Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

İnşaat Sektörü ‘Sürdürülebilir Bir Gelecek’ İçin İnşa Edenler’de Buluştu

İnşaat Deryası tarafından, bu yıl birinci sefer gerçekleştirilen ‘İnşa Edenler’ gala ve panel tertibinde inşaat dalının temsilcileri bir ortaya geldi.

‘Sorumluluğumuz, yeşil bir gelecek’ sloganıyla gerçekleşen tertip kapsamında Soma Işıklar’da 5 bin ağaç toprakla buluşturulacak.

DYO, Pimapen ve Emre Demir İnşaat sponsorluğunda, Bayraklı Bella Vista Event’te gerçekleştirilen kokteylle başlayan aktiflikte İzmir’in önde gelen müteahhitleri, mimarları, yapı materyalleri dalı temsilcileri, sivil toplum kuruluşu yöneticileri ve çok sayıda seçkin davetli bir ortaya geldi.

Onag Yapı İdare Heyeti Lideri ve İnşaat Deryası İmtiyaz Sahibi Niyazi Gültekin, yaptığı açılış konuşmasında 7 yıldır dalın meselelerinin tahlili ve kesimdeki gelişmelerin duyurulması için grup olarak çalıştıklarını söyledi.

 

7 YILDIR KESİMİN SESİ OLDUK

İnşaat Deryası olarak hem yazılı basında hem de dijital ortamda 7 yıldır bölümün sesi olduklarını belirten Gültekin, “İnşaat Deryası’nda, projeleri ve firmaları en gerçek biçimde sunmaya çalıştık ve bundan sonra da sunmaya devam edeceğiz. İnşaat Deryası olarak yayın ilkemizden taviz vermeyeceğiz. Yalnızca kesimin gelişmesi için yayınlarımızı sürdüreceğiz. 2016 yılında, hiç bir maddi beklenti içine girmeden büsbütün kesime yararlı olmak için yola çıktık. Meslektaşlarımızın kendini söz edebileceği, projelerini anlatabileceği bir mecra olmak için bu yapıyı kurduk. 2,5 yıl evvel de dergimizin birinci sayısını bastık. Bundan sonrada da hem yazılı basın, hem de dijital medya da yer almaya devam edeceğiz. Bu yılki etkinliğimizin ismi ‘İnşa Edenler’. Maksadımız kesim bileşenleri ve meslektaşlarımızı bir ortaya getirmek kaynaştırmak ve ‘Kentimize nasıl daha yararlı olabiliriz’ diye uğraş harcamak. İnşa Edenler’e bundan sonra da her yıl devam edeceğiz” diye konuştu.

 

HER YIL 5 BİN AĞAÇ EKECEĞİZ

Niyazi Gültekin kelamlarına şöyle devam etti: “İnşa edenler olarak bu yıl Ege Orman Vakfı ile birlikte 5 bin ağaçlık bir hatıra ormanı oluşturuyoruz. Bu etkinliğimizi klâsik hale getirip her yıl 5 bin ağaç ekmeye devam edeceğiz. Bölüm olarak insanların yeşil alanlara, etraf düzenlemesine ve sağlam yapıya sahip konutlarda oturmalarını sağlamak misyonumuz. Bundan sonra da daha uygunlarını yapmayı Allah bize nasip eder. Bu tertipte emeği geçenlere, iştirakçilere, tertibe sponsorluk dayanağı veren DYO, Pimapen, Emre Demir İnşaat’a katkıları için çok teşekkür ediyorum”

 

FARKINDALIK YARATIYOR

Etkinlikte konuşan İç Mimarlar Odası İzmir Şube Lideri Burcu Yazgan da, “Bugün İnşa Edenler bir ortaya geldi. Bu birlikteliği çok önemsiyorum ve İzmir’de bir birinci olduğunu düşünüyorum. İç Mimarlar Odası olarak ekoloji ve sürdürülebilirliği ön plana çıkaran bir panel gerçekleştirdik. İnşaat Deryası ile bu mevzuda işbirliği içinde olmak ve bu bilgi birikimini daha fazla beşerle paylaşmak istiyoruz. Zira sektörel beraberlik büyük bir farkındalık yaratıyor. Bu hoş gecenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

İlginizi Çekebilir;  "Belediye başkanları asla hizmetten vazgeçmezler"

 

KENTİ PLANLAMA VE MUHAFAZA İSTİKRARI KURULMALI

Narlıdere Belediye Lideri Ali Engin ise konuşmasında şu tabirlere yer verdi: “Yıllardır siyasetin içindeyim; toplumsal sorumluluklarımı yerine getiriyorum. Bir yandan da asıl işim olan inşaat alanında da çalışıyorum. İnşaat bölümü sarsıntılardan, savaşlardan ulusal yahut uluslar ortası hareketlerden etkilenen bir kesim. Ancak dinamik bir dal. İzmir’in de bu mevzuda şanslı olduğuna inanıyorum. Nitelikli göç alan ve sermaye çeken bir yapısı var. Herkesin yaşamak istediği bir kent. Ulaşımı, planlaması, lokal idareleri, dal temsilcileri bakanlıklarımızla bir arada düzgün organize edip âlâ planlanması lazım. Bunun sürdürülebilir olması ve geleceğe taşınması için işbirliği içinde olmamız gerek. Süratli yapılaşma yanlışsız değil. Bir kent ne kadar planlı ve denetim altında gelişirse o kadar değerli oluyor. Her yerin yapılaşması aslında kar getirmiyor. Müdafaa ve kullanma istikrarını uygun kurmak lazım. Değerli olan kent için bir kıymet yaratabilmek. Yoksa kentler ekonomik istikrarını de yitiriyor”

 

PANELDE DÖNÜŞÜM VE SÜRDÜRÜLEBİLİR GELECEK KONUŞULDU

İnşa Edenler aktifliğinin ikinci kısmında ise ‘Sorumluluğumuz Yeşil Bir Gelecek’ başlıklı bir panel gerçekleştirildi.

Coordinat Yapı Kurucu Ortağı Caner Tan’ın moderatörlüğünü yaptığı panelde İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Suphi Şahin, Neva İtibar Yapı İdare Konseyi Lideri Mehmet Öztürk ve İzka İnşaat İdare Konseyi Lideri Azat Yeşil, sürdürülebilir bir kent için yapılması gerekenleri masaya yatırdı.

İzmir için herkese sorumluluk düştüğünü belirten panel moderatörü Caner Tan, düzenlenen bu toplantının kesimde yeni işbirlikleri ve sinerji yaratması için yararlı olduğunu söyledi.

Tan, “İzmir ülkemizin gözbebeği pozisyonunda. Kentin hak ettiği bedeli görmesi için herkese sorumluluklar düşüyor. Dala katkı sağlamak için bilhassa kentsel dönüşüm projelerinde mahallî idareler ve özel dalın güçbirliği içinde kentin geleceği için adımlar atması değerli. Bu kadar büyük kentsel dönüşüm gereken binanın sadece kamu eliyle yapılması mümkün değil. Kentsel dönüşüm çalışmalarında vakitle yarışıyoruz. Bugün yarın büyük bir zelzele olmayacağının garantisi yok. Bu nedenle süratli tahlil alabilmek için özel kesim temsilcilerinin de sürecin içine girmesi gerekiyor. İzmir’in yanlışsız biçimde tekrar imar edilmesi hepimizin sorumluluğunda. Biz bir konut üretirken yaklaşık 10 bin farklı kalem eser satın alımı yapıyoruz. Bu da eserleri üreten firmalar dahil toplam ülke iktisadının yüzde 35’ini oluşturuyor. İnşaat, iktisadın itici gücü. Hem barınma muhtaçlığını gideriyor, hem de istihdam sağlıyor ve katma bedel yaratıyor. Bugün burada bir ortaya gelen tüm kesim temsilcilerine iştirakleri için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

İlginizi Çekebilir;  Verimliliği ve Ciroyu Düşüren Çalışan Sirkülasyonu Sorununa PEAKUP'tan Velocity İntranet Çözümü

İZMİR 4 AKSTA BÜYÜYECEK

İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Suphi Şahin de, “İzmir Büyükşehir Belediyesinde imar planlama kentsel dönüşüm planlama kamulaştırma üzere işlerin sevk ve yönetiminden sorumluyum. Dalla bağlantı halindeyiz, mümkün olduğunca sizlerin sesine kulak veriyoruz. Bölümü ilgilendiren değerli hususlardan bir tanesi ruhsatla ilgili. Bunun için İZTO, EBSO ve STK temsilcileriyle son 3 yılda kıymetli toplantılar yaptık. Ruhsat etabında yaşanan her belediyede farklı dokümanın istenmesi problemini masaya yatırdık. Evrakların tekleştirilmesi konusunu gündeme aldık. Planlama kent planları yalnızca imar da temel alınan binlik planlar değil. Bir parselin inşa edilmesi için 1/1000’lik planlar da lazım, lakin üst ölçekli planların da bitmesi gerekiyor. Kent planlaması nüfusa nazaran yapılmak zorunda. Kentin geçmiş yıllardaki ve şimdiki nüfus artış suratına bakmak gerek. Sonra yeni yerleri imara açarsınız. 2010 – 2020 yılları ortasındaki büyüme süratimiz yüzde 10 – 11 düzeyindeydi. 4 milyonluk kent olarak 2020’ye geldiğimizde 4.4 milyonluk bir kent olmuşuz. Aslında bu kentin üst ölçekli 5 binlik planlarında imara açılan yerleri topladığımızda 6.6 milyon nüfusu barındıracak planları var. İmar yapılması için 5 binlik ve binlik planlarla birlikte parselasyon planlarının da yapılması lazım. Biz son 5 yıldır bunun üstünde çalışıyoruz.

Kent merkezinin yoğunluğunu azaltmak için sadeleştirilme yapılmalı. Kent için 4 aks belirlenmiş. Menemen, Kemalpaşa, Seferihisar ve Bornova aksı var. Biz nüfus hesaplarına nazaran ilçe belediyeleriyle planladığımızda bu arsa arzı sorunu de çözülür diye düşünüyorum” tabirlerini kullandı.

 

YAPI DALINDA PROSEDÜRLER VE VERGİ YÜKÜ AZALTILMALI

Neva İtibar Yapı İdare Konseyi Lideri Mehmet Öztürk de şunları söyledi: “Ankara ve İstanbul’da daha evvel önemli kentsel dönüşüm işlerine imza attık. Ankara, bir sarsıntı bölgesi olmamasına karşın bu bahiste İzmir’in önünde. İstanbul’da büyük bir kentsel dönüşüm projesine giriştik. Lakin hem belediyelerde hem de bürokrasiyle yürüttüğümüz süreçler ve süreçler iki yılı buldu. Bu uzun bekleme süreci ise bizleri kentsel dönüşüm yerine pak arsa bulmaya itiyor.

İzmir maceramız 3 yıl evvel yaşanan büyük zelzeleyle başladı. Bornova’da 600 dairelik sitede büyük toplantılar yaptık. Hepsi kentsel dönüşüm yapılmasını istiyordu. Biz imza kademesine geçtik. Dairesi 90 metre ise 70 metrekareye razı gelen olduğu gibi ya da 90 iken 100 metrekare isteyen oluyordu. Kat karşılığı kentsel dönüşümde çürük raporu almak için 3’te 2 imza yetiyordu. Ama kat karşılığı mukavele yapmak için yüzde yüz imza gerekiyor. Kendilerini bu son 100 kişinin içine bırakanlar ekstra kat yahut otomobil istedi ve bu süreci engelledi. Bakanlık özel bölüm olarak bir işe gireceksek en kolay ve süratli yol için emsal artışları gerekiyor. Bir Yerde 100 daire yıkılırsa oraya 200 daire yapılmalı ki, süreç bir formda yürüsün. Bakanlığın da süratli davranması gerekiyor. Kira yardımı vermesi iki yıl sürüyor. Konutların yıkılması da iki yıl sürüyor. Toplam 48 aylık bir kayıp oluyor. Bunun yerine devletin rezerv alanlar belirlemesi ve insanların sağlıklı binalara kavuşması için kademeli formda taşınması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir;  Başkan Soyer: İmar planlarına 2 milyon metrekare yeşil alan ekledik

Enflasyonist ortamda kamunun ve belediyelerin tek başına bu yükün altından kalkması çok güç. Burada özel kesimin de dayanağıyla taşımalı sistemle vatandaşların inançlı rezerv alanlarına yerleştirilmesi ve önümüzün açılmasını bekliyoruz. İzmir’de şu anda kentsel dönüşüm gerçekleştiremediğimiz için boş yer araştırmaya başladık. Seferihisar bölgesinde orta segmentin de yaşayabileceği fiyatlarla konutlar üreteceğiz. İzmir’de arsa kahrımız var. Beşerler evleniyor çoğalıyor münasebetiyle yeni konut üretimi her vakit gerekiyor. Kentsel dönüşümde özel bölümün canlandırılması, prosedür ve vergi yükünün de azaltılması konusunda beklentilerimiz sürüyor”

 

DOĞAYA NE KADAR SAYGILI OLURSAK, GELECEĞE O KADAR BEDEL KATARIZ

Panelde kelam alan İzka İnşaat İdare Konseyi Lideri Azat Yeşil ise kentsel dönüşümün farklı bir siyasetle ele alınması gerektiğine inandığını lisana getirdi.

Yeşil şunları söyledi: “Burada kentin çok önemli bir yapısal yorgunluğu var, çarpık bir yapılaşma var. İzmir’de 148 hektarlık alanda kentsel dönüşüm alanında çalışmalar yürüyor. Bu planlamaların hayata geçirilmesi, uzlaşmalar yapılamadığı için finansal sıkıntılar aşılamadığı için maalesef çok uzun yıllar sürecek biçimde öteleniyor. Bildiğiniz üzere hiç beklemediğimiz bir zelzeleye yakaladık. Ege denizinde yaşanan zelzele bizi de etkiledi. Burada hala yaralar sarılmaya çalışılıyor. Zelzeleden olduğu kadar bu süreçlerin uzamasından ötürü da hak sahipleri mağdur oldu. Mukavele ve kontrat yaptıkları firmalar işini yapamaz hale geldi. Bu dönüşümün yapılması ve gelecekte sürdürülebilir olması çok değerli. Birleşmiş Milletler iklim değişikliği konferansında sürdürülebilir bir dünya için yeşil konutlar ve etrafa hassas yapılaşmanın kelamını verdik. Burada önemli manada planlamaların yapılması gerekiyor. Kentsel dönüşümdeki bina yenilemeler bilhassa merkezlerde trafik sorunu altyapı problemlerine yani imar karmaşasına yol açıyor. Bu durum kentsel dönüşüm ismi altında sürdürülebilir değil. Hak sahiplerinin de yeni konutlarında metrekare manasında feragat etmeleri gerekiyor. Konut yapılan alanların sürdürülebilir olması ve güç konusunda da tasarruflu binaların yapılması lazım. Güneş gücüyle çalışan, elektrikle çalışan araçlar gündemde. Dronlar hayatımıza daha fazla girecek. Dünya çok farklı bir yere gidiyor. Birçok binanın cephesinde güneş gücünden istifade edilmesi kelam konusu olacak. Sırf konutların değil, fabrikaların da bu teknolojiye nazaran tasarlanmaları gerekiyor. Hatta bankalar bu stil binalara kredi verecek. Tabiata ne kadar saygılı olursak, geleceğe o kadar bedel katarız”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.