımızın ilgisine sunduğumuz, sergilerimizi her yaştan yurttaşımız ilgiyle takip ediyor, hatta birtakım okullarımız burada ders işliyor. Onurlu ve gururlu tarihimizi yurttaşlarımıza anlatmayı ve gelecek nesillere belletmeyi en değerli vazife sayıyoruz. Stant müddetince tekrar burada düzenlenecek müellifler ve akademisyenlerin konuşmacı olduğu söyleşilerle anlatımızı pekiştireceğiz. Hazırlanan bu kıymetli çalışma için tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum” sözlerini kullandı.

İlginizi Çekebilir;  Başkan Topaloğlu resim sergisine katıldı

 

YOĞUN DESTEK

Sergiye araştırmaları, arşiv ve koleksiyonları ile katkıda bulunanlar ortasında Aybala ve Nejat Yentürk, Bedri Cumhur Doğu, Yavuz Çorapçıoğlu, Zafer Falay, Haldun Cezayirlioğlu, İpek Cabadak, Nazmi Şurgun, Ahmet Gürel, Vehbi Moğol, Cem Karagözlü, Hür Efe Müzecilik, Ali Özpalanlar ve Yavuz Özmakas’ın yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, İnönü Vakfı, Suna ve İnan Kıraç Vakfı ve Salt Araştırma üzere kurumlar yer alıyor.

 

Proje uyumunu Nejat Yentürk’ün üstlendiği standın tasarım ve suram süreci tümüyle Karşıyaka Belediyesi tarafından gerçekleştirildi.

 

Kapılarını 16 Ekim 2023 Pazartesi günü açacak ve 19 Mayıs 2024 tarihine kadar açık kalacak olan Bir Millet Uyanıyor standı Pazartesi günleri hariç her gün saat 10:00 – 18:30, Perşembe günleri ise 10:00 – 20:00 saatleri ortasında ziyaret edilebilir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.