Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

İnegöl Belediyesi: 7. Kitap Günleri İçin Geri Sayım Başladı

7. Kitap Günleri İçin Geri Sayım Başladı

 

İnegöl Belediyesi’nin bu yıl 7’ncisini gerçekleştireceği Kitap Günleri Fuarının lansmanı yapıldı. 1 milyon kitap, 100’ü aşkın muharrir ve yayınevinin İnegöllü kitapseverlerle buluşacağı tertip 24 Kasım’da kapılarını açacak. 10 gün sürecek kitap şöleninde, indirimli ve kampanyalı kitaplar okuyucuya sunulacak.

İnegöl Belediyesi’nin birincisini 2017 yılında gerçekleştirdiği ve her yıl geliştirerek daha kapsamlı hale getirdiği İnegöl Kitap Günleri, bu yıl 7’nci sefer düzenlenecek. 24 Kasım – 03 Aralık tarihlerinde 10 gün boyunca adeta bir kitap şöleni havasında gerçekleştirilecek İnegöl Kitap Günlerinde bu yıl tekrar 100’ü aşkın müellif ve yayınevi ile 1 milyonu aşkın kitap okuyucu ile buluşacak.

KİTAP GÜNLERİNİN LANSMANI YAPILDI

Kitap Günleri Fuarı öncesi bugün; Kaymakam Eren Arslan, AK Parti Bursa Milletvekili Ayhan Salman, Belediye Lideri Alper Taban, AK Parti İnegöl İlçe Lideri Mustafa Durmuş, İnegöl Belediye Meclisi Kültür Komitesi Üyeleri ve Ulusal Eğitim Müdür Vekili Halil İbrahim Varlıklı iştiraki ile Ortaköy Kervansarayında basın toplantısı düzenlendi.

DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜNDE, FİLİSTİN’DE ÇOCUKLAR ÖLÜYOR

Duyuru ve davet emelli düzenlenen basın toplantısında 7’nci Kitap Günleri Fuarına ait açıklamalarda bulunan Belediye Lideri Alper Taban, Filistin’de yaşanan zulüm ve 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları gününe de değindi. Lider Taban, “Bugün 7’nci Kitap Günleri Fuarımızın duyurusu için bir ortadayız. Bugün birebir vakitte 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü. Bildiğiniz üzere İsrail, bilhassa son günlerde yaptığı ataklarla 5500 çocuğun, 3500 bayanın toplamda 13 bin insanın vefatına sebep oldu. Bu durumu kim yapıyorsa lanetliyoruz. Cenabı Allah onlara da tıpkı duyguyu yaşatsın. Şehitlerimizi de rahmetle anıyorum” dedi.

“DÜNYAYI YÖNETECEK JENERASYONLAR YETİŞTİRMEK İSTİYORSAK, KİTABI VE OKUMAYI GÖZ GERİSİ EDEMEYİZ”

İnegöl Belediyesinin gerçekleştirdiği 7’nci Kitap Günlerinin başladığını hatırlatan Lider Taban, şöyle devam etti: “Kitabın insan hayatındaki değerini anlatmak, bahsetmek lazım. Kitapsız yaşamak; kör, sağır, dilsiz yaşamaktır diyor düşünürler. Hasebiyle vücut eğitimi beden için neyse, okumak da beyin için odur. Dünyayı yöneten; kalem, kitap ve mürekkeptir. Bu şuurla, bizler de Dünyayı yönetecek kuşaklar yetiştirmek istiyorsak, kitabı ve okumayı göz gerisi edemeyiz. Okuyan toplumlar geleceğe istikamet verirken, tıpkı vakitte refahlarını da yükseltir. Okumayan toplumlara baktığımızda ise oburlarının sömürgesi olmaktan kurtulamamışlardır.”

1 MİLYON KİTAP İNEGÖLLÜLERLE BULUŞUYOR

“İnegöl’ümüzde de 24 Kasım Cuma günü Öğretmenler Gününde başlayıp 03 Aralık tarihine kadar sürecek bir kitap şöleni olacak. 24 Kasım Cuma günü 14.00’da MODEF Fuar alanında açılışımızı gerçekleştireceğiz. Açılışımızın onu konuğu Muharrir İhsan Süreyya Sırma olacak. Tertip boyunca da çok değerli yazarlarımızı konuk edeceğiz. Bunlardan birkaçını saymak gerekirse; Hayati İnanç, Gri Koç, Orhan Toker, Merve Gülcemal, Tufan Gündüz, Kemal Sayar, Fatih Duman, Hatice Kübra Tongar, Nurullah Genç, Dilek Gözü pek ve Beyhan Budak. Fuarımızın bu yılki sloganı ise İnegöl’de mevsim kitap formunda belirlendi. Hafta içi 09.00-20.00 hafta sonu ise 10.00-20.00 saatleri ortasında açık kalacak Kitap Günleri Fuarımızda, 100’ü aşkın müellif ve yayınevi ile 1 milyonu aşkın kitabı ilçe halkımızla buluşturacağız.”

YEREL MUHARRİRLER KİTAPLARINI TANITACAK

“İnegöl’ümüzün bir de mahallî müellifleri var. Ben bunları tıpkı vakitte Kitap Fuarımızın bir meyvesi olarak görüyorum. Mahallî muharrirlerimiz da bu tertip kapsamında görücüye çıkacaklar. Küçükten büyüğe müellifimiz var. 20 lokal muharririmizin ortasında 12 yaşında Berre Işık Yavuz evladımız da yerini alacak.”

7 KİTAP KULESİ ÇEKİLİŞLE SAHİBİNİ BULACAK

“Kitap Fuarlarımız öncesi her yıl yaptığımız muhakkak çalışmalar var, bunlara bu yıl da devam ettik. 27 bin kumbara dağıttık okullarımızda. Ulusal Eğitim Müdürlüğümüzün de katkı ve dayanaklarıyla öğrencilerimize kumbaraları dağıtarak hem tasarruf vurgusu yapmak istedik hem de öğrencilerimizin kitap fuarımızda kitap almak için birikim yapmaya teşvik ettik. Yeniden dev kitap kulesi çekilişi gerçekleştireceğiz. 7. Kitap Günlerimize özel 7 Kitap Kulesinden birine çekilişle sahip olmak için iştirakçilerimiz; toplumsal medya hesaplarımızdan yayınlayacağımız kitap kulesi gönderimizi beğenip, yorum yapıp yorumuna 2 arkadaşını etiketleyecek. Çekiliş sonuçları 02 Aralık Cumartesi günü açıklanarak sahiplerine teslim edilecek.”

ÖĞRETMENLERE ÖZEL KAMPANYA

“Bu manalı tertipte, öğretmenlerimizi de unutmadık. 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle şimdiden tüm öğretmenlerimizin gününü kutluyorum. Fuar kapsamında öğretmenlerimize ayrıyeten bir indirim daha uygulanacak. İndirim ayrıntılarını daha sonra açıklayacağız.”

12 BİN 500 ÖĞRENCİ FİYATSIZ TAŞINACAK

“Öğrencilerimizi yeniden her yıl olduğu üzere Kitap Fuarımıza fiyatsız olarak taşıyacağız. Planlama kapsamında 12 bin 500 öğrencimizi fuara getirmek için hazırlıklarımızı yaptık. Etraf vilayet ve ilçelerimizde de duyuruları yaparak vatandaşlarımızı davet ettik. Kentimizde yaşayan her birey bu tertipten hizmet alacak. Tüm hemşerilerimizi bu kitap şölenine davet ediyorum.”

GENÇLERİMİZİN KİTABA OLAN İLGİSİ BİZLERİ KEYİFLİ EDİYOR

AK Parti Bursa Milletvekili Ayhan Salman da kitabın kıymetine dikkat çektiği açıklamasında “Kitap tarih boyunca insanlık için kıymetliydi. Geçmişte tahminen o yapıtların yazılması, ulaşılması çok güç koşullarda oluyordu. Bizim gençliğimizde de kütüphanelerde fazlaca kitaba ve bilgiye erişiyorduk. Sonrasında dijital dünyanın süratli gelişimiyle güya beşerler artık kitap okumuyor üzere bir algı oluştu. Lakin ben uzunca müddettir belediyemizin yaptığı bu tertibe bilhassa gençlerimizin ilgi gösterdiğini görüyorum. Tekrar Nöbetçi Kitaphanelerde gençlerimizin kitapla haşır neşir olduğunu görmek bizleri keyifli ediyor. Münasebetiyle bu tertipleri da önemsiyoruz” diye konuştu.

ŞEHİRLERİ İMAR EDERKEN, KUŞAKLARI İHMAL ETMEMELİYİZ

Son olarak bir konuşma yapan Kaymakam Eren Arslan ise “Çok hoş ve manalı bir buluşmayı burada gerçekleştiriyoruz. Bu yıl 7’ncisi düzenlenecek olan Kitap Günleri, İnegöl Belediyemizin çok değerli hizmetlerinden biri. Zira kentleri imar ederken şayet jenerasyonları ihmal edersek, ihmal ettiğiniz o jenerasyonlar imar ettiğiniz kentleri yıkarlar. İnşallah bizler imar ettiğimiz kent ve medeniyetleri ihmal etmediğimiz insanlarımızla geleceğe daha güçlü taşıyacağız. Bu manada kitap biz insanların, hele ki birinci buyruğu oku olan bir dinin mensupları olan biz Müslümanların olmazsa olmazıdır. Kitaptan başka bir hayat bizim için düşünülemez. Katkı ve takviye veren herkese teşekkür ediyorum. İlçemize, ülkemize güzel olsun” biçiminde konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Sanat ve eğlencenin buluşma noktası İzmir Enternasyonal Fuarı

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.