Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Kadıköy Belediyesi Yayınladı: “1146 Kilometre: Bir Dayanışma Belgeseli”

Kadıköy Belediyesi, 6 Şubat Depremi’nden sonra Kadıköy ile afet bölgeleri ortasında kurulan dayanışma köprüsünü bahis alan bir belgesel yayınladı. 1146 Km: Bir Dayanışma Belgeseli, zelzelenin gerçekleştiği birinci andan itibaren yaşananları ve yediden yetmişe tüm Kadıköylülerin gösterdiği harika dayanışma çalışmalarını anlatıyor.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 vilayette büyük bir yıkıma neden olan 6 Şubat Depremi’nin akabinde gerçekleştirilen dayanışma çalışmaları belgesele mevzu oldu. Kadıköy Belediyesi, sarsıntının meydana geldiği tarihten bugüne kadar Kadıköy ile afet bölgeleri ortasında kurulan dayanışma köprüsünü anlatan bir belgesel hazırladı. Belgeselde Kadıköy Belediyesi çalışanları ve gönüllüleri; zelzele bölgelerinde gerçekleştirilen arama kurtarma faaliyetleri, yemek dağıtım hizmetleri, çadır temini ve heyetimi, yardım erzaklarının muhtaçlık sahiplerine dağıtılması üzere birçok alanda yaptıkları çalışmalar ile zelzele bölgelerine dair izlenimlerini anlattı. 

Depremin meydana geldiği andan yaklaşık 9 saat sonra Hatay’da arama kurtarma çalışmalarına katılan ve onlarca vatandaşı enkazlardan sağ çıkarmayı başaran Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Grubu BAK Kadıköy üyelerinin belgeselde paylaştığı anılar, yaşanan afetin büyüklüğünü bir defa daha gözler önüne serdi. Belgesel ayrıyeten zelzele bölgelerinde yaşanan ezaları, eksiklikleri ve koordinasyonsuzluğu da yine ortaya koydu.

Kadıköy Belediyesi’nin resmi YouTube kanalında yayınlanan belgeselde sarsıntı bölgeleriyle Kadıköy ortasında kurulan dayanışma ağına dair izleyenleri hem duygulandıran hem de gururlandıran manzaralara ve bilgilere de yer verildi. Kadıköy Belediye Lideri Av. Şerdil Dara Odabaşı’nın da belgesel için verdiği röportajda sarsıntı bölgesinde yaşadığı bir anıyı anlatırken his dolu anlar yaşadığı görüldü. Odabaşı, zelzeleden çabucak sonra Hatay’da yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: Kadıköy Belediyesi haricinde, belediye çalışanı haricinde bir devlet vazifelisi yoktu. Biz de devlet görevlisiyiz. Lakin ne AFAD ne jandarma ne polis ne de resmi yardım kuruluşları, hiçbiri yoktu. Ben hala başımı yastığa koyduğum vakit o anlar aklıma geliyor ve uykum kaçıyor. Benim önümü kesip bir meslektaşımın ‘Annem burada, babam burada’ diyen sesi hala kulağımda. Yerini hatırlıyorum. Zelzelenin üçüncü gününün gecesiydi. Artık kalkıp ‘Biz oradaydık’ demenin de bir manası yok.

İlginizi Çekebilir;  Başkan Muhittin Böcek Cırnık Köprüsü'nde çalışmaları inceledi

Neden “1146 km”?

1146 Km: Bir Dayanışma Belgeseli’nin hazırlık süreci ile Kadıköy ve zelzele bölgeleri ortasında kurulan dayanışma ağına dair açıklamalarda bulunan Kadıköy Belediyesi Kurumsal Bağlantı Müdürü Serkan Taşkent, “Müdürlüğümüzde çalışan ve BAK Kadıköy takımında yer alan kameraman ve fotoğrafçı arkadaşlarımız da sarsıntı bölgesindeydi. Bu vesileyle kurum olarak birçok haber ajansının ulaşamadığı imgelere ulaşma ve bunları kayıt altına alma fırsatını yakaladık. Belgeselimizdeki çekimler ve kurgu süreci büsbütün Kadıköy Belediyesi Kurumsal Bağlantı Müdürlüğü çalışanları tarafından gerçekleştirildi. Yaklaşık 6 aya yayılan bir süreç yaşadık. Ama gerek zelzele bölgesinde gerekse burada yaşananlar daha büyük ve daha ayrıntılı bir anlatıyı ziyadesiyle hak ediyordu. Belgeseli izleyenler özetle; Kadıköy Belediyesi’nin 6 Şubat sarsıntısında üniteleriyle, çalışanlarıyla ve gönüllüleriyle hangi şartlar altında ve nasıl bir çalışma yürüttüğünü görecekler. Lakin bunun yanı sıra bölgede yaşanan kasvetleri, eksiklikleri ve koordinasyonsuzluğu da gözler önüne seren bir çalışma olduğunu söyleyebilirim. 1146 kilometre, Kadıköy Belediyesi ana binası ile Antakya Odabaşı Mahallesi ortasındaki bu uzaklığa denk düşüyor. Onlarca tır, yüzlerce çalışanımızın sayısız sefer gidip geldiği bir yolu ve bizim için dayanışmaya dair unutulmaz bir sembolü temsil ediyor Bu vesileyle bu belgesele katkı sunan bütün arkadaşlarıma bir sefer daha teşekkür ederim” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.