Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

İşte Yeni Rekor: 988 Bin 444 Ziyaretçi

Kocaeli’nin okuyan ve okutan kent olarak anılmasına büyük katkılar sağlayan ve bu yıl “Şehir ve Kitap” temasıyla 13’üncü sefer düzenlenen Kocaeli Kitap Fuarı, rekor bir ziyaretçiyle kapılarını kapattı. Kâğıttan dünyaları keşfe çıkaran Türkiye’nin en büyük fuarı, 07-15 Ekim tarihleri ortasında 988 bin 444 ziyaretçiyi ağırlayarak rekor kırdı. Kocaeli Kitap Fuarı, böylelikle Türkiye’nin en büyük kitap fuarı olma unvanını bir defa daha taçlandırmış oldu. Fuarın kapanışında Genel Sekreter Balamir Gündoğdu ile Genel Sekreter Yardımcısı Sadık Uysal, işçiyle bir arada pasta kesti. Genel Sekreter Gündoğdu, Kocaeli Kitap Fuarı’nda emeği geçen tüm Büyükşehir işçisine teşekkür etti. 9 gün boyunca Türkiye’nin en büyük kitap fuarının ismine layık halde muharrir, yayınevi ve kitapseverleri en hoş formda konuk ettiğini aktaran Genel Sekreter Gündoğdu, ‘’Kitap fuarına katılan tüm muharrirlerimiz, fuarın muvaffakiyetini lisana getirdi ve Büyükşehir Belediyesi’ni bu başarılı tertipten ötürü tebrik etti. Sizler de fuar boyunca Kocaeli’den ve etraf vilayetlerden gelen yüzbinlerce konuğumuzu en hoş biçimde ağırladınız, emeği geçen tüm işçimize teşekkür ediyorum. Bu yıl fuarımızı 988 bin 444 kişi ziyaret etti. Böylelikle fuarımız yeni bir rekora daha imza attı. Önümüzdeki yıllarda Kocaeli Kitap Fuarı’nın da memleketler arası boyuta taşınacağına gönülden inanıyorum. Bir defa daha emeği geçen tüm işçimize teşekkür ediyorum’’ dedi.

 

BAŞKAN BÜYÜKAKIN’DAN TEŞEKKÜR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin en değerli kültür aktiflikleri ortasında başı çeken Kocaeli Kitap Fuarı, 9 gün boyunca Kocaelili vatandaşlara kültür şöleni yaşattı. Kocaeli Kongre Merkezi’nde 450 müellif, 390 yayınevi ve 102 STK’nın kitapseverlerle buluştuğu Kocaeli Kitap Fuarı’na, Kocaeli’nin yanı sıra etraf vilayetlerden de ziyaretçiler geldi. Birbirinden seçkin muharrir ve şairlerin iştiraki ile 750 panel, söyleşi ve imza aktifliğinin düzenlendiği fuarı bu yıl 988 bin 444 kişi ziyaret etti. Fuarın son gününde bir sefer daha stantları dolaşan ve yayınevlerini ziyaret eden Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, “Kitap Fuarı, 2009 yılından başladığı günden bu yana her sene bir evvelki yılın rekorunu kırarak devam etti. Her sene sayısal güzelleşmenin ötesinde nitelik istikametinden bir güzelleştirme oldu. Fuara katılan, kitap imzalayan, söyleşi yapan muharrirlerimiz ile yaptığımız sohbetlerde bir defa daha fark ettim ki, Kitap Fuarı, Türkiye’nin nitekim kendi alanında en uygun kitap fuarı olma niteliği kazandı” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Büyükşehir, sağanak yağışa anında müdahale ediyor

 

“ŞEHRİMİZİN BÜYÜK BİR KAYNAĞI”

Gençlerin Kitap Fuarı’na iştirakinden duyduğu memnuniyeti lisana getiren Lider Büyükakın, “Gençlerin iştiraki kitap fuarını zenginleştirdi. Onların çok önemli ilgisini gördük. Bu bile başlı başına bir hoşluk oldu. Gençlerimizin yanında kentin kültür hayatında şahsen var olan iştirakçilerin fuara ilgisini gördük. Bütün bu hoşluklar kentin ömrüne büyük bir zenginlik kattı. Hem kültürel manada zenginleştik, hem renklendik, hem de kentin markası oldu Kitap Fuarı. Birçok müellif ve konuktan Kocaeli Kitap Fuarı’nın Türkiye’nin en uygun kitap fuarı olduğu değerlendirmesini şahsen dinledim.  Bu kentimiz için büyük bir gurur kaynağı. Bu tertibin düzenlenmesinde arkadaşlarımızın emeği, yayınevlerinin iştirak uğraşı oldu. Kentim ismine konuklarımıza teşekkür ediyorum.  Kentimizin insanına Kitap Fuarı’na göstermiş olduğu ilgiden ötürü teşekkürü bir borç biliyorum. Daha hoş Kitap fuarlarında buluşmak dileğiyle bir sonraki daha hoş olacak savıyla ve temennisiyle herkese hürmetlerimi sunuyorum” dedi.

 

5 DAKİKADA 5 BİN KİTAP TOPLANDI

13. Kocaeli Kitap Fuarı renkli imgelerle başladı. 6 Ekim Cuma sabahı erken saatlerinde Cumhuriyet Bulvarı’na gelen vatandaşlar, ağaçlara asılan 5 bin kitabı dakikalar içerisinde topladı. Birebir günün akşamı “Şehri Okuyan İnsan” isimli özel bir şov düzenlendi.  Şovda Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu koro şefi İhsan Özer’in idaresindeki orkestraya Hakan Aysev, Dilek Türkan, Ayfer Vardar eşlik etti.

 

“ŞEHİRLERİN IŞIĞI” AKTİFLİKLERİ ÇOK BEĞENİLDİ

Bu yılki kitap fuarı kapsamında iki tematik program organize edildi. Bunlardan birincisi “Şehirlerin Işığı” temalı aktiflik oldu. Bu bağlamda 07 ile 14 Ekim tarihleri ortasında Kocaeli Kongre Merkezi’nde her gün akşam 20.00’de müzikle, şiirle ve sohbetle kentlerin öyküleri konuklara dinletildi. 07 Ekim Cumartesi akşamı Ahmet Selçuk İlkan’ın “Bu Kent ve Sen” başlıklı şiir dinletisi ile başlayan Kentlerin Işığı etkinliklerinde piyanist ve bestekar Tuluyhan Uğurlu, Sedat Anar ve Büyükşehir Belediye Konservatuvarı Oda Orkestrası konser verdi.

İlginizi Çekebilir;  Toroslar EDAŞ Adana'yı Bakım ve Yatırımlarıyla Aydınlattı

 

“YABANCILARIN GÖZÜNDEN KOCAELİ”

Ayrıca TRT’de yayımlanan ”Vapurda Çay Simit Sohbetleri” programının imalcisi ve sunucu Ömer Öztürk ile ünlü oyuncu Mehmet Özgür’ün “Şehrin Raconu” isimli sohbeti okurlarla buluşurken, moderatör Engin Şahin’in yönettiği “Yabancıların Gözünden Kocaeli” isimli buluşmada ise Kocaeli’nde yaşayan 5 yabancı konuk, kendilerinin gördüğü Kocaeli’ni ve tecrübelerini aktardı. Kentlerin ışığı aktifliği kapsamında çekimleri Ormanya’da yapılan Gamonya: Hayaller Ülkesi” sineması özel gösterimi 13.Kocaeli Kitap Fuarı’nda yapıldı. Çocuklar, Ormanya’nın sihirli dünyasıyla tanıştı. Kentlerin Işığının son aktifliği Abur Cubur Show oldu. Gösterinin oyuncuları kitap fuarı için hazırladıkları ve “Sayfalarca Kahkaha” ismini verdikleri özel içerikle Kocaelileri güldürdü.

 

ŞEHİR KONUŞMALARI KEYİFLE DİNLENDİ

Fuar boyunca her gün bir buluşmayla Türk edebiyatının güçlü müelliflerinden kültür, sanat, şiir, futbol, tarih, gençlik ekseninden kentler aktarıldı. Kelam konusu aktiflik kapsamında Kemal Sayar, “Şehir İnsanın Mana Arayışını”, Prof. Dr. Erol Göka ise “Türk’ün Göçebe Ruhu ve Şehir” başlıklı bir sohbet gerçekleştirdi. Şef Mehmet Yalçınkaya, kentin yemek kültürü ve gastronomi üzerindeki tesirlerini paylaşırken, sanatçı Yücel Arzen “Şehrin Şarkıları” başlıklı söyleşisinde yer ve müzikler ortasındaki bağları okurlarına anlattı. Kent Konuşmaları altında ayrıyeten Beyhan Budak “Mutlu Kent, Keyifli İnsan”, Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu “Kadim İlim Şehirleri”, Celalettin Çelik “Mekanın Telkini: Müzikten Mimarlığa Poetik Seyahatler”, Beşir Ayvazoğlu ise “Dünyayı Güzelleştirmek: Turgut Cansever” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.

 

TİYATRO-ŞEHİR BAĞLANTISINDA HARİKA ANILAR

Türk tiyatrosunun çınarları Ayla Algan ve Mehmet Atay, Kocaeli Kent Tiyatroları Sanat Direktörü Aydın Sigalı moderatörlüğünde geçmişten bugüne tiyatronun kent hayatındaki rolünü, tiyatro-şehir münasebetini harika anılar eşliğinde paylaştı.

 

750’DEN FAZLA SÖYLEŞİ VE İMZA GÜNÜ

Bu iki tematik programın yanı sıra Kocaeli Kitap Fuarı’nda 750’den fazla söyleşi ve imza günü gerçekleşti. Sevilen tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Ahmet Ümit, Saliha Erdim, Sevil Atasoy, Nurullah Genç, Nadir Saraç, Mim Kemal Öke, Hande Fırat- Zafer Şahin, Turgay Güler, Hakan Çelik, 13. Kocaeli Kitap Fuarı’nda söyleşi ve imza günü düzenledi.

İlginizi Çekebilir;  42 yaşında Üsküdar Üniversitesinde 3 program bitirdi

 

BİRBİRİNDEN KIYMETLİ SERGİLER

13. Kocaeli Kitap Fuarı kapsamında yapay zekâ, minyatür ve kadim esnaflar üzere kıymetli stantlar de izleyenlerin beğenisine sunuldu. 7’den 70’e herkese okuma alışkanlığı ve kitap sevgisi kazandıran Büyükşehir Belediyesi’nin bu yılki fuara özel olarak hazırlayıp, yapay zekâ ile tasarladığı “Roman Kahramanları” standı büyük ilgi gördü. Stantta, Dünya ve Türk Edebiyatının değerli yapıtlarındaki kahramanların gerçek hayatta yaşasalardı nasıl görünebileceğini gelişmiş yapay zekâ uygulaması ile tasarlandı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.