Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

“EuroVelo geleceğimizle uyumun yolunu açıyor”

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Türkiye’nin birinci bisiklet kenti İzmir’in konut sahipliğinde düzenlenen EuroVelo Bisikletli Turizm Konferansı kapsamındaki gecede dünya bisikletçilerine seslendi. Kentin ve dünyanın geleceği için bisikleti İzmir’in temel ulaşım aracı haline getirmek üzere çalıştıklarını tabir eden Lider Soyer, “EuroVelo, geleceğimizle ahengin yolunu açıyor” dedi.

Türkiye’de birinci kere İzmir’in konut sahipliğinde kapılarını açan ve Avrupa Bisikletçiler Federasyonu (ECF) tarafından “Bisiklet: Mirasa Yeni Bir Bakış Açısı” sloganıyla organize edilen EuroVelo Bisikletli Turizm Konferansı, kenti bisiklet turizmiyle dünyaya tanıtıyor. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) konut sahipliğinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi partnerliğinde, İzmir Valiliği, ENVERÇEVKO Ulusal EuroVelo Koordinatörlüğü ve paydaş kuruluşlar iş birliğiyle düzenlenen konferansta, bisiklet turizminin kırsal ekonomiyi canlandırması gayesiyle çok sayıda oturum düzenlendi. Konferans programı kapsamında, Smyrna Agorası’nda düzenlenen gala yemeğine, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in yanı sıra Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) Genel Müdür Vekili Dr. Elif Balcı Fisunoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı, Avrupa Bisikletçiler Federasyonu temsilcileri, büyükelçiler, sivil toplum kuruluşu liderleri, akademisyenler ve Avrupa’nın dört bir yanından çok sayıda bisikletçi katıldı.

Türkiye’de bir prensip imza atıyoruz

Gala gecesinde dünya bisikletçilerine İzmir’i tanıtan Lider Tunç Soyer, “İzmir, harikulâde iklimi, coğrafyası ve güçlü kent içi bisiklet ağıyla Türkiye’de bisiklet kullanımında bir unsur imza atıyor. Bisikletli ulaşımı kente yayma gayesiyle İzmir Körfezi’ni çevreleyen daima bir yol da dahil olmak üzere 111 kilometrelik özel bisiklet şeridini hizmete açtık. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı paylaşımlı bisiklet kiralama sistemi BİSİM, bisiklet kültürünün kente yerleşmesinde değerli bir rol oynuyor. Üç yıl içinde 26 yeni BİSİM istasyonu kurarak toplam sayıyı 34’ten 60’a çıkardık. Tandem ve çocuk bisikletleri de dahil olmak üzere mevcut bisiklet sayısı 400’den 990’a çıktı. Bisiklet kullanımını artırmak için 2020 yılında feribotlarda bisikletli yolculara 5 kuruş üzere küçük bir fiyat uygulaması getirerek feribotla bisiklet nakliyatını yüzde 200 oranında artırdık. Toplu taşımayla entegrasyonu sağlamak için otobüsleri bisikletlere uygun özel ekipmanlarla donattık” halinde konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Türkiye ve Slovenya'da kuraklık ve sulak alanlar için ortak çalışma başlıyor.

“İzmirlinin motorlu taşıt yerine bisiklet kullanmasını teşvik ediyoruz”

İzmir’i EuroVelo Avrupa Bisiklet Yolları Ağı’na entegre etme seyahatinin ehemmiyetinden kelam eden Lider Soyer, “İzmir, Avrupa Bisikletçiler Federasyonu’na resmi üye olan birinci Türk kentidir. İzmir’in EuroVelo rotası artık Bergama ve Efes üzere UNESCO kentlerini birbirine bağlıyor. Dikili Çandarlı, Menemen Köyü Rotaları ve Efes Pamucak tematik yolları üzere ek rotaları kapsayarak 580 kilometreye kadar ulaştı. Bisikletçilerin kentimize gelişini kolaylaştıracak, kültür ve tabiat turizmini teşvik edecek biçimde Midilli Adası ile İzmir Alsancak ortasında deniz seferlerini başlattık. EuroVelo güzergahı üzerinde bulunan Olivelo Ömür Parkı, 2022 yılından beri hizmet veriyor. Bisiklet turizmi ve tarım imkanlarını birleştiren bu park, gezginlerin, zeytinliklere ve doğal ömür alanlarına kendilerini kaptırmalarına imkan sağlıyor. Bizim temel gayemiz, İzmir halkını motorlu taşıtlar yerine bisiklet ulaşımını tercih etmeye teşvik etmek. Neden bisikletin günlük ulaşımın temel aracı olmasını ısrarla savunuyoruz? Yanıt çok kolay; geleceğimiz” sözlerini kullandı.

“EuroVelo, geleceğimizle ahengin yolunu açıyor”

Başkan Soyer, “Yaklaşan iklim krizi, gezegenimiz ve hayat alanlarımız için değerli bir tehdit oluşturuyor. Kentsel nüfus arttıkça plansız kentleşme ve hava kirliliği karbon emisyonlarını daha da artırıyor. Bu bize, sürdürülebilir bir ulaşım siyasetine sahip olmanın ne kadar kıymetli olduğunu gösteriyor. İklim krizinin yaşandığı bir dünyada, mahallî idareler olarak sorumluluklarımızı hatırlamamız ve yerine getirmemiz gerekiyor. Bu nedenle İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak ‘Döngüsel Kültür’ kavramını ortaya koyduk. 2021 yılında İzmir’de düzenlenen Dünya Belediyeler Birliği (UCLG) Kültür Zirvesi’nde bu vizyonu ortaya koyduk ve politikalarımızı buna nazaran uyarlamak için birinci adımlarımızı attık. Döngüsel Kültür, dört ana sütun üzerinde yükselir. Bunlar, tabiatla ahenk, birbirimizle ahenk, geçmişimizle ahenk ve son olarak değişimle ahenk. Döngüsel kültürü temel alıp İzmir’i yaşanabilir bir kent olarak geliştirirken, siyasetlerimizin adil, eşitlikçi, tabiatla uyumlu ve kapsamlı olmasını sağlıyoruz. Hasebiyle bugünkü konferans bizim için büyük kıymet taşıyor. EuroVelo, geleceğimizle ahengin yolunu açıyor”  biçiminde konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Rektör Prof. Dr. Budak, Oryantasyon Programlarıyla Yeni Egelilere "Merhaba" Diyor

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.