Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

“İsrail’in ‘İnsani Ateşkes’ açıklamasında Türkiye’nin etkisi var”

“İsrail’in ‘İnsani Ateşkes’ açıklamasında Türkiye’nin tesiri var”

İsrail vatandaşları, bölge huzuru için Türkiye’nin başat rolünü kabul edecektir…

ABD Dışişleri Bakanı Blinken’in Türkiye ziyaretini pahalandıran Dr. Öğr. Üyesi Kazım Dalkıran, “İsrail’den ‘İnsani Ateşkes’ için bir açıklama yapılması Ankara’da yapılan görüşmelerin tesiri olarak kıymetlendirilebilir.” dedi. Türkiye’nin ortaya koyduğu insani yaklaşımın bilhassa İsrail dışında olan Musevi ve Yahudi topluluklar tarafından gerçek bir biçimde algılandığını da söyleyen Dalkıran, “İsrail içerisinde de İsrail idaresine karşı bir duruşun ortaya çıkmasına katkı sağlamıştır. İsrail vatandaşları da bölgede huzur için Türkiye’nin başat bir rol oynayacağını kabul edeceklerdir.” diye konuştu.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 5 Ekim 2023 tarihinde Ankara’da Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve heyetiyle bir görüşme yaptı.

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Tarih Kısmı Dr. Öğr. Üyesi Stratejist Kazım Dalkıran, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Türkiye’yi ziyaret eden ABD’li mevkidaşı Antony Blinken’in bir ortaya gelmesini kıymetlendirdi.

“Türkiye’nin İsrail’e karşı dik ve yapan duruşu tüm dünyanın ABD ve İsrail karşısında blok olmasına katkı sağladı”  

Dalkıran, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’in 7 Ekim’de başlayan Gazze olayları üzerinden bir ay geçtikten sonra Türkiye’yi ziyarete geldiğini söz ederek, şöyle devam etti:

“Bu ziyaret öncesinde bölge ülkeleri dışişleri bakanları ile görüşmesi ve bilhassa Irak’a da gitmesi değerli bir detaydır. ABD, İsrail’in ortaya koyduğu soykırım yaklaşımını evvel Birleşmiş Milletler Genel Konseyinde 120 ülkenin ateşkes istemesi karşısında, 14 ülke ile yalnız kalarak yanlış yolda olduğunu gördü.  Türkiye’nin, İslam İşbirliği Teşkilatı ve makul yaklaşım sergileyen ülkelerle birlikte İsrail’in soykırım ve her tarafıyla insanlık cürmü işleyen yaklaşımlarına karşı dik ve yapan duruşu tüm dünyanın ABD ve İsrail karşısında blok olmasına katkı sağladı.  

İlginizi Çekebilir;  Huawei Türkiye İş Ortakları Zirvesi İstanbul'da gerçekleştirildi

ABD, Türkiye’yi yok saymaya çalışan yaklaşımını bir ay sonra İsrail’in sonuç alamayacağını ve bilhassa rehineleri kurtaramayacağını gördükten sonra bölge ülkelerinde bulunan üslerinin de ataklara uğraması ihtimali ortaya çıkınca daha net anladı.”

Ankara’da ‘soğuk bir biçimde karşılanarak’ ziyaretini tamamladı

Blinken’in Amman’da Ürdün, Katar, Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri dışişleri bakanları ile görüştüğünü hatırlatan Dalkıran, Batı Şeria’da Mahmud Abbas ile görüşmelerinden sonra Kıbrıs Rum bölümüne geçtiğini, buradan, evvel çelik yeleklerle Irak ziyaretini tamamladığını, gerisinden Ankara’da ‘soğuk bir biçimde karşılanarak’ ziyaretini tamamladığını anlattı.

İsrail’den ‘İnsani Ateşkes’ açıklamasında ziyaret etkisi

“Ziyaret esnasında insani ateşkes ve bilhassa rehinelerin durumunun öne çıkarıldığı görülmektedir.” diyen Dalkıran, şöyle devam etti:

“G-7 toplantısı öncesinde Türkiye’de NATO ülkelerinin birlik içerisinde bulunması manzarası verilmesi ABD için değerli bir konum oluşturacaktı. İsveç’in NATO üyeliği konusu gündeme alınmıştır.

İsrail’den ‘İnsani Ateşkes’ için bir açıklama yapılması Ankara’da yapılan görüşmelerin tesiri olarak kıymetlendirilebilir.

İnsani yardımın gecikmesi ve zaiyatların artması durumunda Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail, tüm dünya karşısında onarılamayacak bir hasar alacak ve bilhassa Ortadoğu bölgesinde bulunma imkanları kalmayacaktır.”

Rusya için değerli bir avantaj ortaya çıkardı

Kazım Dalkıran, Rusya açısından da değerlendirmede bulunarak, “İsrail’in Amerika Birleşik Devletleri dayanağında ve Batı’nın göz yummasıyla ortaya koyduğu soykırım yaklaşımı bilhassa Ukrayna savaşı nedeniyle imajı insani boyutta bozulan Rusya için değerli bir avantaj ortaya çıkarmıştır.” diye konuştu.

İsrail vatandaşları da bölgede huzur için Türkiye’nin başat bir rol oynayacağını kabul edeceklerdir

Kazım Dalkıran, şunları söyledi:

“Türkiye önderliğinde İslam İş birliği Teşkilatı ve katkı sağlayacak tarafsız ülkelerin iştirakleriyle bölgede garantörlük dahil uzun vadeli Birleşmiş Milletler kararlarına uyulması temeli çerçevesinde bir barış süreci oluşturulması imkânı ortaya çıkabilecektir.

İlginizi Çekebilir;  Başkan Dündar'dan Kardeş Belediye Dangara'ya İade-i Ziyaret

Bu mevzuda gereksinim olacak maddi takviyenin Birleşmiş Milletler kararları çerçevesinde bölge ülkelerinin de katkılarıyla sağlanabileceği kıymetlendirilmektedir.”

Türkiye’nin insani ateşkes esnasında yardımların yanında bölgede sıhhat konusunda değerli misyonlar ve katkılar yapabileceği anlaşıldığını da vurgulayan Dalkıran, “Türkiye’nin bu hususta ortaya koyduğu insani yaklaşım bilhassa İsrail dışında olan Musevi ve Yahudi topluluklar tarafından hakikat bir halde algılanmış, İsrail içerisinde de İsrail idaresine karşı bir duruşun ortaya çıkmasına katkı sağlamıştır. İsrail vatandaşları da bölgede huzur için Türkiye’nin başat bir rol oynayacağını kabul edeceklerdir.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.