Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

EÜ’de “Mavi-Beyaz Atatürk Fotoğrafları” Sergisi Açıldı

Ege Üniversitesinde (EÜ) “Cumhuriyetin 100. Yılı Etkinlikleri” kapsamında bilimsel ve sanatsal etkinlikler devam ediyor. Bu etkinlikler kapsamında EÜ Moda ve Tasarım Yüksekokulu tarafından “Mavi-Beyaz Atatürk Fotoğrafları” standı sanatseverlerle buluştu.

EÜ Prof. Dr. Yusuf Vardar-MÖTBE- Kültür Merkezinde açılan standa EÜ Moda ve Tasarım Yüksekokulu     Müdür Yardımcıları Doç. Dr. Serkan Boz ve Dr. Öğr. Üyesi İstek Kılıç ile akademisyen ve öğrenciler katıldı. Stantta, EÜ Moda ve Tasarım Yüksekokulu Öğr. Gör. Gülseren Haylamaz’ın yürütücülüğünü yaptığı atölye çalışmasına katılan öğrencilerin fotoğraf baskılarına yer verildi. 

Sergi hakkında konuşan Öğr. Gör. Haylamaz, “1850’lerde icat edilen klâsik bir fotoğraf baskı tekniği olan Cyanotype günümüzde kağıt, kumaş, cam üzere farklı yüzeylere uygulanmaktadır. Bu teknikte Cyanotype solüsyonu karanlık bir ortamda kâğıt yüzeye fırça yardımıyla sürülür. Kurutulan yüzeye asetat üzerine negatif imgesinin çıktısı alınan fotoğraf yerleştirilir. Güneşte (UV ışığında) yaklaşık 30 dakika bekletilir. Pozlanan imajın olduğu kâğıt suda yıkanır. Mavi ve beyazın tonlarında oluşan fotoğraf günümüzün süratli fotoğraf üretimi ve tüketiminin bilakis yavaş ve eşsiz imgeler oluşmasını sağlamaktadır” diye konuştu.

Mustafa Kemal Atatürk’ün farklı periyotlarda çekilmiş fotoğraflarından oluşan stant Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar-MÖTBE- Kültür Merkezinde ziyaretçilere açık olacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu Kuyucak Pazarı'nı Ziyaret Etti

Yoruma kapalı.