Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Gururlandıran TÜBİTAK Başarısı

TÜBİTAK Bilim İnsanı Takviye Programları Başkanlığı tarafından yürütülen “2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı” ile “2209-B Üniversite Öğrencileri Endüstriye Yönelik Araştırma Projeleri Destekleme Programı” sonuçlarında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi öğrencileri yeniden doruktaki yerini aldı. 

Geleceğin İKÇÜ’lü araştırmacılarının her sonuç periyodunda gösterdiği muvaffakiyet, 2023 yılında da devam ederek 2209 A’da 90 proje müracaatından 70’i 2209 B’de ise 17 proje müracaattan 8’i takviye almaya hak kazandı.

Başarılarınızla Örnek Olacaksınız

Başarılı öğrenciler için Proje Genel Koordinatörlüğünce düzenlenen ödül merasiminde konuşan Rektör Prof. Dr. Saffet Köse, “Sizler, bizim yüz akımızsınız ve geleceğe inançla bakmamıza vesile oluyorsunuz” formunda hislerini paylaştı. 

Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Süleyman Akbulut, Prof. Dr. Muhsin Akbaş, Prof. Dr. Yasin Bulduklu, proje akademik danışman öğretim üyelerinin de hazır bulunduğu merasimde gençlere seslenen Rektör Prof. Dr. Saffet Köse, “Bugün geleceğin araştırmacılarını takdir etmek için burada bir ortadayız. Sizler öğrenmek ve başarmak hislerini tıpkı anda yaşıyorsunuz.  TÜBİTAK projeleri, bilim ve teknolojiye duyulan ilgiyi teşvik ediyor, araştırma maharetini kazanmayı cesaretlendiriyor. Hocalarınızla ve öbür arkadaşlarınızla iş birliği içinde çalışmayı bu sayede öğreniyorsunuz. Ülkemizin ve insanlığın geleceği için sorumluluk alma istikametinde bir irade ortaya koyuyorsunuz. Bilhassa son yıllarda ülkemizin bilim ve teknoloji alanında başkan role evrilmesinde bu projelerin ve hasebiyle mükafatların katkısı yadsınamaz. Bilim ve teknoloji dünyasına katkıda bulunma alışkanlığını akademik ömrünüzün çabucak başında kazanıyorsunuz ve bu çok kıymetli. Sizler, bu başarılarınızla örnek olacak, üniversitemizin daha yüksek düzeylere konumlanmasına katkıda bulunacaksınız” dedi.

Toplumumuza Kıymet Katacak Çalışmalar

Akademik çalışmaların tüm insanlığa katkı sunmasının epey değerli bir hedef olduğunu söz eden Rektör Prof. Dr. Köse, bu noktada gençlerin bu alanda yaptıkları projelerin büyük bir artı oluşturduğunu kaydetti. Prof. Dr. Köse,  “Bilim, problemlerin üstesinden gelmeye, tüm canlıların hayatını kolaylaştırmaya lakin tıpkı vakitte gelecek kuşaklara daha düzgün bir dünya bırakmaya hizmet etmelidir. Her bir öğrencimizin bu motivasyonla daha büyük muvaffakiyetler için uğraş göstereceğine olan inancımı burada bilhassa söz etmek istiyorum. Daha çok öğrencimizin bu türlü çalışmaların içinde olmasına yönelik ağır çalışma içindeyiz. Tüm öğrencilerimiz üniversitemiz imkanlarını kullanarak yeni fikirler üretebilir ve toplumumuza paha katacak çalışmaların içinde bulunmalılar” halinde konuştu. İKÇÜ’lü öğrencilerinin uzman araştırıcı neslinde yer alması, ülkemizin bilimsel kalkınmasına kazandırılması için çok çalıştıklarını tabir eden Rektör Prof. Dr. Köse, “İnanıyorum ki öğrencilerimiz ve akademisyenlerimiz bu projelerin çıktıları ile yeni başarılara imza atacaktır” dedi. 

İlginizi Çekebilir;  Ege Üniversitesi Orhun'da da lider

İzmir’de İkinci Sırada

İKÇÜ’lü gençlerin bu yoldaki muvaffakiyetleri ile guru duyduklarını aktaran Prof. Dr. Köse, “2209 A 2023 yılı 1’inci davetinde yaptığımız 90 proje müracaatından 70’inin desteklenmeye paha bulunması değerli bir muvaffakiyettir. Bu proje sayısı ile İKÇÜ İzmir üniversiteleri ortasında Ege Üniversitesinden sonra 2’nci  sırada yer almıştır. Tüm müracaat yapan üniversiteler ortasında 21. sırada yer almış olmamız bizi gelecek ismine daha büyük beklentilere yöneltiyor. Yeniden “2209 B 2023 yılı birinci davetinde yaptığımız 17 proje müracaatının 8’inin desteklenmeye hak kazanması da gurur verici. Bu proje sayısı ile de İKÇÜ İzmir üniversiteleri ortasında Ege Üniversitesinden sonra 2’nci sırada yer almıştır. Tüm müracaat yapan üniversiteler ortasında 7’nci sırada yer alması da bu beklentimizi destekliyor. Burada TEKNOFEST standında birinci olan arkadaşlarımızı, 2242 TÜBİTAK öğrenci projesinde ödül alan öğrencilerimizi de tebrik etmek istiyorum. Projelerin sayısını daha da artırmak için tüm takımımızın en üst seviyede performans göstermesi gerektiğinin, gayemizin her vakit en güzel olmak olduğunun altını çiziyor, projesi geçen tüm öğrencilerimizi yürekten kutluyor, danışman hocalarımıza ve emeği geçen yönetici ve idari personellerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

Program, Rektör Prof. Dr. Köse’nin gençlere muvaffakiyet evraklarını takdim etmesiyle son buldu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.