Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Garanti BBVA, Cumhuriyet’in 100. yılını,  özel tasarlanan heykellerle ölümsüzleştirdi…

Garanti BBVA, Cumhuriyet’in 100. yılını, 

özel tasarlanan heykellerle ölümsüzleştirdi…

 

Garanti BBVA Cumhuriyetin 100. yılını, sanatkarlar Hakan Sorar ve Cihan Erol’un Cumhuriyetin kuruluş gayretine, Atatürk’ün fikir ve ülkülerine hürmet niteliğinde hazırladığı yapıtlarla kutlamaya devam ediyor. Hakan Sorar’ın “Kil ve Kod: Topraktan Geleceğe ”adlı eseri Garanti BBVA’nın Zincirlikuyu Genel Müdürlük binasında, Cihan Erol’un “Yüz Yıllık Yürüyüş” adlı yapıtı ise Pendik Genel Müdürlük binasında sergileniyor. 

 

Hakan Sorar’ın, Zincirlikuyu Genel Müdürlük binası içine yerleştirilen “Kil ve Kod: Topraktan Geleceğe” isimli yapıtı, Anıtkabir’de yer alan ve Anadolu’dan getirilen topraklar üzere, 81 vilayetten alınan toprakların sıkıştırılmasıyla meydana getirilen bir kural üzerine kuruldu. Kural üzerinde yer alan Atatürk maskesi, üç boyutlu modelleme teknikleri ve üç boyutlu kil yazıcılar kullanılarak yapıldı. Eser, Anadolu’nun tarihi zenginliğiyle Atatürk’ün arkeolojiye olan tutkusunu ve ileri görüşlülüğünü simgeliyor, düstur ise Anadolu’nun katmanlı dokusunu ve çeşitliliğini tabir ediyor.

 

Evren Erol tarafından açık alana özel tasarlanan “Yüz Yıllık Yürüyüş” isimli eser ise Pendik yerleşkesinin bahçesine yerleştirildi. Geçmişten günümüze Cumhuriyet tarihinin bir yol imgesi ile sembolize edildiği yapıtta mermer ve bronz materyal kullanıldı. Mermer form üzerinde bronz stilize figürlerle temsil edilen yürüyüş imgesi, geçmişten günümüze ve geleceğe uzanan halkın birlik hissini söz ediyor. Yapıttaki üst açılı diyagonal hareket sonsuza kadar devam edecek his, niyet ve mefkureleri simgeliyor. Eser üzerinde yer alan farklı boyutlarda 100 adet stilize figür ise heykele bakıldığında Mustafa Kemal Atatürk’ün portresine dönüşecek biçimde dizildi. Yapıttaki figürlerin yürüyüşü de Cumhuriyet ülküleri ve niyetlerinin devam ettiği ve sonsuz olduğu fikriyle kurgulandı. 

 

Heykellerle ilgili bilgi veren Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yaşına tanıklık etmenin sevincini ve gururunu yaşarken Ulu Lider Mustafa Kemal Atatürk’ü de hasret, hürmet ve sevgiyle anıyoruz. Ceddimizin bize emanet ettiği Cumhuriyetin 100. yıl coşkusunu, bir dizi aktiflikle kutlarken ülkemizin yetiştirdiği sanatkarlarımızdan da bizim için kalıcı ve özel eserler tasarlamasını istedik. 100. yıl anısına Cumhuriyetin kuruluş çabasına, Atatürk’ün fikir ve mefkurelerine hürmetimizi Hakan Sorar’ın “Kil ve Kod: Topraktan Geleceğe” ve Cihan Erol’un “Yüz Yıllık Yürüyüş” yapıtlarıyla ölümsüzleştirdik. Zincirlikuyu ve Pendik binamızda sergilenen eserler çalışanlarımız ve bankamızın konukları için geçmişe övgü ve geleceğe ilham olacak halde tasarlandı. Mustafa Kemal Atatürk’ün sanata ve sanatkara verdiği değerden yola çıkarak 100. yıl kutlamalarımızı iki sanat yapıtı ile taçlandırdığımız için çok memnunuz. Bu yapıtları ortaya çıkaran sanatkarlarımıza çok teşekkür ediyoruz.” dedi. 

İlginizi Çekebilir;  6 ayda 12 bin çocuğu ağırlayan Macera Parkı yaza hazır!

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.