Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Huawei Ar-Ge Buluşması Gaziantep’te gerçekleşti  

Huawei Ar-Ge Buluşması Gaziantep’te gerçekleşti  

 

Doğu ve Güneydoğu vilayetlerinde tahsil gören öğrencilerin yazılım alanında kendilerini geliştirmelerine imkan sağlayan Huawei Ar-Ge Buluşmaları, Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde düzenlenen aktiflikle devam etti. Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, İpekyolu Kalkınma Ajansı ve Huawei Türkiye iş birliğiyle, 8-9 Kasım tarihlerinde Gaziantep’te gerçekleştirilen Ar-Ge Buluşması’na, iki günde toplam 1.000 öğrenci ve ilgili fakültelerin öğretim üyeleri katıldı.  

 

Huawei, genç yeteneklerin Türkiye bilişim ekosistemine kazandırılması istikametindeki faaliyetlerine sürat kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda hayata geçirilen ‘Huawei Ar-Ge Buluşması’, 8-9 Kasım tarihlerinde, Gaziantep’te, Hasan Kalyoncu Üniversitesi mesken sahipliğinde gerçekleşti.

 

Bilişim eğitiminde fırsat eşitliğinin sağlanmasının yanı sıra, öğrencilerin kodlama marifetlerinin geliştirilmesinin amaçlandığı aktiflik kapsamında öğrencilere; telekomünikasyon, siber güvenlik, bulut bilişim, Huawei Taşınabilir Servisleri ve bilgisayarlı görü temel eğitimleri verilirken, meslek oturumları, mülakat simülasyonları ve bulut bilişim alanında uygulamalı eğitim seansları da Ar-Ge buluşması çerçevesinde hayata geçirilen etkinlikler ortasındaydı.  

 

Öğrenciler ayrıyeten, Huawei Ar-Ge Buluşması kapsamında, ülkemizin önde gelen bilişim eğitmenlerinden Buğra Ayan’dan, Web3 konusunda temel bir eğitim alma fırsatı da buldular.

 

Huawei Ar-Ge Buluşması; Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz, Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Lideri Mustafa Ermiş ve Huawei Türkiye Siber Güvenlik ve Kapalılık Şefi Ömer Faruk Şahin’in konuşmalarıyla başladı.

 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin konuşmasında şu sözlere yer verdi, “Tüm paydaşlarıyla ve kentin kültürüyle bütünleşik, vatandaş odaklı teknolojik tahliller ile sürdürülebilir yüksek hayat kalitesi sunan Türkiye’nin öncü akıllı kenti Gaziantep için; akıllı kentler kapsamında Gaziantep Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri A.Ş.’yi kurduk. Gaziantep Bilişim A.Ş. ve GASMEK iş birliğinde bilgi teknolojileri alanında meslek yapmak isteyen seçilmiş yetenekli öğrencilere yazılım eğitimleri verdik. 6 aylık bir süreci kapsayan proje ile kentte, çağdaş teknolojiler alanında yetişmiş yazılım ekosisteminin oluşturulması, iş ve yüksek katma kıymet üreten projelerin çıkarılmasına katkı sunduk. Genç yazılımcılara istihdam sağlamış olduk. Ayrıyeten tekrar Gaziantep Bilişim A.Ş. koordinatörlüğünde Gaziantep Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Gaziantep Teknopark, TARGET TTO, GAÜN Yazılım Topluluğu, AppVentures firması katkılarıyla ‘Akıllı Kent Hackathonu’ düzenledik. Akıllı Kentin pahalı gençleri için, ‘Genç Dostu Şehir’ olarak ‘Genç Gaziantep Kart’ uygulamamızı devreye aldık. Uygulama sayesinde gençler haberlerden ve fırsatlardan haberdar olabilecekler ve uygulamanın sunduğu ayrıcalıklardan faydalanabilecekler. Bugün burada Huawei Ar-Ge buluşmasının bir modülü olmaktan memnunluk duyuyoruz. Bu türlü bir aktifliğin düzenlenmesine vesile olduğu için başta Huawei ailesine ve paydaşlarına teşekkürlerimi sunarım.

İlginizi Çekebilir;  Kürekte Gençlerin Mücadelesi Nefes Kesti

 

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, iştirakçilere seslenirken, “Teknoloji, günümüzde her alanda her kesimde hayatın merkezine yerleşmiş durumda. Şuurlu ve yanlışsız kullanıldığında, teknoloji hem ömrü kolaylaştırıyor hem de iş dünyasında inanılmaz rekabet avantajları sağlıyor. Teknoloji geliştirme ve idaresi günümüzün olmazsa olmazlarından. Bu nedenle, yenilikçiliği teşvik ederek ve Ar-Ge çalışmalarını destekleyerek, teknolojinin hudutlarını daima genişletmemiz gerekmekte. Hasan Kalyoncu Üniversitesi olarak, yenilikçi bir vizyonla hareket ediyor ve teknoloji geliştirmeye çalışan genç yeteneklerin çabalarını her daim destekliyoruz. Yapay zeka, sürdürülebilirlik ve yeşil teknolojiye odaklanan; etraf dostu eserler geliştirmek ve güç verimliliğini artırmak için yapılan araştırmalara ve bilişim teknolojileri alanındaki çalışmalara da büyük değer veriyoruz. Huawei, genç yeteneklerin Türkiye Bilişim Ekosistemi’ne kazandırılması istikametinde Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu işbirliği ile etkinlikler düzenliyor. Bu kapsamda düzenlenen etkinliklerden biri olan ‘Huawei Ar-Ge Buluşması’ ile bilişim eğitiminde fırsat eşitliğinin sağlanmasının yanı sıra, öğrencilerin kodlama maharetlerinin yükseltilmesi amaçlanıyor. Bu etkinliklerde, geleceğin teknolojilerini ve yazılımlarını geliştirecek öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri için atölyeler, teknoloji demoları ve mülakat simülasyonları üzere faaliyetler yapılıyor. Aktifliğin teknoloji ekosistemine yarar sağlamasını ve katma kıymet üretmesini diliyorum, tüm paydaşlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

 

İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz yaptığı değerlendirmede, “Bölgemizin yeni gelişme eksenlerinden biri olan teknoloji odaklı yeni jenerasyon girişimciliği geliştirmek için, evvel ekosistemin altyapıları olan girişimcilik merkezlerimizi kurduk. Artık de sağladığımız fonlarla genç girişimcilerin fikirlerini ticarileştirmelerine yardımcı oluyoruz. Huawei ile yapılan bu tertiple gençlerimize teknoloji alanında yeni ufuklar açtığımız için çok mutluyuz” dedi.

 

Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Lideri Mustafa Ermiş ise açılış konuşmasında, “Gençlerimizi geleceğin dijital dünyasına hazırlamak emeliyle, online eğitimlerimizin ve atölye çalışmalarımızın yanı sıra, birçok vilayetimizde gerçekleştirdiğimiz yazılım kamplarımızı 81 vilayetimizde hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Hakikat bilgiye ve yerli kaynağa ulaşmanın güçleştiği günümüz dijital dünyasında, rafine bilgiyi sizlere fiyatsız olarak sunmanın uğraşı içerisindeyiz. Gençlerimizin teknolojiyi yalnızca tüketen değil, tıpkı vakitte üreten bireyler olması için, Türkiye’nin dijital geleceğini daima birlikte inşa edeceğiz. Gazi kentimizde bizleri ağırlayan Sayın Belediye Liderimize, tekrar bize konut sahipliği yapan Hasan Kalyoncu Üniversitesi’ne, Sayın Rektörümüze, Huawei Türkiye’ye ve BTK Akademi takımımızla birlikte, bu aktiflikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

İlginizi Çekebilir;  Bilgehanelerde Ailelere Hafızlık Hazırlık Programı Tanıtıldı

 

Huawei Türkiye Siber Güvenlik ve Saklılık Şefi Ömer Faruk Şahin, Huawei Ar-Ge Buluşması’nı değerlendirirken, “Gerçekleştirdiğimiz birçok proje var. Lakin ortalarında Huawei Ar-Ge buluşmalarının da yer aldığı ‘Bilişim Yetenekleri Geliştirme Projeleri’, bizler için farklı bir yer tutuyor. Türkiye’nin genç yeteneklerine ulaşmak ve onlarla etkileşimde bulunmak, bizim için inanılmaz bir memnunluk. Bu projeleri hem gençlerimize hem de ülkemizin geleceğine bir yatırım olarak görüyoruz. Yapay zekadan bulut bilişime, telekomünikasyondan siber güvenliğe kadar birçok mevzuda eğitimlerin ve birebir etkileşimlerin yer aldığı, dokuzuncusunu düzenlediğimiz Huawei Ar-Ge Buluşması’nın Gaziantep’teki gençlerimiz için bir yol gösterici olmasını temenni ediyorum” dedi. 

 

Etkinliğin sonunda iştirakçi öğrencilere, çekilişle 10 adet Huawei Watch Fit2 akıllı bileklik ve sürpriz ikramlar dağıtıldı. Öğrenciler ayrıyeten, Huawei Ar-Ge Buluşması kapsamında, Huawei tarafından geliştirilen 5G AR/VR teknolojilerini deneyimleme bahtı da elde etti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.