Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Gelecek Nesiller Youtuberların Eseri Olacak

2012’de eğitimciliğe başlayan ve geleceğin fikir adamlarının yetiştiği Genç Enderun’un kuruculuğunu üstlenen Sertaç Abi(Sertaç Güngör) dijital dünyanın çocuklar için oluşturduğu tehlikelere dikkat çekiyor gittiği her yerde… Toplumsal medyada annelerin çocuklarına gönül rahatlığıyla izlettiği içerikler üreten Sertaç Abi, 13. Kocaeli Kitap Fuarında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne özel açıklamalarda bulundu.  Dijitalin eğitim ve eğitimcinin önüne geçmeye başladığını aktaran Sertaç Abi, ‘’Bu gidişle gelecek jenerasyonlar öğretmenlerin değil youtuberların yapıtı olacak.Çocukların rol modelleri artık fenomenler oldu’’ diyerek tehlikeye dikkat çekti. 

 

İLK KİTAP, BİRİNCİ İMZA

Youtube ve toplumsal medya dünyasına girme sebebini; ‘’Kendi kültürümüze, medeniyetimize, kıymetlerimize ve inancımıza hülasa dünya görüşümüze sahip fenomenlerimizi yetiştirebilmek ve doğruyla yanlışın birbirine karıştığı bu toplumsal alemde yanlışsız ve yararlı içeriklerle arkadaşlarımıza hem eğlenceli hem de eğitici içerikler sunabilmek’’ olarak açıklayan, dijitalde eğlenceli ve keyifli vloglar, müsabakalar, sohbetler düzenleyen, çocukların Sertaç Ağabeyi Sertaç Güngör, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 13. Kocaeli Kitap Fuarına konuk oldu. Birinci kitabı fuardan bir gün evvel baskıdan çıkan ve birinci sefer bir fuarda imza düzenleyecek olan Sertaç Abi, hayli heyecanlıydı. Sertaç Abi, Kocaeli Büyükşehir’in sorularına samimiyetle cevap verdi.

 

ÇOCUKLARIN ROL MODELİ FENOMENLER

Çocukların Sertaç Ağabeyine, ‘’Sosyal medya çok derin bir dünya ve bilhassa çocuklarla gençler için tuzaklarla dolu siz bu mevzuda sık sık ikazlarda bulunuyorsunuz. Söyleşinizin konusu da ‘’dijitalin gerçek yüzü’’ oldu. Dijitalin gerçek yüzü sahiden çok mu dehşetli?’’ sorusunu yönelttik. Verdiği karşılıkla çok değerli bir tehlikeye dikkat çeken Sertaç Abi, ‘’Çocuklarda instagramda açık orta farkla dünya birincisiyiz, youtubeda da doruğa oynuyoruz. Bu noktada dijitali bilinçsiz tüketiyoruz, çocuk noktasında daha beter durumdayız. Çocuklar için ziyanlı içerikler çok fazla. Ben olağanda eğitimciyim, velilere diyorum ki; artık çocukları biz youtuberlar yetiştiriyoruz. Yeni jenerasyon öğretmenlerin değil, youtuberların yapıtı olacak. Çocuklar kimi takip ediyorsa onun üzere konuşuyor, onun üzere giyiniyor. Evvelce bizim rol modellerimiz ailemizdi, mahalledeki ablalar abilerdi. Çocukların rol modelleri artık fenomenler oldu’’ açıklamasını yaptı. 

İlginizi Çekebilir;  Öğrenciler okudukları kitabın yazarıyla buluştu

 

BELEDİYELER HER MESKENE GİREBİLİYOR

Çok değerli örneklerle sanal dünyanın tehlikelerine dikkat çeken Sertaç Abi’ye, ‘’Çocuklarımızı sanal dünyanın zararlarından korumak için çalışırken Kocaeli Büyükşehir üzere mahallî idareler ne yapabilir? Toplumsal medyayı kullanarak bir kentteki insanları ve o kenti memnun etmek mümkün mü?’’  sorusunu da yönelttik. Bu noktada belediyelere çok kıymetli işler düştüğünü Kocaeli Büyükşehir’in de bu manada kıymetli hizmetler yaptığına dikkat çeken Sertaç Abi sorumuza, ‘’Belediyelerin bir avantajı var; belediye bulunduğu yerde her konuta girebiliyor ve her meskene bir şey anlatabiliyor. Her anne babanın yaşadığı kabus bu. Ortak bir sorun. Bir kentteki ortak sorunu de lakin o kentin belediyeleri çözer. Kocaeli Büyükşehir üzere yaptığı eğitim çalışmalarıyla öne geçen bir belediye çocuğun farkındalığını artırmak için kilit kuruma dönüşüyor. Belediyelerin resmi misyonlarında eğitim yok lakin bir belediye buna yatırım yapıyorsa bu belediye liderinin vizyonuyla ilgili ve bu büyük bir nimet. Birtakım yerlere bakıyoruz belediyeler ne bir eğitim yeri yapmış ne bir bilgievi yapmış’’ cevabını verdi.

 

KİTAP HER VAKİT OLACAK

‘’Çocuğu bir şeyle meşgul etmezseniz dijitale yöneliyor’’ diyen Sertaç Abi, ‘’Sadece benim 3 bin tane görüntüm var bir çocuk yalnızca beni izlese yıllarca sürer. Akran yönlendirmesiyle bir çocuk toplumsal medyaya düştü mü, o çocuk dijitalin bağımlısı oluyor. Benim mottom gelenekten geleceğe… Bunu kurabilen iki şey var kitap ve dijital. Çocuk yayıncılığında 10 yıl öncesine nazaran çok güzel bir yerdeyiz. Bu türlü kitap fuarları 10-15 sene evvel yoktu. Bu fuarların ki hala yapmayan belediyeler var, bu bir gereksinim. Çocukların bu kadar dijitale bağımlı olduğu yerde sevdiği bir müellifle buluşması çok hoş. Çocuklar beni gördüğünde bana dokunuyor ve gerçek misin diyor. Zira sanal alemde gördüğü bir kişinin gerçekliğine inanamıyor. Dijitale karşı elimizde öbür argüman kalmadı, bu tip fuarların canlı tutulması lazım. Kitap her vakit kesinlikle olacak’’ biçiminde konuştu. 

İlginizi Çekebilir;  Başkan Altay: "Gençlerimiz İki Başkent Arasında Gönül Köprüsü Kurdu"

 

“KÖTÜLÜĞE MÜSAADE VERİYORSUNUZ”

Kocaeli Büyükşehir’in yaptığı özel röportajın akabinde salonu geçen, çocuklar ve aileleriyle buluşan Sertaç Abi, Youtuberler hakkında bilgiler vererek söyleşisine başladı. Sertaç Abi” Biz Youtuberler beğenilerden para kazanmıyoruz, pekala o vakit neden beğeni istiyoruz. Zira beğeni kazanan görüntüler desteklenmiş, onaylanmış oluyor. Pekala o beğendiğin görüntünün içeriği küfürlü, uygunsuz ise ne olur? O makus görüntüleri desteklemiş olursunuz. Pekala, yorumlardan para kazanıyor muyuz?  Hayır. Pekala abonelerden para kazanıyor muyuz? Hayır. Neden pekala Youtuberler, kanalına abone olunmasını istiyor? Tekrar abone sayısı ile o kanalın desteklenmesini sağlıyor. Youtube, bu desteklenen kanalı görmeyen öbür insanlara tavsiye eden bir algoritmaya sahip. Yani berbatlığı teşvik eden bir kanala abone olursanız, siz de o berbatlığı desteklemiş olursunuz. Abone olduğunuz kanalları gözden geçirelim. ”dedi. 

 

“EN PAHALI VAKTİNİ BOŞA HARCAMA”

“Hiç ödeviniz yoksa konutta ne yaparsınız” diyerek söyleşisine çocuklara sorup bilgiler veren Sertaç Abi” Telefon ve tabletle vakit geçirirsiniz değil mi. Mesela konuta geldin ödevlerini yaptın. Annene yardım ettin. Bitirdin. Uyumadan evvel ne kadar vaktin kalıyor. Diyelim ki, 1 saat eğlenmek için vaktin kaldı. Ne yapıyorsun, Youtube girip eğleniyorsun. Sen en pahalı vaktini boşa harcıyorsun. Niçin gidip de oyunu varken izliyorsun. Neden benim sırtımdan youtuberler para kazansın. Kendimi görüntümü bile başından sonuna kadar bir sefer izlemedim. Bana oyun görüntüsünü izlemek sıkıcı geliyor. Ben tam tamına 28 yıldır oyun oynuyorum. Oyun içerisinde büyüdüm. “ biçiminde konuştu

 

“NEDEN YOUTUBER OLDUM”

“Peki bizler ne kadar kazanıyoruz.  Youtube her bin izlenmeye para verir. Eylül ayında her bin izlenmeye 8 lira aldık. Bu parayı almak için şirket kurulması gerekiyor. Vergisi falan. Her bin izlenmeye 4 lira kalıyor. 43 bin tane Youtuber var. Fakat hangilerini tanıyorsunuz. En fazla 20’sini sayabilirsiniz. Bu yüzden tabir edildiği üzere Youtuberler herkes tarafından tanınmış beşerler değillerdir. Kaliteli izleyici olun. Youtube için birçok olumsuz şey söyledim. Neden ben Youtuber oldum. Bana bu soruyu sorabilirsiniz. Ben küfürsüz de Youtube görüntüleri izlenebileceğini, eğlenceli olabileceğini kanıtlamak için bu işe girdim. “ dedi.

İlginizi Çekebilir;  Minik halterciler Keçiören'i gezdi

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.