Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

İSKİ göçmen sahtekarlığına “Dur” dedi

Geçici muhafaza kapsamındaki birtakım yabancıların ikamet müracaatları ve uzatmalarında usulsüzlük yaptıkları tespit edildi. İkamet başvurusu için istenen kimi evrakların uydurma aboneliklerle temin edildiğinin anlaşılması üzerine, İstanbul Vilayet Göç Yönetimi Müdürlüğü, ilgili tüm kuramları uyardı. Birinci harekete geçen kurumlardan biri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB)bağlı İSKİ oldu. Yabancılar için su abonelik şartnamesi değiştirildi. Yabancı uyrukluların abonelik kontratına ek önlemler konuldu. İstanbul’da İSKİ’nin 6 milyon 874 bin 188 abonesi bulunuyor. Bu abonelerin yaklaşık 287 bini yabancı uyruklulardan oluşuyor.

 

TÜM KURUMLAR UYARILDI

İstanbul Vilayet Göç Yönetimi Müdürlüğü, kimi yabancıların ikamet müsaade dokümanı için yaptıkları müracaatlarda geçersiz evraklar kullandıklarını tespit etti. Geçerli bir ikamet evrakı verilebilmesi için yabancılardan istenen dokümanlar ortasında yer alan faturalarda inceleme yapan vazifeliler, düzmece aboneliklerden şüphelendi. İlgili tüm kurumlar uyarıldı.

 

İSKİ SİSTEMATİK SAHTEKARLIĞI TESPİT ETTİ

İSKİ çabucak harekete geçti. Süreksiz muhafaza altındaki yabancı uyrukluların abonelik müracaatları tek tek incelendi. Kimi müracaatlarda sistematik formda sahtekarlık yapıldığı tespit edildi.  

 

İSKİ TARAFINDAN TESPİT EDİLEN UYDURMA İŞLEMLER

Yabancı asıllı kimi bireylerin; tıpkı kullanım yerine ilişkin mukaveleyi birden fazla kişi üzerinden daima evre yaptığı ortaya çıkarıldı. Eş, anne, baba, kardeş ismine aşikâr aralıklarla mukavele evre süreçleri yapıldığı tespit edildi. Ayrıyeten konuk pozisyonundaki bireyler üzerinden abonelik talebinde bulunulduğu, tıpkı bireyler ismine birden fazla faal kontrat yapıldığı da ortaya çıkarıldı.

 

İSKİ EK ÖNLEMLER ALDI

Sahte abonelerin tespiti üzerine İSKİ, yabancıların abonelik müracaat şartnamesinde kimi değişiklikler yaptı. Birinci olarak yabancı asıllı şahısların ikamet adresinin kontrat yapmak istediği adres ile tıpkı olması koşulu getirildi. Gayrimenkul tapusu ile başvuranlar hariç, yabancıların birden fazla su abonelik mukavelesi yapması sonlandırıldı. Daha evvel başvurmuş, birden fazla mukavelesi olduğu tespit edilen yabancılar için de ikamet dışındaki kontratının iptal edilmesi kararlaştırıldı. Ayrıyeten online abonelik süreci yabancı uyruklulara kapatıldı. Yabancı asıllı kişi ismine yapılan mukavele, öbür bir yabancı asıllı bir şahsa devredilmek istendiğinde, etkin mukavele sahibinin ikamet adresinde kaydının olmaması koşulu aranacak. İSKİ aldığı bu kararları çabucak uygulamaya başladı.

İlginizi Çekebilir;  Büyük Önder Atatürk Çukurova'da anıldı

 

İSKİ ABONELERİNİN YAKLAŞIK 287 BİNİ YABANCI UYRUKLU

İstanbul’da İSKİ’nin 6 milyon 874 bin 188 abonesi bulunuyor. Bu abonelerin yaklaşık 287 bini yabancı uyruklulardan oluşuyor. İstanbul valiliği, ikametleri öbür kentlerde bulunan süreksiz muhafaza kapsamında yabancıların 24 Eylül 2023 tarihine kadar kenti terk etmeleri gerektiğini duyurdu. İkamet müsaadesi olmadan İstanbul’a gelen yabancıların sayısında yaşanan artış sebebiyle, Vilayet Göç Yönetimi Başkanlığınca 10 ilçe ikamet müsaadesine kapatıldı. Süreksiz muhafaza altındaki yabancıların İstanbul’da kalabilmesi için, geçerli bir ikamet evrakına sahip olması, belirtikleri adreste ikamet etmeleri, belirtilen müddetlerde vilayet göç yönetimine bildirimde bulunmaları gerekiyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.