Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

EÜ’den “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Türk Dış Politikası: Tarih ve Gelecek Arasında” Konferansı

Ege Üniversitesinde (EÜ) “Cumhuriyetin 100. Yılı  Etkinlikleri” kapsamında EÜ Türk Dünyası ve Araştırmaları Enstitüsü tarafından “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Türk Dış Siyaseti: Tarih ve Gelecek Arasında” başlıklı konferans düzenlendi. 

Konferansı,  Yıldız Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Memleketler arası Alakalar Kısım Lideri Prof. Dr. Mehmet Akif Okur verdi. EÜ Türk Dünyası ve Araştırmaları Enstitüsü Konferans Salonunda düzenlenen aktifliğe Enstitü Müdürü Prof. Dr. Nadim Macit, EÜ Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Timuçin Gençer, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. 

Konferansın açılışında konuşan Prof. Dr. Nadim Macit, Türk Dünyasının global sistem içinde jeopolitik açıdan giderek artan değerini vurgulayarak, alanda değerli çalışmalara imza atan Prof. Okur’u, enstitüde ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını söz etti. Prof. Macit, Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsünün alanında öncü bir rol oynadığını, üzerlerine düşen sorumlulukların enstitü olarak farkında olduklarını, bu şuur ve hassasiyetle Türk Dünyasına akademik katkı sağlamaya devam edeceklerini belirtti. 

Prof. Dr. Mehmet Akif Okur, geçmişte olduğu üzere bugün ve yarın da Türk dış siyasetine, Türk Dünyası odaklı bir perspektif ile bakılması gerektiğinin kıymetini vurgulayarak memleketler arası bağlantılarda yeni jeopolitiğin en kıymetli ögelerinden birisini Türk Dünyasının oluşturduğunu söz etti. Türkiye Cumhuriyeti’ni inşa eden kurucu iradenin, özgün bir karakter olarak devlet mefkuresini oluşturduğunu belirten Prof. Okur, birebir vakitte konuşmasında kurucu prensip ve kurucu ögenin birbirleri ile bağının değerine değindi. Kurucu Meclis’in ‘Türk milleti hanedandan eskidir’ vurgusunun değerini belirten Prof. Okur, ‘Tarihli Türklük’ kavramını kullanarak Türkiye Cumhuriyeti’nin ‘Tarihli Türklük’ üzerine kurulduğunu, Misak-ı Milli’nin rastlantısal bir prensipler bütünü olmadığını, bu siyasi manifestonun birebir vakitte memleketler arası sistem içerisinde, odağında komşu devletlerin bulunduğu sürdürülebilir bir barış projesi olduğunu lisana getirdi. 

İlginizi Çekebilir;  Kuveyt Türk'ün Faaliyet Raporuna 5 Ödül Birden

Küreselleşme birçok sorunu beraberinde getiriyor”

1980 sonrasında esen neo-liberal rüzgârların dünyayı tek bir gücün hegemonyasına soktuğunu ancak gelinen noktada globalleşmenin birçok sorunu da beraberinde getirdiğini vurgulayan Prof. Okur, yeni dünya tertibini ‘küresizleşme” olarak isimlendirdi. Prof. Dr. Okur, “Bu yeni dünya nizamında, dünya, başta BRICS olmak üzere alternatif yeni oluşumlara ayrılıyor. Yirminci yüzyılın başlarında olduğu üzere artık ekonomik, askeri ve politik güç yalnızca Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’nın monopolünde değil. Batılı ülkeler bu gerçeği giderek daha fazla idrak etmeye başlıyor” dedi. 

Batılı ülkelerin kelam konusu durumun risklerine de işaret eden Prof. Okur, bu gidişatı tekrar kendi lehlerine çevirmek için batılı ülkelerin fırsat kolladıklarını ve Türk Dünyasının bu bahiste dikkatli olması gerektiğini belirterek konuşmasını tamamladı. 

Konferans, Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nadim Macit’in,  Prof. Dr. Okur’a plaket ve teşekkür evrakı vermesi ile sonlandı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.