Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Gündüz: Güneş Nerede Batıyorsa Kızıl Elma Orasıdır

Bu yıl “Şehir ve Kitap” ana temasıyla düzenlenen 13. Kocaeli Kitap Fuarı birbirinden seçkin muharrirleri okurlarıyla buluşturuyor. Bu kapsamda Kocaeli Kitap Fuarı’nda konuşan akademisyen muharrir Tufan Gündüz, “Biz Türklere nazaran, güneş nerede batıyorsa orası Kızıl Elma’dır” dedi.  

 

TÜRKLERİN DEĞERLİ ÖZELLİĞİ

Kocaeli Kongre Merkezi Akçakoca Salonu’nda düzenlenen programda konuşan 

tarihçi, akademisyen ve muharrir Tufan Gündüz, Türklerin değerli bir özelliğinden bahsetti. Gündüz, ”Türklerin bir özelliği var. Günümüze kadar gelmiş. Soyut kavramları başta tam şekillendiremiyorlar. Türk’ün aklı gözündedir. Yani gözü ile görecek, kesin yargıya varıp sonra karar verecek” dedi.

 

“BİZLERİN UFKU ÇOK DERİN”

Gündüz, ”O vakit neye benzeterek Kızıl Elma demişiz. Güneş batarken ufukta bir kızıllık olur. Güneş de altın biçiminde bir elmaya misal. Aslında güneş her nerede batıyorsa Kızıl Elma orasıdır. Türklerin ufuk derinliği çok yüksek. Bunu coğrafik bilgiyle değil ideal ile izah edebiliriz. Ordunun zihin dünyasına yerleşen davadır bu” dedi.

 

“PADİŞAHLARIMIZIN UFKUNDA VARDI”

Toplumların anılarıyla ayakta kaldıklarını lisana getiren Gündüz, “Bursa mesela Osmanlı’nın kurulduğu kenttir. Bursa’ya Osman Bey’in baktığı üzere bakmamız lazım. Osman Bey’deki ufka bakmak olgusu Orhan Gazi’ye de geçti. Orhan Gazi’nin ufkunda Rumeli vardı. 1. Murat’ın ise Edirne vardı ufkunda. Fatih Sultan Mehmet için ufuk ise İstanbul’u almaktı” dedi.

 

“KIZIL ELMANIN RUHUMUZDAN SİLİNMESİ”

Viyana kuşatmasının Osmanlı’nın mukadderatını değiştirdiğini belirten Gündüz, “Bursa, Edirne, Belgrat, İstanbul kuşatıldı ve alındı. İstanbul’un fethinin bir değeri de doğu dini dünyanın merkezinin olmasıdır. Bu fetih Avrupa’yı ürkütmüştür. Hatta Müslümanları bile. İstanbul alındığına nazaran Batı Roma’da alınabilir ufku doğdu bizde.  Mesela Osmanlı tarihinin bahtını değiştiren Viyana kuşatmasıdır.

Karlofça Antlaşması ile Kızıl Elma’ya bakışını yok edip gitti. Artık bu bakış yeniden yenileceğiz hissi ile değişti. Sonra birçok yenilik yaptık. Kızıl Elma bizim ruh dünyamızdan vakitle silindi gitti. Tahminen birkaç şiir yazıldı ancak bitti gitti” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Hayallerindeki kahramanları gören çocuklar bu parka hayran kaldı

 

“YENİLMEYİZ HİSSİNİ YAŞADIĞIMIZ SAVAŞ”

Tufan Gündüz konuşmasının son kısmında ise, “Namık Kemal vatan neresi diye bir kavramı tartışmaya açtı. Balkan harbinde de kayıplar yaşadık. O günlerde Ziya Gökalp, ‘Kızıl Elma’ şiirini yayınlıyor. Ziya Gökalp’e nazaran Kızıl Elma batı medeniyeti içerisinde oluşturmamız gereken yeni bir kent, medeniyet oldu. Ömer Seyfettin daha sonra Kızıl Elma neresidir diye bir kıssa muharrir. Artık yeni bir soru ile karşı karşıya kaldık. Kızıl Elma aslında nedir? Çanakkale Savaşları’nda ise biz yenilmeyiz dedik. Yenilmeyiz duygusu çoğaldı. Türklerin olduğu bölgeler bölünmezdir duygusu oluştu” sözlerini kullandı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.