Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak 20 Yaşında!

Ünlü direktör ve senarist Ahmet Uluçay’ın mevt yıl dönümüne özel, birinci sineması Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak 20. yılında TV’de seyirci ile buluşuyor. 

2004 üretimi Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak, 20. Yılında D-Smart ekranlarında yayınlanıyor.  Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde yaşamış olan ve 30 Kasım 2009’da şimdi 54 yaşındayken kaybettiğimiz Ahmet Uluçay’ın birinci sinema sineması olan Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak, Uluçay’a dünya çapında tanınırlık getirdi. Uluçay’ın çocukluğundan esinlendiği birinci uzun metrajlı sinema ülke içinde ve yurt dışında birçok mükafata layık görüldü. Sineması çekerken bir yandan da geçimini sağlamak için yem fabrikasında hamallık yapan Uluçay’ın kült sineması, ünlü direktörün ömründen da izler taşıyor.

Biri karpuzcunun, oburu berberin yanında çırak olarak çalışan iki çocuğun köylerinde sinema oynatmak için verdiği çabayı anlatan sinema, hüzünlü fakat umut dolu anlatımıyla Türk sinema tarihinin en özel üretimlerinden biri olarak öne çıkıyor. 

Film, sinemaya delicesine tutkun iki çocuk olan Recep ve Mehmet’in hayatına odaklanıyor. Gündüzleri kasabada çalışıp, geceleri köydeki konutlarının ahırında derme – çatma bir sinema projeksiyon makinası yapmaya çalışırken, hayatlarını tümden değiştirecek olan rejisörlük hayalleri kurmakta olan iki çocuk; işin içine Recep’in kendisinden yaşça büyük olan Nihal’e aşkı da karışınca, hayatlarında derin izler bırakan unutulmaz bir yaz mevsimi yaşarlar.

Ünlü direktör ve senarist Ahmet Uluçay’ın mevt yıl dönümünde bu unutulmaz sinema D-Smart ve D-Smart GO ekranlarında seyirci ile buluşuyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  FilmBox Ekranlarında Bir Hafta Sonunda 2 Muhteşem Drama!

Yoruma kapalı.