Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

İş, ekonomi, sanayi ve ticaret dünyası vizyoner 23’te buluştu

İŞ, İKTİSAT, SANAYİ VE TİCARET DÜNYASI VİZYONER’23’TE BULUŞTU

 

VİZYONER’23, “BİZ’İN GÜCÜ” MOTTOSUYLA GERÇEKLEŞTİ

 

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI MEHMET FATİH KACIR: “20 YIL EVVEL YILDA 240 MİLYON DOLAR İHRACAT YAPARKEN, BUGÜN SON 12 AYDA 5,4 MİLYAR DOLARLIK BİR SAVUNMA ENDÜSTRİSİ İHRACATINDAN BAHSEDİYORUZ”

 

TİCARET BAKANI ÖMER BOLAT: “BAKANLIĞIMIZIN 2024 YILI BÜTÇESİNİ VE İHRACAT TAKVİYELERİNİ EN AZ 2 KATINA ÇIKARIYORUZ”

 

MÜSİAD LİDERİ MAHMUT ASMALI: “CUMHURİYETİMİZİN İKİNCİ YÜZYILINDA TÜRKİYE’NİN DÜNYANIN EN BÜYÜK 10 İKTİSADI ORTASINA GİRECEĞİNE OLAN İNANCIMIZ TAM”

 

BAYKAR İDARE HEYETİ LİDERİ SELÇUK BAYRAKTAR: “BİZ BÜTÜN BU ÇALIŞMALARI ÜLKEMİZ SEMALARINDA TAM BAĞIMSIZ VE HÜR OLSUN DİYE GERÇEKLEŞTİRDİK”

 

Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) 2015 yılından bu yana her iki yılda bir, ulusal ve memleketler arası arenada itibarına bedel katmak ve marka kıymetini yükseltmek ismine düzenlediği MÜSİAD VİZYONER tepesi, “BİZ’İN GÜCÜ” mottosuyla TİM Show Center’da gerçekleşti.

 

 

İş dünyasının geleceği, 4 Kasım 2023’te TİM Show Center’da gerçekleşen Vizyoner’23 Zirvesi’nde masaya yatırıldı. Geleceğin iş dünyasının gerektirdiği değişiklikleri ele alarak iş dünyasının önderlerini ve düşünürlerini bir ortaya getiren Vizyoner’23, dört başlık ışığında ve “Biz’in Gücü’’ mottosu ile gerçekleşti. “Teknoloji’de Biz’in Gücü”, “Girişimde Biz’in Gücü”, “Dünyayı Değiştirmede Biz’in Gücü”, “Değerlerde Biz’in Gücü” başlıklarında gerçekleşen oturumlarda iştirakçilere varlıklı bir içerik sunuldu.

 

Zirve, alanında değerli başarılara imza atmış birbirinden pahalı isimleri ağırlarken Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Baykar İdare Konseyi Lideri Selçuk Bayraktar’ın yanı sıra Eski Diyanet İşleri Lideri Mehmet Görmez, muharrir ve akademisyen Prof. Dr. Türker Kılıç, Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, Next Akedemi kurucusu Levent Erden, A Ulusal Futbol Kadrosunun başarılı Teknik Yöneticisi Vincenzo Montella da doruğa konuşmalarıyla renk kattı.

 

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI MEHMET FATİH KACIR: “ÜLKEMİZ, 101 TEKNOPARKINDA, 9 BİN 800’ÜN ÜZERİNDE TEŞEBBÜSÜ İLE TEKNOLOJİ GELİŞTİRME SEYAHATİNİ SÜRDÜRÜYOR”

 

MÜSİAD Vizyoner’23 Tepesi’nin açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, 21 yılda, yerli ve ulusal bir anlayışla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde birçok alanda büyük atılımlar gerçekleştirildiğine dikkat çekerek şöyle konuştu: “20 yıl evvel yılda 240 milyon dolar ihracat yaparken, bugün son 12 ayda 5,4 milyar dolarlık bir savunma endüstrisi ihracatından bahsediyoruz. Önümüzdeki süreçte bu sayısı daha da artırmak ismine çalışmayı sürdürüyoruz. Sanayicilerimizin gereksinimlerini karşılayabilecek planlı sanayi altyapıları kurduk. Özel kesimin yatırım iştahını artıracak teşvik paketleri uyguladık. Lokal kalkınma dinamiklerini harekete geçirirken; devlet dayanaklarını sanayi kesimine, KOBİ’lere, akademisyen ve girişimcilere sunduk. Bugün ülkemiz, 101 teknoparkında, 9 bin 800’ün üzerinde teşebbüsü ile teknoloji geliştirme seyahatini sürdürüyor. 1600’den fazla AR-GE ve tasarım merkezimizle birlikte 222 bin kişilik büyük bir AR-GE ordusuna sahibiz. 2002 yılında 36 milyar dolar düzeylerinde ihracatımız vardı. Bugün ise 254 milyar dolarlık rekor bir ihracattan kelam ediyoruz. Bu ihracatın yaklaşık 240 milyar dolarını da imalat sanayii oluşturuyor” bilgisini veren Kacır, “Milli gururumuz TOGG’da uyguladığımız yaklaşımı farklı alanlara da taşıyarak emsal muvaffakiyet öykülerinin sayısını artırmayı hedefliyoruz.”

İlginizi Çekebilir;  Umudu Taşımak İçin Yeniden Yola Çıkıyorlar

 

TİCARET BAKANI ÖMER BOLAT:  “BAKANLIĞIMIZIN 2024 YILI BÜTÇESİNİ VE İHRACAT TAKVİYELERİNİ EN AZ 2 KATINA ÇIKARIYORUZ”

 

Ticaret Bakanı ve MÜSİAD’ın eski genel liderlerinden Ömer Bolat, Vizyoner’23’teki konuşmasına “Çalışma hayatının üçte ikisi, ömrünün yarısı MÜSİAD’daki misyonları ile geçmiş bir kardeşiniz ve artık 5 aydır Ticaret Bakanı olarak, şu an bu kürsüde konuşuyor olmamın manası bende çok derindir” kelamlarıyla başladı. “Küresel iktisatta yaşanan dönüşüm sürecinde memleketler arası ticaretin klâsik yapısı değerli ölçüde değişmiş, ticaretin konusu emek ağır bölümlerden teknoloji ağır dallara kaymıştır. Eserlerin dijital ve yeşil tahliller sunmasının rekabetçilik için ana kriter haline geldiği, yeşil ekonomilere yönelik eğilimin arttığı bir dönemdeyiz” halinde konuşan Bolat şunları söyledi:

“100. yılını geçen hafta kutladığımız Cumhuriyetimizin birinci yüzyılında çok şey başardık. Birlikte en olmazı başardık. Bunu; birlikte yaptık, BİR’imiz hepimiz için diyerek, BİZ diyerek başardık. Bunu; Çanakkale’de yaptık, Kurtuluş Savaşı’nda yaptık, Cumhuriyet’in birinci yıllarındaki endüstrileşme hareketinde, planlı devirdeki kalkınma gayretinde, 80’li yıllardaki dışa açılma sürecinde yaptık. Ve son 21 yılda orkestra şefimiz Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın güçlü liderliğinde yapılan dev yatırımlarla, altyapısı ve üstyapısı ile, eğitim ve sıhhat sistemi ile, endüstrisi ve tarımı ile, turizm bölümü ve ihracatı ile büyük bir iktisat ve güçlü bir ülke haline geldik, askeri ve siyasi alanda dünyada saygın bir pozisyona geldik.”

 

Bakan Bolat Türkiye’nin ticaretini sayılarla ortaya koydu

Bolat, “1923’te 50,8 milyon dolar, 1973’te yıllık 1 milyar dolar, 1987’de aylık 1 milyar dolar ihracat yapabilen bir ülkeden, günümüzde günlük 1, bazen 1,5 milyar dolar ihracat yapan bir ülke haline geldik. Bugün, 255 milyar dolar mal ve 100 milyar dolar da hizmet olmak üzere, yılda 355 milyar dolar döviz geliri elde eden bir ülkeyiz. 1980’li yıllarda incir, tütün, kuru üzüm üzere birkaç tarım eseri ihraç edebilen bir ülkeden bugün savunma sanayi ve yazılım ihraç eden bir ülke olduk. Hiç kuşku yok ki, bunu; sanayicimizle, çiftçimizle, ihracatçımızla, esnafımızla, memurumuzla ve emekçimizle, yani BİZ, DAİMA BİRLİKTE başardık! Türkiye Yüzyılı’nda temel amacımız, dünyanın en büyük 10 iktisadı ortasına girmek ve orta gelir tuzağını aşıp zenginler ligine katılmaktır. Bu emelle, Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın çizdiği Türkiye Yüzyılı vizyonu çerçevesinde ülkemizin kalkınmasını ve vatandaşlarımızın refahını artırmayı hedefleyen ve yatırım, üretim, istihdam ve ihracatı önceleyen politikalarımızı kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz. Önümüzdeki periyodun olmazsa olmazı; katma bedelli üretim ve ihracattır. Savunma sanayi ihracatında dünyada öncü ülkelerden biri olma, yazılım ihraç etme, yerli ve ulusal araba TOGG’u ihraç etme, yüksek teknolojili eser ihracatımızı artırma bu periyodun gayeleri ortasındadır. Tek yol, ihracat yapmaktır anlayışımız çerçevesinde hem mal, hem de hizmet ihracatımıza çeşitli takviyeler sağlıyoruz, ihracatçılarımızın adeta her adımına dayanak veriyoruz. Bu hedefle, Bakanlığımızın 2024 yılı bütçesini ve ihracat dayanaklarını en az 2 katına çıkarıyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilir;  A101'de Dünya Televizyon Gününe Özel Birbirinden Çeşitli Televizyonlar Satışa Sunuluyor

 

MAHMUT ASMALI: “YERLİ ÜRETİMİ GÜÇLENDİRMELİ VE DAYANAK OLMALIYIZ”

 

“MÜSİAD, 12 genç girişimcinin, ‘Yüksek Ahlak Yüksek Teknoloji’ ufku ve Türk iş dünyasının yerli ve ulusal gücü olma maksadıyla, 1990 yılında kurulan bir sivil toplum kuruluşudur. MÜSİAD bir aile ocağıdır. Biz burada pişeriz, gelişiriz, güçleniriz ve alın terinin muvaffakiyetini tüm dünyaya taşırız. MÜSİAD, müstakildir geleceği dönüştürür, dürüsttür hakka hukuka riayet eder, özdendir her şeyden evvel vatanını ve milletini önceler” kelamlarıyla konuşmasına başlayan MÜSİAD Genel Lideri Mahmut Asmalı şunları kaydetti:

“Hepimizin çok âlâ bildiği üzere, siyasette ve diplomaside güçlü olmak istiyorsak bunun yolu ekonomik güce sahip olmak ve ekonomik bağımsızlıktan geçiyor. Bu nedenle MÜSİAD olarak her vakit vurguladığımız üzere; yerli üretimi güçlendirmeli ve takviye olmalıyız.  Bununla birlikte bizleri güçlü kılacak en kıymetli öge ise ‘bir ve beraber’ olmamızdır. Sen, ben, o değil; lakin Biz olursak kendi gücümüzü ortaya çıkarabiliriz. Lakin biz olursak hiçbir güç önümüzde duramaz ve gerçek kelam sahibi bizler oluruz. Bir arada ve güçlü olursak, yaşanan savaşa ve insanlık dramına müdahale edebiliriz. Filistin’deki kardeşlerimize dayanak olmak istiyorsak güçlü olmalıyız. Velhasıl; Biz’in gücüne ve kudretine inanmalıyız”

 

ASMALI: “TÜRKİYE HEM BÖLGESEL HEM GLOBAL MANADA BÜYÜK BİR GÜÇ”

Asmalı konuşmasında, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına girdiğimiz Türkiye Yüzyılında; 905 milyar dolarlık ulusal geliri, 255 milyar dolar düzeyini geride bırakan ihracatı ve istihdamda 31 milyonu aşan işgücü piyasasıyla Türkiye, hem global hem de bölgesel manada büyük bir güce dönüşmeyi başarmıştır. Ülkemiz; mevcut imalat potansiyeli, esnek üretim kapasitesi, nitelikli insan gücü ve büyük piyasalara yakınlığı sayesinde, önemli bir üretim üssü pozisyonuna yükselmiştir. İhracat bayrağını 200’den fazla ülkeye ulaştıran, iktisattan altyapı ve kentleşmeye, eğitimden sıhhate kadar birçok alanda epeyce büyük atılımlar yapan Türkiye’nin, bu muvaffakiyetini önümüzde periyotta de sürdüreceğine ve Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında dünyanın en büyük 10 iktisadı ortasına gireceğine olan inancımız tamdır” dedi.

Bu noktada önümüzdeki yıllara ait 12’nci Kalkınma Planının rehberliğinin kıymetine dikkat çeken Asmalı, kelamlarına şöyle devam etti: “2028 yılına ait büyüme, istihdam, ihracat ve enflasyon gayelerine ulaşma noktasında, sadece kamu kısmı ve iş dünyası için değil, iktisadın bütün aktörleri için bir yol haritası niteliğindedir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye Yüzyılını inşa etmek için iktisat idaresinin atmakta olduğu adımlar sayesinde; Sağlam sanayi altyapısı, nitelikli insan kaynağı ve yenilikçiliği ekosistemi sayesinde Türkiye, dünya ortalamasının üzerinde büyümeye devam edecektir.”

 

BAYKAR İDARE ŞURASI LİDERİ SELÇUK BAYRAKTAR: “20 YILDA YÜZDE 85 DIŞARIYA BAĞIMLILIKTAN YÜZDE 20 DIŞARIYA BAĞIMLILIĞA KADAR DÜŞÜRMÜŞ OLDUK”

 

Vizyoner’23’te bir sunum gerçekleştiren BAYKAR İdare Şurası Lideri Selçuk Bayraktar, marka kıssasını ve vizyonunu iştirakçilerle paylaştı. Dünyaya damgasını vuran bir yüksek teknolojiyi Baykar’ın tek başına 33 ülkeye ihraç ettiğini belirten Bayraktar, “Türkiye, dünyada en yakın rakibinden (ABD’li) 5 kat daha fazla bilinen SİHA’ları üretmiş durumda. Teknolojiyi kullanma açısından bakacak olursanız Türk orduları SİHA’larla kazanılan birinci savaşı da Bayraktar TB2 ile kazanmış durumda” diye konuştu. Bayraktar TB3 şu anda havada, üçüncü uçuş testi yapılıyor diyen Bayraktar, TEKNOFEST birinci yılından itibaren çok büyük bir teveccüh gördü, dünya rekorlarını kırdı. Dünya rekorlarından sonra kendi rekorlarını açık orta farkla kırmaya devam etti. Cumhuriyet’imizin 100. yılında 4,5 milyon ziyaretçi ağırladık” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Türkiye'yi Teknoloji Toplumuna Dönüştürüyoruz

 

”Biz bütün bu çalışmaları ülkemiz semalarında tam bağımsız ve hür olsun diye gerçekleştirdik” diyen Bayraktar şunları kaydetti: “Bugün dünyada yüksek teknolojiyi geliştiren uluslar ve devletler var. Dünyanın en güçlü silahlarını geliştiren ülkeler de var, hatta bütün dünyanın toplamından fazla silah geliştiren ülkeler de var. Fakat bu silahları nasıl kullandıklarını şu anda görüyoruz. Münasebetiyle ne yaptığınızdan fazla nasıl yaptığınız ve nasıl sorusundan daha da değerlisi neden bunları geliştirdiğiniz değer taşıyor. Türkiye Teknoloji Ekibi Vakfı’yla yürüttüğümüz çalışmalarda milyonlarca gencimize daima şunu söylüyoruz; ‘Kendinden öte aileni, ailenden öte yaşadığın toplumu, toplumdan öte milletini ve milletinden öte insanlığın yararını düşünerek çalışmalarını yürüt. Çalışmalarını bu formda yaparsan, azimle uğraşla dosdoğru ahlaktan ve etikten ayrılmadan çalışırsan ve bugünün yarışlarına değil de geleceğin yarışlarına şimdiden odaklanırsan, ahlaktan etikten ayrılmazsan dünyanın en güzelini yapabilirsin, daima bunan inan.’”

 

ŞEKİB AVDAGİÇ: “TÜRKİYE’NİN 2022’DE BİLGİ VE BAĞLANTI TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ İHRACATI 2 MİLYAR DOLARA YAKLAŞTI”

 

Vizyoner’23 Doruğu açılışında konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) İdare Konseyi Başkanı Şekib Avdagiç, toplantıda bulunmaktan memnunluk duyduğunu söyleyerek şunları kaydetti:  “Ticarete hayat veren Türkler rollerine yine geri dönüyorlar. Dünyada teknolojik ilerlemenin çok süratli formda gerçekleştiği bir süreci yaşıyoruz dijital çağda dönüşümün mutlak gereklilik haline geldiği bir yüzyılda Türkiye dijital ekonomiyi kuruyor.  Bu hedefle her türlü altyapıyı bilhassa son 20 yılda çok tesirli biçimlerde geçti.” Teknolojik ilerlemenin çok süratli gerçekleştiği bir süreçten geçildiğini belirten Avdagiç, “Dijital çağda, dönüşümün mutlak gereklilik haline geldiği bir yüzyılda, Türkiye dijital ekonomiyi kuruyor ve memleketler arası rekabet argümanı olarak dijitali ve teknolojiyi vurguluyor. Bu maksatla her türlü altyapıyı süratle hayata geçiriyor. Türkiye’nin 2022’de bilgi ve bağlantı teknolojileri bölümü ihracatı 2 milyar dolara yaklaştı.” diye konuştu.

 

Kolektif hareketin gücüne dikkat çekildi

Vizyoner tepelerinin 2015 yılında “Gelecekle İş Yapmak”, 2017 yılında “Dönüşüm”, 2019 yılında “Dijital Gelecek” ve 2021 yılında “Fark Et” temaları üzerine şekillendirildiğini belirten Vizyoner23 İcra Şurası Lideri Hasan Ekmen, açılış konuşmasında kolektif hareketin gücüne dikkat çekti. Ekmen açılış konuşmasında şunları söyledi: “Günümüzün karmaşık ve süratle gelişen ortamında, hiç kimse tüm karşılıklara sahip değildir. Hiçbir bilim insanı kendi alanındaki tüm bilgiye sahip olamaz. Sırf kağıt pipet kullanarak dünyayı kurtaramazsınız. Şimdiye kadar yazılmış 130 milyon kitabı tek başınıza okuyamazsınız. Ve bir, hiçbir vakit binden büyük değildir.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.