Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Gevale Kalesi 3. Etap Çalışmaları

Konya’nın tepesinde yer alan ve tarihin adım adım gün yüzüne çıktığı Gevale Kalesi’nde 3.etap çalışmaları süratle devam ediyor.  Bu tarihi yapının Konya turizmine kazandırılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı Selçuklu Belediyesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi örnek bir iş birliği sergiliyor. 
 

Selçuklu Belediyesi tarihi ve kültürel varlıklarla alakalı çalışmalarını sürdürüyor. Birçok medeniyete mesken sahipliği yapan ve kadim medeniyetimizin izlerinin de yer aldığı ve turizm açısından büyük potansiyele sahip Gevale Kalesi’nde çalışmalarını yürüten Selçuklu Belediyesi 3.etap çalışmalarını süratli bir formda devam ettiriyor. Kültür Turizm Bakanlığı, Selçuklu Belediyesi, Konya Müzeler Genel Müdürlüğü  ve Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin paydaş olduğu bu tarihi çalışma kısa vakit sonra Konya’ya çok değerli bir turizm destinasyonu daha kazandıracak. 

Başkan Pekyatırmacı: “Gevale Kalesi, Konya turizmini daha da hareketlendirecek”

Gevale Kalesi’nin her bir kısmının tarihte bir vakit seyahati yaşattığını söyleyen Selçuklu Belediye Lideri Ahmet Pekyatırmacı çalışmanın tamamlandığında Konya’nın kıymetli bir turizm dinamiği daha kazanacağının altını çizdi. Lider Pekyatırmacı kelamlarını şöyle sürdürdü; “Burası hakim bir noktada Konya’nın 360 derece gözlemlenebildiği tıpkı vakitte da Antik Dönem’den itibaren bir kalenin bulunduğu değerli bir yerleşim alanı. Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, Karamanoğulları ve Osmanlı’ya kadar binlerce yıldır birçok medeniyetin tarihi izlerini taşıyor. Yürütülen hafriyatlarda, değerli bulgulara ulaşıldı ve ulaşılmaya devam ediyor. Yürüttüğümüz çalışmalarla  kazıdan çıkan yapıtların sergilendiği alanların yer alacağı  restorasyonlarla birlikte Konya’nın turizmine kıymetli bir katkı sağlamayı düşünüyoruz. Takkeli Dağ’ın doruğunda Gevale Kalesi’ni ziyarete gelen konuklarımız hem tarihin derinliklerine seyahat edecekler hem de Konya’yı panaromik olarak görebilecekler bu anlarını fotoğraflayarak vakte iz düşebilecekler. Burada yürüttüğümüz bu değerli tarihi çalışmada Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Konya Müzeler Genel Müdürlüğü ve Necmettin Erbakan Üniversitesi ile paydaşız bu manada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.  

İlginizi Çekebilir;  Başkan Selvitopu: Kentsel Dönüşümü Kamu Gücüyle Yapacağız

“Gevale’de 3.etap çalışmalarımızı süratli bir biçimde sürdürüyoruz”

2012 yılında başlatılan ve Konya turizmi için büyük ehemmiyet arz eden Gevale Kalesi’ndeki çalışmalar ile ilgili bilgi veren Lider Pekyatırmacı 3. etap çalışmaları ile ilgili olarak da şu bilgileri paylaştı: “Gerçekleştirdiğimiz 3. Etap onarım uygulamaları ile kalede bulunan tapınak kısmına araç ve yaya ulaşımını sağlayan yol kaplamaları ve bu yolların aydınlatmalarını gerçekleştiriyoruz. Ayrıca Kalenin Güney ve Doğu eteğinde bulunan kaya mezarların paklığı ve koruma çalışmalarını yürütüyoruz. Bu çalışmayla eş vakitli olarak  kaya mezarlara olan yaya ulaşımı ve gerekli yerlere

istinat taş duvar uygulamaları da yapıyoruz. Kalede birçok yerde  bulunan  su sarnıçlarının konservasyonu da devam ediyor. Ayrıyeten bu kapsamda kimi burçların onarımı ile birlikte dehlizin de onarımı ve müdafaa altına alınması sürecini de yapıyoruz. Kaleye yaya ulaşımını sağlayan yaya yolu da özgün yapısına uygun olarak restore edilmekte ve güvenlik hedefli istinat ve korkuluk  yapıyoruz. Daha evvel Sille Kaya Islahı projesinde uyguladığımız can güvenliği tehlikesi oluşturan kayaların da kırımı gerçekleştirilerek gerekli görülen yerlere güvenlik maksatlı tel örgü (mash) uygulamasını gerçekleştiriyoruz.” 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.