Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Karşıyaka’da 2 Milyar 450 Milyonluk Dev Bütçe

Karşıyaka Belediyesi Ekim ayı olağan Meclis Toplantısı, Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay Başkanlığında gerçekleştirildi.

 

Oturumun ana gündemi 2024 Mali Yılı Performans programı tasarısı ve 2024 Mali Yılı Bütçe Tasarısı oldu. Karşıyaka Belediyesi 2024 yılı bütçesi 2 milyar 495 milyon lira olarak belirlendi.

 

İSRAFI ÖNLEYECEK BÜTÇE

Geniş kapsamlı, iştirakçi bütçe modelini bu anlayışla hayata geçirdiklerini söyleyen Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, “Etkin, verimli, iştirakçi, şeffaf, hesap verebilir bir toplumsal belediyecilik anlayışıyla Karşıyaka Belediyesini 4 buçuk yıldır yönetiyoruz. Bugüne kadar geniş kapsamlı, iştirakçi bütçe modelini muvaffakiyetle uyguladık. Kurum olarak önceliğimiz kamu kaynaklarını kamu ismine şeffaf ve verimli kullanmak oldu. Vazifeye geldiğimiz birinci günden bu tarafa israfla uğraş ettik. 2024 yılı bütçemizi de birebir unsurlar ışığında oluşturduk. 2024 yılı için ağır ve titiz bir çalışmayla oluşturduğumuz bütçemiz oy çokluğu ile meclisimizden geçti. İsrafla uğraş edecek halde kurguladığımız bütçemizin Karşıyaka’mıza güzellikler ve faydalar getirmesini diliyorum’ diye konuştu. 

 

“O STADI YAPMADINIZ VE YAPTIRMADINIZ, GERÇEK BUDUR”

AKP’li meclis üyelerinin belediye idaresine ait yönelttiği tenkitlere ve Menemen Belediyesi’nin araç alım örneğine cevap veren Lider Tugay “Bize örnek gösterdiğiniz Menemen Belediyesi’ndeki üzere bir seferinde 1,5 milyon metrekare, bir seferinde 2 milyon metrekare bir şeyler satıp ondan sonra Türkiye’nin bütün tanınan şarkıcılarını getirip başka konser verdirip gösteriler yaptırmıyoruz. Beğenmediğiniz Orkestralar Müdürlüğü kendisi korolar kurup sahneye çıkıyor. En az beş bin kişi izliyor. Sahnede müzik söyleyen beşerler ortasında vatandaşlar var. Biz de kendi koromuzu alkışlıyoruz. Ne milyonlarca TL veriyoruz ne de arsa satıyoruz. Stadı verdim veriyorum falan diye adeta ciddiyetsiz davranarak İZVAK Lideri üzere insanlara palavralar söyletiyorsanız ve ondan sonra da onu Futbol Federasyon idare heyetine alıyorsanız, şu an da bozacının şahidi onu bize gösteriyorsanız buna itiraz ederim. Statla ilgili yazdığımız yazıları arkadaşlar sizlere versin. Kaç tane yazı yazdık devredin diye lakin yanıt bile vermediler. Stadı devretme çalışması oldu. Tribünlere dönüp bizi hatalı çıkardınız. Allah üstte şahit siz hatalısınız. O stadı yapmadınız ve yaptırmadınız, gerçek budur” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Canik'e 7.5 Milyar Liralık Dev Yatırım

 

‘VATANDAŞLARLA DOST OLDUK’

AKP’li meclis üyelerinin tenkitlerine karşılık vermeye devam eden Tugay, “’Karşıyaka’nın 10 yılı kayıp’ dediniz. Ben kendi başkanlık dönemimdeki beş yılla ilgili gerekli hesabı veririm. Biz olmasaydık, Karşıyaka, Mavişehir’deki kamu alanları başta olmak üzere birçok yeri kaybedecekti. Satışa çıkan alanların birini biz aldık, başkalarına itiraz ettik ve alanlar kamuda kaldı. Karşıyaka kayıp mı etmiş oldu? Birini biz satın aldık, başkalarına itiraz ettik kamuda kaldı. Biz Mavişehir’deki kamu alanları kamuda kalsın derken siz TOKİ eliyle kamusal alanları satmaya çalıştınız. Bahsettiğiniz saçma anketlerle ilgili Karşıyakalıların bilgisi yok zira onlara sorulmuyor. Ben her gün dışarıdayım, insanların ortasındayım ve sevgi ve hürmet dışında bir şey görmüyorum. Tabi itiraz edenler eleştirenler oluyor. Onları da dinliyoruz. Haklı olanları da yerine getiriyoruz. Bu periyot çok hoş işler yaptık. Vatandaşlarla dost bir belediye olduk” tabirleri kullandı.

 

BÜTÇE 10 KATINA ÇIKTI

Başkan Tugay kelamlarını şöyle tamamladı: “Şu anda Kent AŞ ve İşçi AŞ personellerinin maaş ve ikramiye alacakları kalmadı. En öncelikli görüşmemiz gereken mevzu bütçemiz 2 milyar 495 milyon TL oldu. Bütçemiz son 4 buçuk yılda 10 katına çıktı. Bir belediyenin bütçesi 10 katına çıktığına dair dünyada bir örnek var mı? Siz biliyorsunuz bunun sebebini.  Her şeyin fiyatı 10 katına çıkınca belediyenin bütçesi de 10 katına çıktı. Siz de biliyorsunuz ki bunun sebebi ülkedeki çok yüksek enflasyondur. Tenkit yaparken samimiyetiniz olsun. Devlet kendi vergilerine yüzde 120 artırım yaparken, bizim hizmet bedeli olarak yaptığımız yüzde 50-60 artırım mı eleştiriliyor? Hiç artırım yapmamış olmayı çok isterdik. İçinde bulunduğumuz kaidelerde devletin yaptığı artırımın yarısı kadar artırım yapmak zorunda kaldık. Her şey artarken Vilayetler Bankası gelirimizin artırılmaması bizi zora soktu. Keşke Vilayetler Bankası üzerine düşeni yapsaydı, belediyelere kaynak sağlasaydı, biz bu durumlara düşmeseydik. Bu ülkede enflasyon olmasa biz de artırım yapmayız. TEKNOFEST yapıp orada gösteri yaparak olmuyor. Benim öğretmen babam emekli ikramiyesiyle konut alabiliyordu, artık biri 100 yıl çalışsa konut ve otomobil alamıyor. Bu tablo ülkeyi yönetenlerin çizdiği tablodur. Tebrik etmek gerekiyor. Bizler elimizden geldiğince deva olmaya çabalıyoruz.”

İlginizi Çekebilir;  Başkan Arısoy'dan Efe Tunahan'a TOGG Sürprizi…

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.