Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

EÜ “100 Yıl Önce İzmir ve İzmirliler” Fotoğraf ve Tarihi Materyal Sergisi Açıldı

Ege Üniversitesi (EÜ) Atatürk Kültür Merkezi’nde, Cumhuriyetin 100. Yılı Aktiflikleri kapsamında EÜ İzmir Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından “100 Yıl Evvel İzmir ve İzmirliler” temalı fotoğraf ve tarihi malzeme standının açılışı gerçekleştirildi.  Standın açılışına Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, EÜ İzmir Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Olcay Pullukçuoğlu Yapucu, Bağlantı Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Kısım Lideri Prof. Dr. Zuhal Özel Sağlamtimur,  Mimar Cengiz Onaran, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Stantta, Mimar Cengiz Onaran’ın ferdî fotoğraf arşivinden daha evvel hiç yayınlanmamış fotoğraflar yer aldı.  

Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan “İzmir’in ve İzmirlilerin 100 yıl öncesini kayıt altına alan fotoğraflar ve temsil eden gereçleri sergilememize vesile olanlara teşekkür ederiz. Cumhuriyetin 100’üncü yılını kutladığımız günlerde böylesi stantlar geçmişi hatırlamamızı ve yine zihinlerimizde canlandırmamızı sağlıyor” dedi.

EÜ İzmir Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Olcay Pullukçuoğlu Yapucu, “Cumhuriyetimizin 100. yılında bu kıymetli stant için sahiden çok çalıştık. Sergilediğimiz her fotoğraf ve gerecin tarihi kıymeti yanında manevi pahası de bulunuyor. Kendi ailelerimize büyükanne ve büyükbabalarımıza ilişkin gerecin de sergilenmesi bizleri keyifli ediyor. İzmir Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak katkılarından ötürü başta Ege Üniversitesi Rektörlüğü olmak üzere tüm katkı sağlayanlara teşekkürlerimizi sunuyoruz. Kurtuluşun ve kuruluşun kenti hoş İzmir için bilimsel etkinlilerimiz ve sergilerimizle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Fotoğraf küratörlüğünü Prof. Dr. Zuhal Özel Sağlamtimur’un, tarihi malzeme küratörlüğünü Ayda Nil Yapucu’nun üstlendiği stantta, İzmir’in evvelden bilinmeyen fotoğraflarının yanı sıra 100 yaşında bir gelinlik ve 20. yüzyıl başlarında kullanıldığı bilinen lakin çok daha yaşlı olması mümkün olan bir servis tabağı sergilendi. Cumhuriyetin birinci yıllarında İzmirlilerin gündelik hayatta kullandıkları mutfak eşyaları, aydınlatmalar, bayan ve erkek kıyafetleri, bağlantı araçları, aile fotoğrafları, gazeteler ve müzik aletlerinden oluşan birçok tarihi gereç sanatseverlerin beğenisine sunuldu. 

İlginizi Çekebilir;  Şile'de Balıkçılar "Vira Bismillah" Dedi

“100 Yıl Evvel İzmir ve İzmirliler ” fotoğraf ve tarihi malzeme standı EÜ Atatürk Kültür Merkezinde ziyarete açık olacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.