Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Evliya Çelebi’nin Mısır’da Kayıp Olan Mezarı

Söyleşiler ve aktiflikleri ile son gününde vatandaşlardan ağır ilgi gören 13. Kocaeli Kitap Fuarında Müellif ve Belgeselci Ömer Faruk Aksoy “Evliya Çelebi’den Google Maps’e” isimli söyleşisi ile Selim Sırrı Paşa Salonunda kitapseverlerle bir ortaya geldi. 

 

“EVLİYA ÇELEBİ BÜYÜK İNSAN”

Evliye Çelebi’nin büyük bir insan olduğunu belirten Aksoy, “Hepimizin onunla gurur duyması lazım. 400 sene önce hayatı,ş o dönemki Osmanlı coğrafyasının çabucak hemen her yerini dolaşmış. Bizde Evliya Çelebi yılı ilanından sonra 2015’te, kendisinin ismine bir belgesel yapalım dedik. Ben bu vesile ile bu kitap fuarını düzenleyen herkese çok teşekkür ediyorum. Burada davet edilmek gurur verici bir şey” dedi.

 

“MEKKE VE MEDİNE’DE ÇEKİMLER YAPACAĞIZ”

Aksoy, “Evliya Çelebi at üstünde üç kıtayı dolaşmış, Viyana’nın içlerine kadar gitmiş. O devirde Viyana kuşatıldığında, Osmanlı askeri yöneticileri ona Viyana’nın iç kısımları ile ilgili kendisinden bilgi almışlar. Yakın vakitte Balkanlardaki belgesellerimize devam edeceğiz. Şu an Türkiye içerisindeki çekimlerimize devam ediyoruz. Tıpkı vakitte önümüzdeki yıl şubat-mart aylarında Mekke ve Medine’ye de gitmeyi planlıyoruz. Daha sonrada Mısır’a gidip, orada gezdiği yerleri görmek istiyoruz. Ve nasip olursa Mısır’da kayıp olan mezarını bulmak istiyoruz” halinde konuştu. 

 

ŞEHRİN KAHRAMANLARI

Süleyman Paşa Salonu’nda ise Kentin Kahramanları, Kahramanlık Hikayeleri başlıklı söyleşide konuşan Babam Çatlı kitabının da muharriri Doç. Dr. Gökçen Çatlı, antropoloji alanında akademik meslek yaptığını belirtti. Avrupa’da yaşadıkları yıllarda sıkıntı şartlarda yaşadıklarını anlatan Çatlı, “Babam yurt dışına çıktıktan bir buçuk yıl sonra bizi de yanına aldı. Babam ketum bir insandı. Sırrını kimseyle paylaşmazdı. Devlet ülkesi için çaba eden kimseyi yalnız bırakmaz. Kadim devlet geleneğimizde bu türlü bir durum yoktur” sözünü kullandı.

İlginizi Çekebilir;  Prof. Dr. Reşat Öngören: "İnsanın Dünyada Çektiği Birtakım Çileler Onun Ruhen Olgunlaşmasında Etkili"

 

İNCİL TAHRİF EDİLMİŞTİR

2006’da İslamiyet’i kabul eden Kanadalı işaret lisanı ve İngilizce öğretmeni Jenny Molendyk Divleli, İslam’da Bir Seyahat: İslam’ın Rengi bahisli söyleşide iştirakçilerinin sorularını yanıtlandırdı söyleşi sonrası kitaplarını imzaladı. ‘’20’li yaşlarımda Hristiyanlıktan koptum ve sorgulamaya başladım’’ diyen Molendyk Divleli, ‘’Kanada’da tanıştığım bir Müslüman sonrası Allah benim için bir kapı açtı ve İslam ile tanıştım. Suriyeli komşumun Kur’an-ı Kerim ikram etmesi sonrası Kur’an okumaya başladım İncil ile Kur’an’ı kıyasladığımda 1400 yıldır değişmeyen bir Kur’an varken en erken Hz. İsa’dan 150 yıl sonra yazılmış tahrif edilmiş İncil olduğunu kanaatine vardım’’ dedi.

 

DİZİLERİM KİTAPLARIM KADAR YER ETMİYOR

Yazar, Oyuncu Murat Tavlı, Yanlış Bireyler Yanlışsız Keşkeler başlıklı söyleşisinde,  “Bu vakte kadar oynadığım 400 kısım TV dizisi var ancak kitaplarım kadar aklımda yer etmiyor. Yazmayı insanlara kendimi anlatmayı seviyorum Bir insanın hayatına kitaplarla dokunabilirsiniz. Kitap yazarken yalnızım fakat kitap çıktıktan sonra her yerde her konutta konuk olarak kitaplarımla misafirim” açıklamasını yaptı.

 

NEFSİ ARINDIRMAK VE KALBİ UYANDIRMAK

Dervişin Teselli Koleksiyonu kitabının müellifi Mecit Ömür Öztürk, “İbadetlerin en hoşu hüsnü zandır. Aksiyonlarımız içerisinde oburlarının hayatı bizi etkiliyor. Hayatta bizim dışımızda o kadar çok şey var ki. Elimizde olmadan başımıza gelen pek çok şey var. Hz. Musa ve Hızır (AS) kıssasında art planını bilmediğin şeye sabredememek payını çıkarıyoruz. Her olaydaki hikmeti göremeyebiliriz. Manevi terbiye sistemlerinde Tasavvufta nefsi arındırmak ve kalbi uyandırmak vardır” yorumunda bulundu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.