Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Karşıyaka Belediyesi’ne bir ödül daha

Türkiye’de ilçe belediyeleri ölçeğinde birinci ve tek olan ‘Karşıyaka Kentsel Besin Strateji Belgesi’, TMMOB Kent Plancıları Odası Raci Bademli Güzel Uygulamalar Mükafatı Yarışması’nda birinci seçildi.

Karşıyaka Belediyesi ve Yerküre Lokal Çalışmalar Kooperatifi iş birliğinde; Doç. Dr. Emel Karakaya Ayalp, Dr. Mehmet Fatih Tatari ile Orkun Doğan’dan oluşan ana proje takımının hazırladığı çalışmayla Karşıyaka, tüm ülkeye örnek gösterildi.

TMMOB Kent Plancıları Odası tarafından, 2003 yılında hayata veda eden Prof. Dr. Raci Bademli anısına düzenlenen ve iki yılda bir tekrarlanan Raci Bademli Uygun Uygulamalar Mükafatı Yarışı, 11’inci defa gerçekleştirildi. Ulusal çaptaki müsabakanın bu yılki birincisi; “Karşıyaka Kentsel Besin Strateji Belgesi” ile Karşıyaka Belediyesi ve Yerküre Mahallî Çalışmalar Kooperatifi oldu.

“FARKLI YERLEŞİMLERDE YAYGINLAŞMALI”
Jüri Kıymetlendirme Raporu’nda, mükafatın münasebeti şöyle açıklandı: “Proje kapsamında, kıymetli ve aktüel bir husus olan besin krizinin kapsamlı mekansal tahlillerle çözümlenmeye çalışılması başarılı bulunmuştur. Proje konusunun kıymeti göz önünde bulundurulduğunda bu türlü bir bahsin lokal yönetimlerce gündeme alınması olumlu bulunmuştur. Projenin sahip olduğu iştirak çerçevesi; araştırma, tahlil ve uygulama süreçlerindeki başarısı sebebiyle farklı yerleşim alanlarında da yaygınlaştırılması gerektiği düşünülmektedir. Strateji Evrakından hareketle Tohum Merkezi ve Kent Bostanı üzere pilot projeler yeterli uygulamalar olarak yorumlanmış, öncü ve örnek nitelikleri olumlu olarak değerlendirilmiştir. Proje tüm bu değerlendirmeler kapsamında Güzel Uygulamalar Mükafatı Birincilik Derecesi almaya hak kazanmıştır.”

“HEDEFİMİZ EŞİTLİK VE ADALET”
Gittikçe derinleşen besin krizine karşı kenti daha dirençli hale getirmek maksadıyla hazırlanan projenin mükafata layık görülmesinden büyük onur duyduklarını söz eden Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay “Prof. Dr. Raşit Raci Bademli üzere çok bedelli bir bilim beşerinin ismini taşıyan, Türkiye’nin en itibarlı şehircilik uygulama ödüllerinden birini Karşıyaka’mıza kazandırmak bizler için büyük gururdur. Aylar süren çok ağır bir çalışmayla bu belgeyi hazırlayan proje grubumuza ve bizi bu mükafata layık gören bedelli müsabaka heyetine, tüm Karşıyaka halkı ismine farklı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum. Bu doküman ve hareket planı, hiçbir vatandaşımızın aç kalmamasını ve sıhhatsiz besinle beslenmemesini amaçlayan; eşitliği ve adaleti hedefleyen bir dokümandır. Herkes bu işin ortağıdır. Bu işe birlikte sahip çıkmak zorundayız. Biz Karşıyaka Belediyesi olarak bundan sonra da üzerimize düşeni yapacağız. Bu belgeyi konuşmaya, tartışmaya, insanlara anlatmaya devam edelim. Kendimize, sıhhatimize, hayat kalitemize, çocuklarımızın geleceğine sahip çıkalım.”

İlginizi Çekebilir;  Vali Demirtaş'tan İnegöl Belediyesi'ne Ziyaret

“RACİ BADEMLİ GÜZEL UYGULAMALAR MÜKAFATINA LAYIK GÖRÜLMEK ONURDUR”
Proje Koordinatörü Doç. Dr. Emel Karakaya Ayalp de şunları kaydetti: “Prof. Dr. Raşit Raci Bademli Kent ve Bölge Planlama meslek alanına akademisyen, kuramcı, uygulamacı, eğitimci ve bilim insanı olarak sayısız katkıda bulunmuş çok özel bir insandır. Grup olarak onun ismi ile yan yana anılmanın onurunu taşıyoruz. Yaptığımız çalışma planlama meslek alanında dünya çapında hayli özgün mekânsal ve toplumsal araştırmalarla inşa edildi. Kentsel besin planlaması alanında mahallî ve global ölçeklerde yaygınlaştırılabilir bir iştirak modeli ve siyasa çerçevesi ile sonuçlandı. Bizi bu mükafata layık gören heyet üyelerine, emek veren raportör arkadaşlara ve bedelli meslek odamızın tüm işçilerine teşekkür ederim. Dokümanın ortaya çıkmasında bizlere yolu açan ve dayanak veren Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay’a, Karşıyaka Ziraî Hizmetler Şube Müdürü Yusuf Can Gökmen’e ve tüm grubuna müteşekkiriz. Ana proje grubumuzda yer alan Dr. Mehmet Fatih Tatari ve Orkun Doğan’a; araştırma, mizanpaj ve görselleştirme takımımızı oluşturan Ayşegül Yarış, Begüm Güntan, Batuhan Aksu, Cansu Şahintürk, Ayçin Vural, Eftelya Tonguç, Hatice Cansu Cesur’a, çalışmamıza katkı veren herkese ayrıyeten teşekkürlerimi sunuyorum.”

PROJE HAKKINDA
Karşıyaka Kentsel Besin Strateji Evrakı; Proje Koordinatörü Doç. Dr. Emel Karakaya Ayalp, Dr. Fatih Tatari ile Orkun Doğan’dan oluşan ana proje grubu tarafından Yerküre Lokal Çalışmalar Kooperatifi ve Karşıyaka Belediyesi Ziraî Hizmetler Müdürlüğü iş birliğinde, BAYETAV’ın takviyeleriyle, bir yılı aşkın ağır çalışmalar sonucunda tamamlandı ve 2023 yılı ağustos ayında lansmanı yapıldı.

Projenin hazırlık sürecinde bilimsel tahlil ve araştırmaların yanı sıra sempozyum, forum, atölye ve çalıştaylar gerçekleştirildi. Bu doğrultuda proje; kentli yurttaşlar, tarım-gıda alanında faaliyet gösteren sivil toplum bileşenleri, akademisyenler, merkezi ve lokal kurum-kuruluş temsilcileri, üreticiler, üretici örgütleri ve özel kesim bileşenleri tarafından sunulan görüş ve teklifler ile şekillendirildi. Sonuç olarak 4 temel unsur, bunları somutlaştıran 8 strateji ve tamamı Karşıyaka halkının taleplerini yansıtan 75 hareket önerisi belirlendi. Besin krizine karşı Karşıyaka için yol haritası niteliği taşıyan dokümanın tamamına, karsiyaka.bel.tr/tr/karsiyaka-kentsel-gida-strateji-belgesi-yayinlandi adresinden ulaşılabilir.

İlginizi Çekebilir;  EÜ "100 Yıl Önce İzmir ve İzmirliler" Fotoğraf ve Tarihi Materyal Sergisi Açıldı

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.