Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

İndirimli alışveriş günlerinde ortaya çıkan kargo dolandırıcılığına dikkat !

İNDİRİMLİ ALIŞVERİŞ PERİYODUNDA KARGO ŞİRKETLERİNİ VE E-TİCARET SİTELERİNİ TAKLİT EDEN SAHTE SMS’LERE DİKKAT

 

İNDİRİMLİ ALIŞVERİŞ GÜNLERİNDE ORTAYA ÇIKAN

KARGO DOLANDIRICILIĞINA DİKKAT!

 

Kasım ve aralık ayında e-ticaret sitelerinin sunduğu avantajlı indirimler, tüketiciler için cazip fırsatlar sunarken, siber hatalıların geniş kitlelere ulaşması için de uygun ortamı oluşturuyor. Tanınan e-ticaret sitelerini ve kargo şirketlerini taklit ederek uydurma e-posta yahut SMS yollayan saldırganlar, tüketicilerden teslimat adreslerini yahut ödeme tercihlerini değiştirmesini talep ederek, şahsî bilgileri ve finansal bilgileri ele geçiriyor. 11.11, Efsane Cuma ve yılbaşı fırsatları üzere indirim günlerinde görülen ağır harcamaların, kimlik avı teşebbüslerini artırdığını tabir eden Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, abartılı kampanyalara, kredi kartı dolandırıcılıklarına ve uydurma alışveriş sitelerine karşı önlemli olunması ihtarında bulunarak kesinlikle sanal kart ile alışveriş yapılması gerektiğini söz ediyor.

 

11.11, Efsane Cuma ve yılbaşı fırsatları üzere özel günlerde avantajlı kampanyalar düzenleyen e-ticaret siteleri, kasım ve aralık ayı boyunca alışveriş tutkunlarına cazip teklifler sunuyor. Bu durumu kendi makûs hedefleri için kullanan siber hatalılar, kimlik avı hücumlarıyla tüketicilerin şahsî bilgilerini tehdit ediyor. Birçok tüketicinin yakın vakitte online alışveriş yapma mümkünlüğünün hayli yüksek olduğu bu devri fırsata çevirmek isteyen siber dolandırıcılar, kargo şirketlerini ve e-ticaret sitelerini taklit edip sayısız şahsa rastgele uydurma kargo takip SMS’i göndererek aldığı eserin bir an evvel kendisine ulaşmasını sabırsızca bekleyen vatandaşları dolandırmayı hedefliyor. İndirimli alışveriş periyodunun, siber dolandırıcılar için büyük bir fırsat olduğunu ve onların da sabırsızlıkla beklediğini belirten Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, online alışveriş sitelerinin her zamankinden daha çok ziyaret edildiği indirim devirlerinde tüketicilerin bilhassa kargo şirketlerini ya da e-ticaret sitelerini taklit eden SMS’ler nedeniyle inançsız siteleri ziyaret ederek kredi kartı ve kimlik bilgilerini siber korsanlara kaptırabileceğine dikkat çekiyor.

 

Uygun Fiyatlı Alışveriş Akabinde Sabırsızca Kargosunu Bekleyenler Hedefte

 

Kendilerini tanınan e-ticaret sitesi ya da kargo şirketi ismi altında gizleyen saldırganlar, gönderdikleri rastgele e-posta ya da SMS’ler ile tüketicilerden teslimat adreslerini yahut ödeme tercihlerini değiştirmesini talep ediyor. Bir anlık zafiyet ile gönderilen iletideki irtibat adresine tıklayan tüketiciler, istenilen bilgileri doldurduğunda banka hesap bilgilerini ve şahsî bilgilerini hatalıların ele geçirmesine neden oluyor. Rastgele bir saygın işletmenin yahut kurumun, bu türlü bir yolla tüketicilerden siparişiyle ilgili bir talepte bulunmayacağını belirten Akkoyunlu, “Özel indirim günlerinde milyonlarca tüketiciyi tehdit eden siber saldırganlar, e-ticaret siteleri yahut kargo şirketleri ismi altında kullanıcıların kredi kartı bilgilerini ve şahsî bilgilerini talep edebiliyor. Bu nedenle gelen e-posta ve SMS’lere kuşkucu bir halde yaklaşmak ve siparişle ilgili istenen değişikleri resmi sitelerden denetim etmek tüketicileri bu tıp tehlikelerden uzak tutuyor.” açıklamasında bulunarak indirim günlerinde inançlı çevrimiçi alışveriş için 10 kıymetli ipucu paylaşıyor.

 

1. İndirim gününe özel içeriklere çabucak kanmayın, gelen maillerin adresini ve doğruluğunu denetim edin. Kötü niyetli şahısların göndereceği SMS ya da e-postadaki linklere tıkladığınız anda tüm ferdî bilgileriniz dolandırıcıların eline kolaylıkla geçebiliyor. Düzgün niyetli üzere gözüken tebrik kartlarının ardında da makûs planların olabileceğinden kuşku edilmesi gerekiyor. Düşünmeden tıklanan linkler tüketicileri virüs bulaştıran sitelerin maksadı haline getirebiliyor. Bu şekil içeriğe sahip bir bildiri, tanıdık birinden gelse dahi kendisi ile bağlantıya geçip teyit edilmesi gerekiyor. 

 

2. Banka kartı ve kredi kartı yerine sanal kart tercih edin. Kredi kartları, banka kartlarına nazaran daha fazla müdafaa sağlıyor fakat güvenlikte ikisinin de üstüne çıkan sanal kartları kullanarak ek müdafaa katmanı yaratılabiliyor. Kredi kartı yerine geçen sanal kartlar, siber dolandırıcılığa karşı kişinin inançta olmasına yardımcı oluyor.

 

3. Abartılı kampanya, indirim ve armağan tekliflere prestij etmeyin, inançsız ağlar üzerinden düzmece satın almalara yönlendirebilecek linklerden uzak durun. Eğer görünen bir kampanya ne kadar cazipse, gerçeklikten bir o kadar uzak oluyor. Kampanyanın gerçek olup olmadığını anlamak için yeni bir tarayıcıda web site adresi direkt bu adres çubuğuna yazılarak denetim edilebiliyor. Her ne olursa olsun online alışverişler için kesinlikle düşük bakiyeli bir sanal kart kullanılması değer taşıyor.

 

4. Verdiğiniz bilgilere dikkat edin. Alışveriş yapılan site, sipariş için gerekli bilgiler dışında çok daha fazla soru soruyorsa, bu özel soruların cevaplanmaması ve alışverişin sonlandırılması gerekiyor. Kimi berbat hedefli yazılımlar, çevrimiçi formlara satır ekleyerek siber hatalıların özel bilgileri çalmasına neden olabiliyor.

 

5. Fiyatsız ve halka açık Wi-Fi erişim noktalarından uzak durun. Siber dolandırıcılar tarafından denetim edilen fiyatsız bir Wi-Fi ağına bağlanıldığında, aygıtta bulunan kritik bilgiler kullanıcı farkında olmadan hatalıların eline geçebiliyor. Şayet meskende bulunan Wi-Fi ağı haricinde online bir süreç yapılması gerekiyorsa, taşınabilir bilgi ağının kullanılması kıymet taşıyor. Fakat Wi-Fi ağına bağlanılması gerekiyorsa, taşınabilir güvenlik tahlili içeren bir VPN ile ilişki kurulması ferdî bilgilerin müdafaasına yardımcı oluyor.

 

6. Verilerinizi yedekleyin. Bilgisayarın virüs saldırısı sonucunda çökmesi üzere tehlikeli durumlarda data kaybını önlemek için, bilgilerin sistemli bir biçimde yedeklenmesi kıymet taşıyor.

 

7. Taşınabilir aygıtınızın inançta olduğuna emin olun. Mobil aygıtların güvenliğinin hiçbir vakit bilgisayarların güvenliği kadar önemsenmemesi öbür pek çok açıdan olduğu üzere online alışverişte de sorun yaratıyor. Alışveriş gerçekleştirmeden evvel taşınabilir aygıtın en yeni antivirüs yazılımına sahip olduğuna, telefonu koruyan şifrelerin ve farklı hesaplarda birbirinden değişik, uzun ve sayı ile harf kombinasyonlarıyla oluşturulmuş güçlü şifreler kullanıldığından emin olunması gerekiyor. Klasik şifreler dışında biyometrik doğrulama yollarından faydalanmak da güvenliği epey artırıyor.

 

8. Hesap özetlerini ve kredi kartı ekstrelerini denetim edin. Online alışveriş yaptıktan sonra hesap özetinde ya da kredi kartı ekstresinde kuşkulu bir harcama görüldüğü takdirde derhal banka ile bağlantıya geçilmesi, daha fazla hasarın önlenmesinde tesirli oluyor.

 

9. Mağazaların web siteleri yerine uygulamalarını kullanın. Siteler yerine mağazanın uygulamasını kullanmak, uygulamaların ele geçirilme ihtimali daha düşük olduğundan satın alımları daha inançlı kılıyor. Şayet kesinlikle site üzerinden alışveriş yapmak gerekiyorsa, alışveriş yapılan sitenin SSL sertifikası kullandığından emin olunması gerekiyor.

 

10. Bilinen, ödüllü ve kapsamlı bir güvenlik tahlili kullanın. Tek seferde Windows, Mac OS ve Android aygıtlarını koruyan Bitdefender Total Security, çok katmanlı müdafaasıyla gelişmiş berbat emelli yazılımları durdurmak için rakipsiz bir tehdit algılama sunuyor. Çevrimiçi alışveriş yaparken ödemeleri müdafaa altına alan Bitdefender Total Security, sistem performansını düşürmeden şifre yahut kredi kartı bilgileri üzere finansal bilgileri çalmak isteyen web sitelerini tespit ederek engelliyor. 

 

İlginizi Çekebilir;  Elmalı Çukurelma yolu asfaltlanıyor

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.