Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

İSİB’ten Aquatherm Taşkent Fuarına Milli Katılım Organizasyonu

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), 4-6 Ekim tarihleri ortasında Özbekistan’ın başşehri Taşkent kentinde gerçekleştirilen Aquatherm Taşkent Fuarı’na ulusal iştirak tertibi gerçekleştirdi. 

Özbekistan’da HVAC teknolojileri alanındaki son gelişmeleri ve yenilikleri sunan tek sanayi ihtisas fuarı olan Aquatherm Taşkent Fuarının bu yıl 11.’si düzenlendi.  Özbekistan Yapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ozoda Jo’rayeva ve İSİB İdare Şurası Lideri Mehmet Şanal’ın açılış konuşmaları ile başlayan fuar bu sene, ulusal ve milletlerarası üreticiler, distribütörler ve acentelerden oluşan 237 iştirakçi firma ile 5000’den fazla ziyaretçiyi ağırladı. Fuarda yüklü olarak Isıtma, Soğutma, Havalandırma ve Tesisat sistemlerine yönelik eserler sergilendi.

Fuara Ulusal İştirak kapsamında Türkiye’den 17 firma iştirak etti. Ulusal iştirak tertibi haricinde 13 Türk firması da kişisel olarak iştirak gösterdi. Fuar’da İSİB’i Yönetim Şurası Lideri Mehmet Şanal ile İdare Heyeti Üyeleri Cem Savcı ve Zeki İtina temsil etti.

Türkiye Cumhuriyeti Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar ile Ticaret Başmüşaviri Suavi Önal ve Ticaret Müşavir Yardımcısı Ahmet Melih Horata fuarı ziyaret ederek iştirakçi firmalarla görüş alışverişinde bulundu. 

Aquatherm Taşkent Fuarı’na yapılan Ulusal İştirak tertibinin çok başarılı geçtiğini söz eden İSİB İdare Konseyi Lideri Mehmet Şanal şunları söyledi: “Özbekistan, Türk İklimlendirme Kesimi açısından stratejik değere sahip bir ülke. Her sene yaklaşık 1,3 milyar dolar iklimlendirme bölümü ithalatı yapan Özbekistan, Türkiye için çok önemli bir pazar. Türk İklimlendirme Dalı, şu anda Özbekistan’ın iklimlendirme bölümü ithalatının yüzde 16’sını karşılıyor. Türkiye 214 milyon dolarlık ihracat büyüklüğü ile Özbekistan’ının 2.’ci tedarik ülkesi pozisyonunda. Ulusal İştirak organizasyonumuza katılan 17 firma yaptıkları görüşmelerde ihracata dönüşecek birçok ilişki gerçekleştirdi. Yaptığımız pazarlama, bağlantı ve eğitim faaliyetleri ile ülkeler ve kesimler ortası alakaların daha da üstlere çıkacağını ve ihracat gayelerimizi daha da yükselteceğimizi düşünüyoruz. İSİB olarak her alanda ihracatçılarımıza dayanak olmaktan gurur duyuyoruz.”

İlginizi Çekebilir;  Başkan Dündar personel ile bayramlaştı

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.